«Άλωσε» το Κάουνας η Εφές!

Μία πολύ μεγάλη σε έκταση και σημασία νίκη πήρε η Εφές στη Λιθουανία απέναντι στην Εφές με 58-79 για την 17η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας.

Κανένα πρόβλημα δεν συνάντησε στη Λιθουανία η Εφές, η οποία πέρασε με 58-79 από την έδρα της Ζαλγκίρις για την 17η αγωνιστική της φετινής Ευρωλίγκας. Όταν... πήραν μπροστά οι Τούρκοι, δεν άφησαν τους Λιθουανούς να πάρουν ανάσα, κατακτώντας μία άνετη νίκη.

Το παιχνίδι στην αρχή ήταν πολύ ισορροπημένο, με τις δύο ομάδες να έχουν το μυαλό τους αρκετά στην άμυνα, κάτι που φάνηκε και από το σκορ, με τους φιλοξενούμενους να είναι αυτοί που είχαν ένα μικρό προβάδισμα (14-16). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έδειχναν ανήμποροι να σκοράρουν, χάρη στην εξαιρετική άμυνα των αντιπάλων τους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με διψήφια διαφορά στο σκορ (29-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Εργκίν Αταμάν συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικά και στις δύο πλευρές του παρκέ, κάτι που της επέτρεψε να ανοίξει ακόμα περισσότερο τη διαφορά από την ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Στην τελευταία περίοδο οι Τούρκοι έριξαν το ρυθμό τους, κάνοντας διαχείριση της αναμέτρησης, φτάνοντας στη νίκη επί των Λιθουανών, με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο τελικό 58-79.

Δεκάλεπτα: 14-16, 29-40, 45-63, 58-79.

Ζαλγκίρις (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 8, Ουόλτον Τζούνιορ 7, Ουόλτερς 7 (1), Ουόλκαπ 5 (1), Ουλέτσκας 2, Γιανκούνας 2, Μπιρούτις 5, Μιλάκνις 2, Ουάιτ 6, Γιοκουμπάιτις, Γκριγκόνις 9 (1), Ουλανόβας 5.

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 9 (1), Μπομπουά 12 (2), Μπάλμπαϊ 6 (2), Μπίρσεν, Μότουμ, Σανλί, Μοερμάν 23 (4), Μπλάις 2, Μίσιτς 5 (1), Άντερσον, Ντάνστον 13, Σιμόν 9 (1).