Έβγαλε ψυχή και νίκησε η Ζαλγκίρις

Σε ένα ματς θρίλερ οι παίκτες της Ζαλγκίρις έβγαλαν πάθος κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο και σε συνδυασμό με τη δύναμη της έδρας, πήραν μία ακόμη νίκη, επικρατώντας με 79-77 της Μάλαγα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Τάπα του Ουλανόβας στον Ρέι ΜακΚόλουμ στη τελευταία επίθεση των Ισπανών.

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς η Ζαλγκίρις Κάουνας  κατάφερε και ανέτρεψε την εις βάρος του διαφορά στο ημίχρονο (32-40) και νίκησε τη Μάλαγα με 79-77 και παρέμεινε στη θέση της Euroleague.

Το φιλμ του αγώνα:

Η Μάλαγα μπήκε καλύτερα στον αγώνα και μετά από 5 λεπτά παιχνιδιού πήρε προβάδισμα με +7 (13-6), χάρη σε τρίποντο του Νέντοβιτς. Η Ζαλγκίρις αντέδρασε και με τους Γιανκούνας και Μιλάκνις ισοφάρισε σε 17-17, όμως οι φιλοξενούμενοι πήραν και πάλι τη πρωτοπορία στο σκορ με καλάθι του Ντίεζ στην εκπνοή του πρώτου δεκαλέπτου. Στη δεύτερη περίοδο οι παίκτες του Πλάθα ανέβασαν στροφές και με μπροστάρη ξανά τον Ντίεζ ξέφυγαν με +11 (19-30) στα μέσα του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με τους Ουλανόβας-Ντέιβις κατέβασαν τη διαφορά στους  7 πόντους (35-28) στα 2:27, όμως δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω. Το ημίχρονο έκλεισε με 40-32 υπέρ της ομάδας από την Ανδαλουσία.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Ζαλγκίρις μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια. Αρχικά μείωσε σε 47-44 στα μέσα της περιόδου με τον Καβαλιάουσκας, ενώ λίγο αργότερα οι Γιανκούνας και Ούντριχ έδωσαν το προβάδισμα στους γηπεδούχους με σκορ 52-51. Παρόλα αυτά η Μάλαγα έκλεισε το δεκάλεπτο με +3 (55-52), με 4 συνεχόμενους πόντους του Σερμαντίνι.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού η Μάλαγα πήρε προβάδισμα με +4 (58-54), ωστόσο η Ζαλγκίρις με τους Πάνγκος, Γιανκούνας και Ουλανόβας έφερε το ματς υπέρ της με 64-60 στα 6:13 για το φινάλε. Ο Βασίντσκι μείωσε 66-64 για το σύνολο του Χουάν Πλάθα, όμως και πάλι ο Γιανκούνας αύξησε τη διαφορά στους 6 (72-66) στο 37. Όλα έδειχναν πως το παιχνίδι τελείωσε, αλλά οι Ανδαλουσιανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με τον Ντίεζ μείωσαν σε 75-71 στα 1:10. Ο Βασίντσκι έφερε το ματς στη κόψη του ξυραφιού και μείωσε σε 76-75 στα 18’ για το τέλος. Η αναμέτρηση οδηγήθηκε στις βολές και στα 9 δευτερόλεπτα ο Μίσιτς έβαλε 1/2 βολές και η Μάλαγα είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στη παράταση, όμως ο Ουλανόβας έκοψε τον Ρέι ΜακΚόλουμ και έτσι η Ζαλγκίρις πήρε ακόμη μία νίκη στην έδρα της με 79-77.

Με αυτή τη νίκη η Ζαλγκίρις συνεχίζει την εκπληκτική της  πορεία και βρίσκεται στη θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ  11-6  ενώ η Μάλαγα έπεσε στο 7-10.

Για τους νικητές, ξεχώρισαν οι Πάνγκος και Γιανκούνας με 16 και 14 πόντους αντίστοιχα, ενώ ο Λιθουανός πάουερ φόργουορντ λίγο πριν την έναρξη της αναμέτρησης  παρέλαβε το βραβείο του MVP για το μήνα Δεκέμβριο στη Euroleague. Για τους ηττημένους, ο Βασίντσκι ήταν πρώτος σκόρερ με 14 πόντους.

Ο αγώνας ήταν sold out με τα αδέλφια Μπολ να παρευρίσκονται στο γήπεδο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 32-40, 52-55, 79-77.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4, Πάνγκος 16 (2), Τουπάν 2, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 14, Μιλάκνις 8 (2), Μίτσιτς 3, Ουάιτ 11, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (1).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Πλάθα): ΜακΚάλουμ 5, Ντίαθ 3 (1), Σαλίν, Ντίεθ 10 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 11 (2), Σερμαντίνι 8, Βατσίνσκι 14 (3), Όγκουστιν 12, Σουάρεθ 6.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα, κάνοντας κλικ εδώ.