«Θύμα» έκπληξης στην πρεμιέρα η Φενέρ!

Η Φενέρμπαχτσε δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της Ευρωλίγκα, καθώς στην ηττήθηκε στην Ισπανία στην έδρα της Μάλαγα, με σκορ 68-67.

Σε ένα παιχνίδι το οποίο κράτησε του πάντες σε αγωνία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτα, η Μάλαγα κατάφερε να κάνει την έκπληξη της βραδιάς, επικρατώντας στην έδρα της με σκορ 68-67, κόντρα στην πρωταθλήτρια Ευρώπης, Φενέρμπαχτσε. Για τους γηπεδούχους αυτός που ξεχώρισε, ήταν ο πρώην “ερυθρόλευκος”, Σερμαντίνι, ο οποίος τελείωσε το παιχνίδι με 12 πόντους, ενώ είχε συμπαραστάτη, τον Μιλοσάβλιεβιτς, που σημείωσε 8 πόντους, έδωσε 1 ασίστ, ενώ μάζεψε 5 ριμπάουντ. Από την άλλη, για την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, αυτός που έκανε την διαφορά ήταν ο Κώστας Σλούκας, πετυχαίνοντας 15 πόντους, Ωστόσο ο Έλληνας παίκτης ήταν και αυτός που έκρινε την τελική έκβαση του αγώνα, καθώς ήταν αυτός που πήρε την τελευταία προσπάθεια της ομάδας του, αστοχώντας στο σουτ που επιχείρησε.

Από τις πρώτες στιγμές τις αναμέτρησης, φάνηκε ότι το παιχνίδι θα ήταν αμφίρροπο, καθώς οι δύο ομάδες και ειδικά αυτή της Μάλαγα, έδειχναν αποφασισμένες να παλέψουν μέχρι τέλους, με το τελικό αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου να είναι το 20-20. Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα της Φενέρ φάνηκε να “ξυπνά” και με τον Κωστα Σλούκα πρωταγωνιστή, έκλεισε το ημίχρονο με το υπερ της 36-41.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, η Φενέρ έδειχνε ικανή, ότι θα μπορούσε να πάρει τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την τρίτη περίοδο να λήγει με σκορ 50-57, με την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς να βρίσκεται μπροστά. Τα πράγματα όμως άλλαξαν με την έναρξη της τελευταίας περιόδου, με την Ισπανική ομάδα να μπαίνει αγριεμένη και με ένα γρήγορο 8-0, πέρασε μπροστά στο σκορ, προβάδισμα το οποίο δεν έχασε από εκείνο το σημείο του αγώνα και μετά, καθώς ο Κώστας Σλούκας δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στο καλάθι και να κλέψει την νίκη από τους γηπεδούχους.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 36-41, 50-57, 68-67.