«Καθάρισε» στο τέλος η ΤΣΣΚΑ

Η Μπαρτσελόνα ήταν ανταγωνιστική για περίπου 35 λεπτά αλλά η ΤΣΣΚΑ με ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη με 92-78.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να πάρει γρήγορα το προβάδισμα στο 5' με 13-8. Η Μπαρτσελόνα αντέδρασε με τον Μοερμάν και τον Ερτέλ, ισοφαρίζοντας στο σκορ (24-24) με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Όπως και στο πρώτο δεκάλεπτο, έτσι και στο δεύτερο, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ (31-31, 13'). Αυτό μέχρι να πάρουν μπρος ο Ντε Κολό και Κλάιμπερν. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν τους γηπεδούχους με αποτέλεσμα το πρώτο ημίχρονο να κλείνει στο +5 (44-39) για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη.

Ερτέλ και Σεραφέν μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο μέρος και όντας τα καλύτερα επιθετικά όπλα των «μπλαουγκράνα», έφτασαν το παιχνίδι στην απόλυτη ισορροπία στο 25' (48-48). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν και πάλι απαντήσεις. Κλάιμπερν και Ντε Κολό έδωσαν λύσεις επιθετικά, με την ΤΣΣΚΑ να παίρνει τα ηνία του αγώνα (60-53, 27'), ενώ τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το 30' με το σκορ να γίνεται 66-58. Η Μπαρτσελόνα με πρωταγωνιστές τους Φιλ Πρέσι, Κόπονεν έβγαλε αντίδραση και έκανε το 75-75 στο 36'. Κάπου εκεί η ΤΣΣΚΑ όμως, έτρεξε ένα απίστευτο 13-0 σερί μέχρι το 39' και έκανε το 88-75. Μη μπορώντας να αντιδράσει η ομάδα του Σίτο Αλόνσο αρκέστηκε στην ήττα με σκορ 92-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-39, 66-58, 92-78.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 18 (2), Φριτζόν, Αντόνοφ 10, Ροντρίγκεθ 6 (2), Κλάιμπερν 22 (3), Χίγκινς 20 (3), Κουλάγκιν, Χριάπα, Κουρμπάνοφ 4, Χάινς 6, Χάντερ 6.

Μπαρτσελόνα (Αλόνσο): Σεραφέν 11, Ρίμπας, Πρέσι 8 (2), Χάνγκα 10 (2), Ερτέλ 11, Οριόλα 6, Σάντερς 9, Κόπονεν 10 (2), Κλαβέρ, Τόμιτς 6, Μόρμαν 7 (1).