«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ επικράτησε του Ηφαίστου Λήμνου στο ΟΑΚΑ με 87-74 κι έκανε το 10/10 στη ΕΚΟ Basket League

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έκανε το 10/10 στο πρωτάθλημα νικώντας το μαχητικό Ήφαιστο Λήμνου με 87-74. Στο 5-5 έπεσαν οι νησιώτες.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Ντεσόν Τόμας (16π.), με τον Ταϊρίς Ράις να τον ακολουθεί (14π.) ενώ πολύ καλός επίσης ήταν και ο Ουέσλι Τζόνσον (11π., 6ρ.). Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο σέντερ των φιλοξενούμενων, Σον Έβανς, ο οποίος είχε 21 πόντους με 11 ριμπάουντ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να μην είναι συγκεντρωμένοι στην άμυνα και τα τρίποντα κυρίως του Ουέσλι Τζόνσον να του δίνουν το προβάδισμα με 19-11 στα πρώτα 8 λεπτά του αγώνα. Μούρτος, Τσαϊρέλης και Έβανς μείωσαν για τον Ήφαιστο στον πόντο μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (21-20, 10'). Ο Ήφαιστος δεν άφηνε τους «πράσινους» να ξεφύγουν σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο και η ομάδα του Ρικ Πιτίνο πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα τριών πόντων (47-44, 20'). Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ βελτίωσε την άμυνα του και χωρίς να δυσκολευτεί έφτασε σε ακόμα μία νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 47-44, 66-57, 87-74.

Παναθηναϊκός (Πιτίνο): Τόμας 16 (1), Τζόνσον 11 (3/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 λάθη, 5 κλεψίματα, 1 τάπα), Φρεντέτ 9 (1), Καλάθης 7 (1), Μήτογλου 6, Ράις 14 (2), Παππάς 10 (1), Βουγιούκας 2, Παπαδάκης, Γουάιλι 4, Μπεντίλ 8 (2).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Έβανς 21, Σμιθ 11 (1), Τσαϊρέλης 4, Γκίλμπερτ 3, Χάμοντς, Μολντοβεάνου 16 (5), Σταμάτης 3 (1), Πελεκάνος 3 (1), Διαμαντάκος 1, Χαριτόπουλος, Μούρτος 6, Λιτλ 6 (1).