«Έσπασε» τα νεύρα του αλλά «απέδρασε» από το Nick Galis Hall ο Παναθηναϊκός

Το 2x2 έκανε ο Παναθηναϊκός στη Basket League επικρατώντας του Άρη με σκορ 70-84, σε ένα κακό ποιοτικά ματς με πάρα πολλά νεύρα και τρεις αποβολές

Νεύρα, νεύρα και... νεύρα περιλάμβανε το μενού του σημερινού ματς ανάμεσα στον Άρη και τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι», με εξαίρεση το πρώτο επτάλεπτο της τελευταίας περιόδου, δεν συνάντησαν ιδιαίτερο πρόβλημα για να καταβάλλουν την αντίσταση των γηπεδούχων, επικρατώντας με 70-84 με το βασικότερο πρόβλημα για τους πρωταθλητές να είναι ο υπερβολικός εκνευρισμός που επέδειξαν.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το «τριφύλλι» να μπαίνει από το πρώτο λεπτό σε θέση οδηγού, με Λάνγκφορντ και Καλάθη να «ζεσταίνονται» από τα 6,75, διαμορφώνοντας ένα 2-8 για τους «πράσινους». Η απάντηση του Άρη υπήρξε άμεση, φτάνοντας στην ισοφάριση στα μισά της περιόδου (10-10). Όλα έβαιναν ομαλώς μέχρι τη φάση του έβδομου λεπτού. Ο Καλάθης κάνει φάουλ στον Βεργίνη, είναι ήδη εκνευρισμένος από την προηγούμενη φάση όταν και δε σφυρίχτηκε φάουλ υπέρ του αλλά αντ'αυτού δόθηκε επιθετικό στο Βουγιούκα (ένα από τα πολλά σφυρίγματα των διαιτητών στην πρώτη περίοδο που εύλογα επηρέασαν το ρυθμό), εκείνος πλησιάζει το διαιτητή με έντονο ύφος και δέχεται τεχνική ποινή. Στο σημείο εκείνο, ο Βαγγέλης Αγγέλου διαμαρτύρεται για την αντίδραση του Έλληνα Γκαρντ και μέρος στην όλη τεταμένη ατμόσφαιρα παίρνει και ο Τσάβι Πασκουάλ, με τους δύο προπονητές να φτάνουν πολύ κοντά στο να πιαστούν στα χέρια και να αποβάλλονται αμφότεροι από το παρκέ. Έκτοτε, τα πνεύματα δεν κατευνάσθηκαν, το παιχνίδι έγινε νευρικό και για τις δύο ομάδες και το χρονικό των αποβολών να ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά πριν το φινάλε με τον Στεφάν Λάσμε να προσθέτει τεχνική ποινή, για μία από τις πολλές αψιμαχίες που συνέβησαν, στο αντιαθλητικό φάουλ στο οποίο είχε ήδη υποπέσει και να παίρνει το δρόμο προς τα αποδυτήρια.

Στο μεσοδιάστημα οι «πράσινοι» απέκτησαν προβάδισμα μέχρι και 19 πόντων (48-67), ελέγχοντας πλήρως το ματς όμως το «άγονο» πρώτο πεντάλεπτο της τελυταίας περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι σημείωσαν ένα 11-2 σερί, μετέτρεψε και πάλι το «στάτους» της αναμέτρησης σε ντέρμπι (64-69 στο 35'). Παρά το διαφαινόμενο ολικό «μπλακ άουτ» και τις ουκ ολίγες ενδείξεις πως οι παίκτες του Πανθηναϊκού είχαν χάσει για τα καλά τη συγκέντρωση και την ψυχραιμία τους, μπόρεσαν εν τέλει να βρουν τις λύσεις και με κύριους εκφραστές τους Καλάθη, Λάνγκφορντ και Παπαπέτρου να φτάσουν στη νίκη με +14.

Μπορεί ο Ντεσόν Τόμας να ήταν ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους, μπορεί ο Λάνγκφορντ να ήταν καθοριστικός στο επιθετικό κομμάτι προσθέτοντας άλλους 14 όμως ο παράγοντας «χ» του ματς για τον Παναθηναίκό ήταν ο Λούκας Λεκαβίτσιους. Ο Λιθουανός έπαιξε σχεδόν 20' και κλήθηκε από νωρίς να επαναφέρει την ηρεμία στο «τριφύλλι» αφού ο Καλάθης έχασε το καθαρό του μυαλό και τα κατάφερε περίφημα. Με 9 πόντους, 6 άσιστ και 0 λάθη, αποτέλεσε την απαραίτητη «ένεση» ψυχραιμίας και μαζί με τον Στεφάν Λάσμε (10 πόντοι, 7 ριμπάουντ) ενσάρκωσαν τους δύο πυλώνες που διαμόρφωσαν τη διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο. Από πλευράς Άρη, Μποχωρίδης και Μπελ ολοκλήρωσαν το ματς «διψήφιοι» όμως μόνο ο ΜακΓκι κατάφερε να προσδώσει κάποια διάρκεια στο παιχνίδι του.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 34-46, 53-67, 70-84.