«Διπλό» για τον... Γηραιό στη Ρόδο

Ο Ηρακλής αγωνίστηκε στην έδρα του Κολοσσού για πρώτη φορά στη φετινή του επιστροφή στην Α1 και πήρε μία σπουδαία νίκη με τον Κολοσσό να χάνει την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στην παράταση στα τελευταία δευτερόλεπτα και τον Βασίλη Καββαδά να αποτελεί «κλειδί» των φιλοξενούμενων στο τέλος

Σε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα που η επιθετική παραγωγικότητα είχε τον πρώτο λόγο, ο Ηρακλής επικράτησε του Κολοσσού στη Ρόδο με 88-86. Ο Ηρακλής προηγήθηκε ακόμη και με 15 πόντους(41-55) στις αρχές της 3ης περιόδου, όμως ο Κολοσσός δεν τα παράτησε και επέστρεψε στο παιχνίδι, το οποίο έγινε «θρίλερ» στη τελευταία περίοδο με τον Μπρέιζελτον να έχει την ευκαιρία να στείλει την αναμέτρηση στη παράταση χάνοντας ένα σχετικά εύκολο λέι-απ στη τελευταια επίθεση. Ο Ηρακλής είδε τον Καββαδά να αντικαθιστά επάξια τον Ντέιβις στα τελευταία 3', μετά την αποβολή του με 5 φάουλ και να σώζει την παρτίδα με εύστοχες βολές και εξαιρετική αμυντική παρουσία, ενώ το ποσοστό(52%) από την γραμμή του τριπόντου με 13 εύστοχα του έδωσε πλεονέκτημα σε αρκετά σημεία του αγώνα.

Για τους νικητές, οι Σούλερ και Ζάρας είχαν από 17 πόντους, ενώ Οκερέαφορ και Χάνλαν πρόσθεσαν από 12 και 14 πόντους, αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά, ο Κολοσσός είχε σε εξαιρετική κατάσταση την φροντ-λάιν του με τον Τουντζιαράκη να έχει 18 και τον Αγκμπελέσε να πετυχαίνει 19 πόντους με τον Τζάκσον να είναι ο παίκτης που ξεχώρισε από την περιφέρεια της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη με 17 πόντους.

Ο αγώνας:

Το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σημαδεύτηκε από μικρά σερί των δύο ομάδων με τον Κολοσσό να πετυχαίνει του πρώτους πόντους (2-0 στο 9') του αγώνα, όμως ο Ηρακλής απάντησε με επιμέρους 11-5 για το 7-11 του 4'. Το παιχνίδι θα πήγαινε σε υψηλό σκορ με τις ομάδες να ξεπερνούν τους 18 πόντους για το 21-20 της πρώτης περιόδου. Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη προσπάθησε να δημιουργήσει εύκολα καλάθια για τους Αγκμπελέσε, Τσαλμπούρη και Τουντζιαράκη ποντάροντας στην αδυναμία που έδειξε ο Ηρακλής στο ζωγραφιστό. Η δεύτερη περίοδος ήταν μια άλλη ιστορία στην οποία πρωταγωνιστής ήταν ο «Γηραιός» και συγκεκριμένα ο Θοδωρής Ζάρας που έκανε εξαιρετική δουλειά και στις δύο πλευρές του παρκέ. Ο Ηρακλής πήρε το προβάδισμα με 25-28 στο 12' με τους γηπεδούχους να χάνουν σταδιακά επαφή από το 35-36 του 16'. Από εκεί και έπειτα με συνεχόμενα μεγάλα σουτ από Ζάρα, Τέπιτς και Σούλερ ο Ηρακλής προσπέρασε για πρώτη φορά με διψήφιο νούμερο(40-50 στο 19'). Ο Ζάρας πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για το 41-53 ολοκληρώνοντας το πρώτο μέρος με 17 πόντους. Παράλληλα, ο Ηρακλής είχε 9-15 τρίποντα σε 20' αγώνα.

Η ομάδα της Ρόδου βελτίωσε την αμυντική της εικόνα για περίπου 9,πριν και πάλι ο Ηρακλής βρει χώρο και σκορ στη γραμμή του τρίποντου. Οι γηπεδούχοι μείωσαν την διαφορά στο - 7(51-58) με επιμέρους 10-5 στο 24', όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης παρέμεινε μπροστά πηγαίνοντας περισσότερο στη γραμμή των βολών. Στα επόμενα λεπτά, ο Κολοσσός μείωσε ακόμη περισσότερο και με τον Τουντζιαράκη να πετυχαίνει γκολ φάουλ έφερε το ματς στο - 4(60-64) στο 28'. Στις επόμενες δύο επιθέσεις , δύο τρίποντα των Χάνλαν και Τέπιτς έδωσαν ανάσα στην ομάδα του Καστρίτη που τελείωσε την 3η περίοδο προηγούμενη με 62-70. Στη τελευταία περίοδο, ο Κολοσσός συνέχισε την αντεπίθεση του και μείωσε ακόμη περισσότερο με μικρό σερί 6-0 για το 68-70. Ο Ηρακλής άντεξε, διατήρησε το προβάδισμα με τις συνεργασίες του Οκερέαφορ με τον Ντέιβις να αποδίδουν επιθετικά και να διατηρούν τον «Γηραιό» μπροστά(72-77 στο 35'). Η αποβολή του Ντέιβις με 5 φάουλ έφερε, την ήδη σε μεγάλη δυσχέρεια φροντ-λαιν των φιλοξενούμενων. σε δύσκολη θέση.

Το τρίποντο του Κρόμα έφερε σε απόσταση αναπνοή τους «Ροδίτες»(79-81) με κάτι λιγότερο από 2' να απομένουν για το τέλος. Στη συνέχεια, ακολούθησαν δύο απανωτά λάθη από τον Κρομά και Καββαδά, ενώ στη συνέχεια ο Έλληνας σέντερ έσωσε την ομάδα του αποτρέποντας τον Τζάκσον από το να φτάσει σε ένα εύκολο λέι-απ με το σκορ στο 79-83 στο 39'. Από εκεί και πέρα, Κρομά και Τέπιτς πέτυχαν εκατέρωθεν δίποντα(81-85 στα 14'' πριν την λήξη) για τις δύο ομάδες, ενώ το τρίποντο του Τζάκσον με 7.8"" διατήρησε «ατόφιες» τις ελπίδες του Κολοσσού(84-85). Ο Ηρακλής ήταν απόλυτα ψύχραιμος στις βολές, αλλά μία χαμένη του Σούλερ δεν επέτρεψε την διαφορά να ανέβει στο +3, με 4,6'' να απομένουν(86-88), με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να βολεύεται και με δίποντο. Ο Μπρέιζελτον εφόρμισε προς το καλάθι, έφτασε στο λέι-απ, αλλά αστόχησε με την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη να φεύγει από το Κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου με το «διπλό».

Τα δεκάλεπτα: 21-20, 41-53, 62-70, 86-88

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε 19 , Μπρέιζελτον, Τζάκσον 17 (2), Ντάνιελς 3, Κρομά 12 (2), Τσαλμπούρης 6 (1), Γκρίφιν 4 , Πουλιανίτης 2, Μωραΐτης 5 (1), Τουτζιαράκης 18 , Παύλος

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 8, Σούλερ 17 (3), Ντέιβις 9, Χάνλαν 14 (2), Μανωλόπουλος 3 (1), Οκερεαφόρ 12 (1), Κακαρούδης 3, Ζάρας 17 (4), Γεωργαλάς