Άντεξε και νίκησε ο Άρης

Τα εύκολα... δύσκολα πήγε να κάνει ο Άρης που τελικά νίκησε με 70-64 την Ζιελόνα Γκόρα, στην πρεμιέρα του Champions League.

Με το... δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Champions League της FIBA ο Άρης, αφού κατάφερε να επικρατήσει της Ζιελόνα Γκόρα με 70-64. Οι «κιτρινόμαυροι» πήγαν να... αυτοκτονήσουν στο τέλος, ωστόσο άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων τους και έφτασαν στην νίκη.

Ξεκίνημα παρόμοιο του παιχνιδιού με τον ΠΑΟΚ πραγματοποιήσε ο Άρης απέναντι στην Ζιελόνα Γκόρα, σκοράροντας κατά ριπάς στην πρώτη περίοδο. Η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη, έβρισκε διαρκώς το δρόμο προς το καλάθι και έτσι το +14 στο τέλος του δεκαλέπτου αποτύπωνε πλήρως όσα έγιναν σε αυτό (24-10).

Οι «κιτρινόμαυροι» δεν συνέχισαν όμως με τον ίδιο ρυθμό στην δεύτερη περίοδο και η Ζιελόνα Γκόρα ισορρόπησε το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να μειώσει τη διαφορά που είχε φτιάξει ο Άρης. Έτσι, οι δύο ομάδες κατευθύνθηκαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τους Θεσσαλονικείς να παραμένουν μπροστά (37-23).

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες μπήκαν με σκοπό να ανεβάσουν το τέμπο του παιχνιδιού και το κατάφεραν, αφού και οι δύο έβρισκαν με σχετική ευκολία τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι. Παρόλα αυτά η αντίπαλος των «κιτρινόμαυρων» δεν κατάφερε πάλι να μειώσει την διαφορά και η ομάδα του Παναγιώτη Γιαννάκη συνέχισε να προηγείται και στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-44).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ωστόσο, ο Άρης έδειξε πως καταρρέει και η Ζιελόνα Γκόρα το εκμεταλλεύτηκε μειώνοντας αρκετά τη διαφορά. Στο τέλος όμως οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να αντέξουν στην πίεση των αντιπάλων τους και με τις δύο βολές του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, να σφραγίσουν την νίκη με 70-64

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 37-23, 58-44, 70-64.