«Κατάπιε» την Ανγκόλα η Σερβία

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο φετινό Μουντομπάσκετ η Σερβία που διέσυρε την Ανγκόλα με , στον πρώτο αγώνα της διοργάνωσης.

Με τις καλύτερες προϋποθέσεις ξεκίνησε το φετινό Μουντομπάσκετ, με το παιχνίδι της Σερβίας με την Ανγκόλα για τον Δ’ Όμιλο της διοργάνωσης να κάνει πρεμιέρα και τους Σέρβους του Σάσα Τζόρτζεβιτς να κάνουν πάρτι τόσο από τα 6,75 όσο και κάτω από το καλάθι και να συντρίβουν την Ανγκόλα με . κορυφαίος για τους Βαλκάνιους ήταν ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς που πέτυχε 24 πόντους με 5/7 τρίποντα.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με αρκετό ενδιαφέρον, μιας και η Ανγκόλα κοίταξε στα μάτια τη Σερβία, έστω και για λίγα λεπτά, με τους Αφρικανούς να βρίσκουν πόντους από τα 6,75, όμως ο Μπογκντάνοβιτς ήταν από νωρίς «ζεστός», πετυχαίνοντας 11 πόντους στα πρώτα 10’ λεπτά, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 20-29. Η συνέχεια βρήκε τη Σερβία να έχει τον έλεγχο του αγώνα, έχοντας απόλυτη υπεροχή κάτω από το καλάθι χάρη στους «ψηλούς» του, ενώ Μίτσιτς και Γιόβιτς μοίραζαν τη μία ασίστ πίσω από την άλλη, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 50-32.

Στα πρώτα λεπτά του β’ ημιχρόνου άρχισε να διαμορφώνεται η διαφορά άνω των 30 πόντων, με την Ανγκόλα να πετυχαίνει μόλις 2 πόντους, την ώρα που η Σερβία «σφυροκοπούσε» από τα 6,75, τελειώνοντας μάλιστα τον αγώνα με 65% ευστοχίας. Το τελευταίο μέρος του αγώνα είχε καθαρό διαδικαστικό χαρακτήρα, με την Σερβία να έχει ως στόχο να ξεπεράσει τους 100 πόντους, κάτι που δεν άργησε να έρθει, με το 105-59 να είναι το τελικό σκορ.