«Άνετος» και συνεχίζει αήττητος ο Παναθηναϊκός

Εύκολο έργο είχε ο Παναθηναϊκός κόντρα στον ΓΣΛ Φάρος, με τους “πράσινους” να παίρνουν τη νίκη στο ΟΑΚΑ με σκορ 103-70.

Αήττητος συνεχίζει ο Παναθηναϊκός στην Stoiximan.gr Basket League, με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να πετυχαίνει την 16η της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις, επικρατώντας στο ΟΑΚΑ με σκορ 103-70 με αντίπαλο τον ΓΣΛ Φάρο. Πρώτος σκόρερ για τον Παναθηναϊκό αναδείχθηκε ο Κένι Γκέιμπριελ με 13 πόντους, με τον Ρίβερς να ακολουθεί με 12, ενώ πολύ καλή παρουσία είχαν οι Μήτογλου και Σίνγλετον, οι οποίοι σημείωσαν από 11 πόντους. Από πλευράς φιλοξενούμενων αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Σάφτεναρ και Κίλι, οι οποίοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι, τρέχοντας ένα σερί 8-0 στα πρώτα λεπτά, με την ομάδα του Γυμναστικού να παίρνει τους πρώτους της πόντους από τον Φένερ (8-3). Οι γηπεδούχοι στα μέσα της περιόδου κατάφεραν να αυξήσουν τη διαφορά στο +10 (15-5) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου δεν έδειξαν ότι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με το τελικό σκορ του δεκαλέπτου να είναι το 27-15. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά του από τους φιλοξενούμενους στους 21 πόντους (40-19), μετά από δύο εύστοχες βολές του Λούκας Λεκαβίτσιους. Οι παίκτες του Πασκουάλ κατάφεραν να διαχειριστούν αυτή την διαφορά, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 57-37.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός συνέχισε στα “κόκκινα”, με τους “πράσινους” μάλιστα να στέλνουν τη διαφορά στο +32 (76-44), μετά από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Σίνγκλετον. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 86-55, με τον Παναθηναϊκό να μην ρίχνει ρυθμούς σε κανένα σημείο του αγώνα. Τα πράγματα στην δεύτερη περίοδο και το παιχνίδι είχε αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει τη νίκη με σκορ 103-70.

Τα δεκάλεπτα: 27-15, 57-37, 86-55, 103-70.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Ντένμον 10 (2), Γκιστ 2, Γκάμπριελ 13 (3), Καλάθης 7 (1), Σίνγκλετον 11 (3), Ρίβερς 12 (3), Παππάς 8 (1), Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 6, Λεκαβίτσιους 6, Όγκαστ 10, Μήτογλου 11 (1).

ΓΣΛ Φάρος (Σκουρτόπουλος): Μαραγκός 8, Μουράτος 4, Σάφτενααρ 11 (1), Φένερ 6 (1), Παπαντωνίου 7 (1), Μπάντερ 7 (1), Παπαμακάριος 2, Διαμαντάκος 6, Χατζηκυριακίδης, Βαβάτσικος 4, Κίλι 10, Μπάλογκαν 5.