«Άνοιξε τα φτερά του» το Περιστέρι, «πέταξε» προς το αήττητο με 30 ασίστ!

Καταιγιστικό το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο έκανε το 3/3 στην Basket League και "βύθισε" ακόμα παραπάνω τον Πανιώνιο.

Χάρμα ιδέσθαι το Περιστέρι στο δεύτερο ημίχρονο (και δη, στην τελευταία περίοδο) της αναμέτρησης με τον Πανιώνιο. Με επιμέρους σκορ 53-33 μετέτρεψε το 42-36 του ημιχρόνου στο τελικό 95-69. Με 45% από το τρίποντο (14/31) και ρεκόρ 30 ασίστ η ομάδα των Δυτικών Προαστίων δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα και παρέμεινε αήττητη στην Α1.

Έξι "διψήφιους" είχε το Περιστέρι με τον Σκούτσι Σμίθ να είναι ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 16 πόντους. Σπουδαία δουλειά και από τους Σκορδίλη, Χάτσερ (13 πόντους έκαστος). Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Χρήστο Σαλούστρο με 12 πόντους.

Για τους ηττημένους που πλέον βρίσκονται στον πάτο της βαθμολογία χωρίς νίκη, ο Πάσαλιτς πέτυχε 15 πόντους μαζεύοντας και 5 ριμπάουντ.

Ο Αγώνας

Ο Ηλίας Ζούρος για το αήττητο Περιστέρι ξεκίνησε με τους Ξανθόπουλο, Βασιλόπουλο, Γκρέι, Μπλέικ και Μόρισον ενώ ο Γιάννης Λίβανος παρέταξε τους Πάσαλιτς, Λαμπρόπουλο, Μάρτιν, Λι και ΜακΓκίλ. Οι δύο τελευταίοι με καλάθια έδωσαν το προβάδισμα στους "κυανέρυθρους" με 0-5 στο ξεκίνημα του αγώνα. Με τους Χάτσερ, Σκορδίλη, Γκρέι να αφυπνίζονται σιγά-σιγά το Περιστέρι θα πάρει κεφάλι στο σκορ στο τέλος του δεκαλέπτου, 26-19.

Ο Πάσαλιτς όμως κάνει εξαιρετικό παιχνίδι έχοντας 7 πόντους και 3 ασίστ για να πλησιάσει ο "Ιστορικός" στους 2, 26-24. Στο 16' οι πολύ εύστοχοι "νεοσμυρνιώτες" φέρνουν το παιχνίδι σε απόλυτη ισορροπία στους 31 πόντους με τρίποντο (ποιου άλλου;) του Πάσαλιτς. Σε εκείνο το σημείο ο Σμίθ με πέντε πόντους και ο Βασιλόπουλος με τρίποντο δίνουν προβάδισμα δέκα πόντων στους "πρίγκιπες της Δυτικής όχθης" με σερί 10-0 σε διάστημα δύο λεπτών αναγκάζοντας τον Γιάννη Λίβανο να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Η τριάδα των Πάσαλιτς (10 πόντοι, 4 ριμπάουντ), Λι (7 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ΜακΓκίλ (10 πόντοι) κρατάει τον Πανιώνιο κοντά στο σκορ στο ημίχρονο (42-36).

Με τους Βασιλόπουλο και Σαλούστρο "καυτούς" η ομάδα των Δυτικών προαστίων θα ξεφύγει στην επανέναρξη του αγώνα με 49-37. Ο Λιούις με τρίποντο στο 28' θα κατεβάσει την διαφορά στους έξι πόντους, 60-54, αλλά το τρίποντο του Χάτσερ στην προτελευταία επίθεση της τρίτης περιόδου θα ξαναδώσει διψήφια διαφορά στους γηπεδούχους (69-58).

Ο Σμίθ πετυχαίνοντας το δεύτερο του τρίποντο στο παιχνίδι θα απαντήσει στον Λιούις για το 72-60. Η διαφορά θα φτάσει τους 15 (75-60) με τον Χάτσερ να "πιάνει" τους Σκορδίλη, Πάσαλιτς στους 13 πόντους. Η κατηφόρα δεν έχει σταματημό για την ομάδα της Νέας Σμύρνης αφού οι Περιστεριώτες βλέπουν πλέον το καλάθι σαν βαρέλι, 83-60 με τρίποντα από τους Σμιθ και Βασιλόπουλο. 4,5 λεπτά πριν το φινάλε ο Σμίθ με το τέταρτο προσωπικό του τρίποντο θα γίνει ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης (16 πόντους, 4/4 τρίποντα) γράφοντας το 88-61 (+27). Με τον Ηλία Ζούρο να αποσύρει τους βασικούς του, το παιχνίδι λήγει με τον φωτεινό πίνακα να γράφει "Περιστέρι 95-Πανιώνιος 69".