«Έπαιξε με την φωτιά» ο Προμηθέας αλλά δεν τιμωρήθηκε

Ένας κακός και πολύ άστοχος Προμηθέας παρουσιάστηκε στο σημερινό παιχνίδι για την τέταρτη αγωνιστική της Basket League αλλά με μία καλή τελευταία περίοδο πανηγύρισε την τρίτη του νίκη.

Ο Προμηθέας Πατρών δεν θύμισε σε καμία περίπτωση την ομάδα που μας έχει συνηθίσει και παραλίγο να ηττηθεί από τον Κολοσσό Ρόδου στην Πάτρα. Το τελικό 81-80 ήρθε πολύ αγχωτικά αφού ο Προμηθέας δεν ήταν καλός για τρία δεκάλεπτα.

Για τους νικητές ο Μπάμπ (22 πόντους) και ο Αγραβάνης (17 πόντους) τράβηξαν το κουπί στο σκοράρισμα ενώ ο Τζάκσον έκανε ξαιρετική εμφάνιση για τους φιλοξενούμενους του Άρη Λυκογιάννη σημειώνοντας 22 πόντους.

Ο Αγώνας

Ο Μάκης Γιατράς επέλεξε τους Κατσίβελη, Μαντζούκα, Λίποβι, Φίλερ και Μπόγρη ενώ ο κόουτς Λυκογιάννης ξεκίνησε το παιχνίδι με τους Μπρέιζελτον, Κρομά, Μπρούσεβιτς, Παύλος και Τουντζιαράκη. Η πρώτη περίοδος του αγώνα είναι αναγνωριστικού χαρακτήρα με τον Προμηθέα να προηγείται με 21-17 μετά από δέκα λεπτά. Στα αξιοσημείωτα, ότι ο μόνος παίκτης που δεν έχει βγει από το παρκέ από πλευράς γηπεδούχων είναι ο 17χρόνος Λευτέρης Μαντζούκας.

Με την είσοδο του Δημήτρη Μωραίτη και την ευστοχία από το τρίποντο η ομάδα της Ρόδου θα ισοφαρίσει στους 27 πόντους. Τρομερή δουλειά από τον Ντόνοβαν Τζόνσον ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και έχει πετύχει ήδη λίγο λιγότερους από τους μισούς πόντους του Κολοσσού (13 με 3 τρίποντα). Στα μέσα του δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενοι θα περάσουν και μπροστά, 31-32 συνεχίζοντας να σουτάρουν με απίστευτα ποσοστά από τα 6,75. Ο Ντάνιελς, τα τρίποντα (6/10) και οι βολές (10/10) θα δώσουν στην ομάδα του Λυκογιάννη προβάδισμα οκτώ πόντων, 32-40 στο 18'. Το ημίχρονο στην Πάτρα θα κλείσει στο -6 για τον Προμηθέα, 39-45 με τον Αγραβάνη να διαμορφώνει το σκορ από την γραμμή της φιλανθρωπίας. Ο Προμηθέας δεν έχει ευστοχήσει ακόμα από την περιφέρεια (0/9) ενώ οι Ροδίτες έχουν πάρει 18 πόντους από το τρίποντο (6/12).

Οι Μπάμπ και Τουτζιαράκης μπαίνουν ζεστοί στο δεύτερο ημίχρονο για το 50-56 στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου με τον Κολοσσό να αντέχει στους κραδασμούς. Ο Κολοσσός αντέχει και όσο ο Προμηθέας δεν βρίσκει λύσεις από την περιφέρεια το παιχνίδι θα εξελιχθεί σε θρίλερ. Ο Τζάκσον για τους Ροδίτες έχει πετύχει 17 πόντους και οδηγεί την ομάδα του στην σωστή κατεύθυνση. Το δεκάλεπτο θα κλείσει στο +6 για του φιλοξενούμενους, 58-64.

Με τον Δημήτρη Αγραβάνη να πετυχαίνει 8 πόντους για την ομάδα του σε τρία λεπτά οι Πατρινοί θα πλησιάσουν στο καλάθι, 66-68 αναγκάζοντας τον Άρη Λυκογιάννη να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Όμως, το νερό έχει μπει πλέον στο αυλάκι για τον Προμηθέα καθώς οι Μπάμπ και Χόλ παίρνουν την σκυτάλη από τον Αγραβάνη και δίνουν απόσταση ασφαλείας στην ομάδα τους, 75-70 με 3,5 λεπτά για το τέλος. Ο Τζάκσον όμως δεν το έβαλε κάτω και φτάνοντας τους 22 πόντους με 5/8 τρίποντα, μείωσε στον έναν με 26 δευτερόλεπτα να απομένουν, 78-77. Ο Χόλ στο φάουλ που του έγινε σχεδόν αμέσως έβαλε μόνο την δεύτερη βολή και ο Κολοσσός είχε μία σπουδαία ευκαιρία ή να πάρει το παιχνίδι ή τουλάχιστον να το στείλει στην παράταση. Ο Μπρέιζελτον πήρε το τρίποντο αλλά δεν βρήκε στόχο και ο Μπάμπ επέδειξε ψυχραιμία με 2/2 βολές γράφοντας το 81-77. Στο 1" για το τέλος ο Μπρέιζελτον πέτυχε καλάθι τριών πόντων αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Κολοσσό.