Έκανε το θαύμα της η Αργεντινή

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου πανηγυρίζει η Αργεντινή, η οποία επικράτησε της Σερβίας με 97-87, κάνοντας την πρώτη μεγάλη έκπληξη του θεσμού.

Η Αργεντινή πραγματοποίησε μία επική εμφάνιση έχοντας σε εκπληκτική κατάσταση τον σούπερ σταρ και ηγέτη της, Λουίς Σκόλα, που πέτυχε 20 πόντους, ενώ double double είχε ο "εγκέφαλος" της ομάδας, Φακούντο Καμπάτσο, μετρώντας 18 πόντους και 12 ασίστ. Κομβικοί ήταν επίσης οι Νίκολας Λαπροβίτολα και Πατρίτσιο Γκαρίνο, με τον πρώτο να πετυχαίνει 8 πόντους με 3 ασίστ και τον δεύτερο να έχει 15 πόντους με 3/5 τρίποντα. Η Σερβία πλήρωσε τα κάκιστα ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75 με μόλις 29%, παρά το γεγονός πως είχε ξεκάθαρη υπεροχή στα ριμπάουντ (42 έναντι 29).

Πλέον η Αργεντινή μπαίνει στη φάση των ημιτελικών, περιμένοντας τον αντίπαλο από το ζευγάρι των ΗΠΑ με τη Γαλλία, την ώρα που η Σερβία θα παλέψει για τις θέσεις 5-8.

Ο αγώνας ξεκίνησε με την Αργεντινή να μπαίνει πιο συγκεντρωμένη και έτοιμη να ριχτεί στη μάχη των προημιτελικών, με το αρχικό 12-4 να της δίνει τον έλεγχο του αγώνα. Η Σερβία δεν άργησε να αντιδράσει και με τη συνεχή της αντεπίθεση σε όλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά χάρη στους 6 πόντους του Λούτσιτς. Το πρόβλημα των "πλάβι" αποτυπώθηκε στα πρώτα λεπτά στον Νίκολα Γιόκιτς, ο οποίος είχε ήδη υποπέσει σε 4 φάουλ στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Μαριάνοβιτς που τον αντικατέστησε στο β' δεκάλεπτο δεν ήταν και αυτός σε καλή κατάσταση και έχοντας κάνει ήδη 3 φάουλ αποσύρθηκε στον πάγκο, με την Αργεντινή να ελέγχει το παιχνίδι, έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75. Γκαρίνο και Μπογκντάνοβιτς έδιναν τη δική τους μάχη στα τρίποντα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 54-49.

Το β' ημίχρονο είχε δύο διαφορετικά πρόσωπα, μιας και στα πρώτα λεπτά της επιστροφής, το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Μπορεί η Αργεντινή να είχε το προβάδισμα στο σκορ και να έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +7 (69-62), όμως η Σερβία πάλευε για να διεκδικήσει τη νίκη, με τον Μπιέλιτσα να ανεβάζει στροφές και να παίρνει την κατάσταση στα χέρια του, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 68-67. Το τελευταίο δεκάλεπτο μετετράπη σε μία μοναδική παράσταση για την Αργεντινή, με τη Σερβία να παλεύει για την νίκη στα πρώτα 5' λεπτά και έκτοτε να παραδίδεται στα χέρια των... πεινασμένων για επιτυχία "γκαούτσος". Ο Καμπάτσο μοίραζε τη μία ασίστ μετά την άλλη, Γκαρίνο και Λαπροβίτολα χτυπούσαν από τα 6,75 και ο Λουίς Σκόλα έπαιζε σαν... έφηβος, με αποτέλεσμα να έρθει η μεγάλη πρόκριση.

Τα Δεκάλεπτα: 25-23, 54-49, 68-67, 97-87