Έκανε το σημαντικό βήμα η Πολωνία

Τη νίκη που της δίνει σοβαρές πιθανότητες να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση πήρε η Πολωνία, επικρατώντας της Βενεζουέλας με 80-69.

Η Πολωνία μπορεί να δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, όμως η υπεροχή της στη β' περίοδο ήταν αυτή που έφερε στο τέλος και τη νίκη, με την Πολωνία να κάνει το πλέον σημαντικό βήμα για να πάρει την πρόκριση, δεδομένου ότι η Κίνα φαντάζει το απόλυτο φαβορί στον Α' Όμιλο και η μάχη του δεύτερου που θα πάρει την πρόκριση θα κριθεί ανάμεσα στις δύο ομάδες. Κορυφαίος για τους Πολωνούς ήταν ο Μίχαλ Σοκολόφσκι με 16 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ 15 πόντους είχε ο Ματέους Πονίτκα, έχοντας όμως 3/8 τρίποντα.

Η Βενεζουέλα ήταν αυτή που κέρδισε τις εντυπώσεις στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, μιας και στάθηκε επάξια στις απαιτήσεις του αγώνα και βρέθηκε αν προηγείται ακόμα και με +7 (19-12), με τους Λατίνους να διατηρούνται μπροστά στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου, δημιουργώντας ερωτηματικά στους Πολωνούς. Παρόλα αυτά η Πολωνία μπήκε αλλαγμένη και αποφασισμένη στο β' δεκάλεπτο και χάρη στο επιμέρους 22-12 κατάφερε να δημιουργήσει υπέρ της διαφορά και να πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 44-36.

Στο β' ημίχρονο η Βενεζουέλα έβγαλε αντίδραση και χάρη σε ένα σερί 6-0 κατάφερε να μπει στο παιχνίδι. Η Πολωνία αφού έσφιξε την άμυνα της και βρήκε λύσεις επιθετικά, κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα. Στο τελευταίο μέρος του αγώνα η Βενεζουέλα ξέμεινε από δυνάμεις, με την Πολωνία να έχει πλέον τον έλεγχο και να φτάνει σε μία, θεωρητικά, εύκολη αλλά πολύ σημαντική νίκη.

Δεκάλεπτα: 22-24, 44-36, 62-51, 80-69.