Έκανε το πρώτο βήμα ο ΠΑΟΚ

Ο ΠΑΟΚ με ένα εξαιρετικό τέταρτο δεκάλεπτο, κατάφερε να πάρει τη νίκη με 78-74 κόντρα στην ΑΕΚ και να κάνει το 1-0 στη σειρά των playoffs.

Ο ΠΑΟΚ φαίνεται πως φέτος έχει πάρει τον... αέρα της ΑΕΚ καθώς την νίκησε για τρίτη φορά φέτος στην Basket League (78-74) και πλέον βρίσκεται μια νίκη μακριά από τα ημιτελικά. Το Σάββατο (19/05, 16:00) στο δεύτερο ματς στο ΟΑΚΑ, θα έχει την ευκαιρία ο «Δικέφαλος» του Βορρά να ''καθαρίσει'' τη σειρά.

Κορυφαίοι για τον ΠΑΟΚ ήταν ο Τέραν Πέτεγουεϊ (17 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και ο Φιλ Γκος (16 πόντοι, 4 ασίστ). Από πλευράς ΑΕΚ ξεχώρισαν ο Ντελρόι Τζέιμς (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Μάνι Χάρις (12 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Στην αρχή ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυναμικά και με τους Γκος, Τζάκσον να καθοδηγούν πήρε προβάδισμα (14-9, 7'). Με επιμέρους 3-11 ωστόσο, η ΑΕΚ έκλεισε το δεκάλεπτο στο 17-20. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 24-22 στο 13'. Η ΑΕΚ αντέδρασε με σερί 12-0 και πέρασε με 10 πόντους μπροστά στο 16'. Η «Ένωση» συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα παρά τα συνεχόμενα τρίποντα του ΠΑΟΚ με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια με το +4 (37-41). Ο Λαρεντζάκης έδωσε μεγάλη ανάσα με τρίποντο (39-46, 21'), την στιγμή που ο Σάκοτα έβλεπε τον Χάντερ να αποβάλλεται νωρίς από το ματς με 5ο φάουλ (τεχνική, 42-46). Ο Πέτγουεϊ έβαλε τα σουτ του και οι Κόνιαρης,Τζάκσον μείωσαν γρήγορα στον πόντο (57-56, 27΄'). Οι φιλοξενούμενοι και πάλι όμως με τους Σάκοτα, Καββαδα και Ξανθόπουλο πήραν ξανά το προβάδισμα (58-62, 30'). Το τέταρτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλειστικά στον ΠΑΟΚ. Οι γηπεδούχοι με σερί 17-3 ανέτρεψαν τα δεδομένα (75-65), το οποίο βοήθησε τον ΠΑΟΚ να πάρει την πρώτη του νίκη στα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 37-41, 58-62, 78-74

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος, Κατσίβελης 3, Τζάκσον 9 (1), Γκος 16 (1), Τζόουνς 3 (1), Πέτεγουεϊ 17 (3), Κρουμπάλι, Κόνιαρης 11 (1), Τσόχλας, Μαργαρίτης 13, Ζάρας, Χαραλαμπόπουλος 6 (2).

ΑΕΚ (Σάκοτα): Τζέιμς 14 (2), Γκριν 9 (1), Χάρις 12, Λαρεντζάκης 9 (1), Χάντερ 2, Πάντερ 4, Ξανθόπουλος 5 91), Σάκοτα 10 (1), Βασιλόπουλος 2, Μαυροειδής 2, Καββαδάς 5.