LUAVI header ad

Έρμαιο στις ορέξεις της Φενέρ

Ο Παναθηναϊκός πάλεψε μόλις για ένα δεκάλεπτο κόντρα στη Φενέρμπαχτσε με τους πρωτοπόρους της Ευρωλίγκας να κάνουν πάρτι στην υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα και να επικρατούν με 85-66.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε για ένα ακόμα αγώνα τις γνωστές αδυναμίες του αλλά κυρίως το επίπεδο του φέτος σε σχέση με την πρωτοπόρο Φενέρμπαχτσε, γνωρίζοντας βαριά ήττα με 85-66. Στην κορυφή παραμένει η Φενέρμπαχτσε με ρεκόρ 19-3 και χρειάζεται μαθηματικά δύο νίκες ακόμα για να "κλειδώσει" το πλεονέκτημα έδρας, την ώρα που ο Παναθηναϊκός έχει μείνει στο 9-13 και απέχει 2 νίκες μακριά από την είσοδο του στα playoffs και καλείται πλέον να κερδίσει όλα τα παιχνίδια που έχουν χαρακτήρα "must win" και να κυνηγήσει υπερβάσεις αλλά και... θαύματα.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Βουγιούκα και η παρουσία του έμπειρου σέντερ βοήθησε στα πρώτα λεπτά τους «πράσινους», οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν τον όγκο του και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, ενώ το μπασκετικό θράσος με το οποίο είναι γνωστός ο Σον Κιλπάτρικ, βοήθησε ώστε το «τριφύλλι» να βρεθεί μπροστά με 11-5. Οι αλλαγές στη συνέχεια δυσκόλεψαν την κατάσταση με τη Φενέρ να τρέχει ένα σερί 12-2 και να περνάει μπροστά στο σκορ. Πέιν και Αντετοκούνμπο προσπάθησαν να βοηθήσουν κοντά στο καλάθι επιθετικά με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 24-18.

Το β’ δεκάλεπτο ήταν εφιαλτικό για τη Φενέρμπαχτσε, με τον Παναθηναϊκό να παλεύει στα πρώτα λεπτά να διατηρηθεί κοντά στους Τούρκους και μάλιστα έφτασε μια ανάσταση πριν βρεθεί και πάλι μπροστά στο σκορ, με τη συνεργασία Καλάθη-Βουγιούκα να φέρει καρπούς. Το rotation των «πρασίνων» παρόλα αυτά ήταν και αυτό που έβαλε τον Παναθηναϊκό σε δεινή θέση, με το 25-24 να μετατρέπεται σε 41-29 σε ένα επιθετικό κρεσέντο των παικτών του Ζέλικο Ομπράντοβιτς από τα 6,75, οι οποίοι εκμεταλλεύτηκαν σε υπερθετικό βαθμό τα συνεχή λάθη των «πρασίνων» αλλά και τις λάθος επιλογές στην επίθεση.

Στο β’ ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε επ’ ουδενί σε σχέση με το β’ δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και τον Παναθηναϊκό να προσπαθεί απλά να γλιτώσει τη συντριβή. Ο Κιλπάτρικ φάνταζε πολλές φορές ως η μοναδική πηγή κινδύνου και επιλογής από πλευράς Παναθηναϊκού, με τον Αμερικανό να φτάνει τους 11 πόντους στο γ’ δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μειώνεται ουσιαστικά η διαφορά, με την περίοδο να κλείνει στο 63-46.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε περισσότερη τυπική διαδικασία, με τη Φενέρ να κατεβάζει στροφές, αλλά τη διαφορά αντί να μειώνεται να αυξάνεται. Η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 28 πόντους (78-50), με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να δίνει το βάπτισμα του πυρός στον Ταρίκ Μπιμπέροβιτς, ο οποίος δεν άργησε να φτάσει στο πρώτο του ευρωπαϊκό καλάθι. Ο Παναθηναϊκός είδε και έναν παλιό γνωστό, τον Έρικ Γκριν, να μπαίνει… φουριόζος στο παρκέ και να χτυπάει και αυτός την πράσινη άμυνα, με το σκορ να κλείνει στο τελικό 85-66.

Ο έλεγχος

Δεν χρήζει ιδιαίτερης κριτικής ο αγώνας με δεδομένη τη διαφορά επιπέδων ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Φενέρμπαχτσε δείχνει πιο ώριμη και γεμάτη από ποτέ για να φτάσει για δεύτερη φορά στην κατάκτηση του τροπαίου, την ώρα που ο Παναθηναϊκός προσπαθεί να κυνηγήσει την 8η θέση για να μπει στα playoffs. Μοναδικοί επιζώντες του… ναυαγίου ο Ίαν Βουγιούκας που βοήθησε όσο έπαιξε πετυχαίνοντας και ο Σον Κιλπάτρικ που απλά προσπάθησε να σώσει το διασυρμό. «Πάρτι» έκανε ο Νικολό Μέλι που απόντος του Γιαν Βέσελι δείχνει το ταλέντο του, μετρώντας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ άλλους 12 πόντους είχαν Γκούντουριτς και Ντατόμε. Σταθερά καλός ο Κώστας Σλούκας με 4 πόντους, 3 ασίστ και ισάριθμα ριμπάουντ σε μια «αθόρυβη» εμφάνιση.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 48-29, 63-46, 85-66

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν 12 (3), Μέλι 14 (4), Μαχμούτογλου 7 (1), Κάλινιτς 8, Μπιμπέροβιτς 2, Σλούκας 4, Γκούντουριτς 12 (2), Γκιουλέρ, Ντίξον 2, Ντουβερίογλου 4, Ντατόμε 12 (2), Λοβέρν 8

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Πιτίνο): Τόμας 13 (1), Πέιν 2, Παπαγιάννης, Παπαπέτρου 5 (1), Γκιστ 4, Βουγιούκας 6, Λεκαβίτσιους 3 (1), Κιλπάτρικ 19, Λοτζέσκι, Καλάθης 8 (1), Αντετοκούνμπο 6, Μήτογλου

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα εδώ!