«Καθάρισε» την Κύμη ο Όγκαστ

Ο Παναθηναϊκός έχοντας σε απίστευτη μέρα τον Ζακ Όγκαστ (22 π., 9 ριμπ.), επικράτησε της Κύμης με 87-64 και πλέον κοιτάζει το παιχνίδι της Παρασκευής με την Μάλαγα.

Ο Ζακ Όγκαστ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα του Παναθηναϊκού, οδηγώντας τους «πράσινους» σε μία εύκολη επικράτηση επί της Κύμης με σκορ 87-64.

Συγκεκριμένα, ο Αμερικανός σέντερ κυριάρχησε στις ρακέτες ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με (22π., 10/11 δίποντα 9ριμπ.) πραγματοποιώντας ρεκόρ καριέρας με τα «πράσινα». Ωστόσο η καλή εμφάνιση του επισκιάστηκε από τον τραυματισμό του Τζέιμς Γκιστ στο πρώτο ημίχρονο. Ο φόργουορντ του Παναθηναϊκούχτύπησε πάνω σε μία φάση, πήγε στον πάγκο αλλά δεν επέστρεψε στο παρκέ

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Γιάννη Καστρίτη να παίρνει μόλις στα 50 δευτερόλεπτα τάιμ άουτ (!), ενώ και στα επόμενα λεπτά δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος από τους παίκτες του. Η Κύμη έκανε πολύ εύκολα λάθη, με τον Παναθηναϊκό να ξεφεύγει με 13-2 στο 5ο λεπτό. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Παναθηναϊκό να έχει προβάδισμα 12 πόντων με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (22-10). Με πατημένο το γκάζι μπήκαν και στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι, με αποτέλεσμα να αυξήσει ακόμα περισσότερο το υπέρ του προβάδισμα (35-14, 15'). Η Κύμη ωστόσο έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους και με πρωταγωνιστή τον ΜακΦάντεν έτρεξε σερί 5-16 για να μειώσει σε 40-30 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ και η διαφορά των 10 πόντων να παραμένει μέχρι και το 30ο λεπτό. Με την έναρξη του τελευταίου δεκαλέπτου οι «πράσινοι» ανέβασαν στροφές και με ένα γρήγορο 13-0 σε διάστημα 4 λεπτών, έγινε το 73-50 στο 34'. Οι φιλοξενούμενοι στα υπόλοιπα λεπτά δεν κατάφεραν να γυρίσουν στο παιχνίδι με την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ να παίρνει τη νίκη (87-64) και πλέον να ετοιμάζεται για τον ''τελικό'' της Ισπανίας κόντρα στην Μάλαγα.

Τα δεκάλεπτα: 22-10, 40-30, 60-50, 87-64.

Παναθηναϊκός Superfoods (Πασκουάλ): Ντένμον 5 (1), Όγκαστ 22, Καλάθης 9, Αντετοκούνμπο 6, Σίνγκλετον 2, Ρίβερς 7, Γκιστ 4, Βουγιούκας 7, Καλαϊτζάκης 1, Λεκαβίτσιους 10, Γκάμπριελ 7 (1), Μήτογλου 7 (1).

Κύμη (Καστρίτης): Τζόουνς 11, ΜακΓκι 8, ΜακΦάντεν 13 (1), Μπάρλος 6, Σμιθ 10 (1), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης 3 (1), Γλυνιαδάκης 2, Μαργέλης 3 (1), Μητσιμπόνας, Κάιζερ 8 (6 ριμπάουντ), Εζόμο.