LUAVI header ad

Έχασε αλλά μπορεί

Ο Παναθηναϊκός δεν τα κατάφερε στον πρώτο τελικό κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης και ηττήθηκε με 75-72, έδειξε όμως ότι μπορεί να διεκδικήσει το μεγάλο διπλό στον επόμενο τελικό.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στις αρχές της γ' περιόδου και ενώ άπαντες περίμεναν ότι το μυαλό όλων θα πάει κατευθείαν στο δεύτερο τελικό, οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο όχι μόνο δεν τα παράτησαν, αλλά παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση από τα μέσα του δεκαλέπτου μέχρι και 2' λεπτά πριν το φινάλε, κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με +6 (66-72), όμως στο φινάλε οι κακές επιθετικές επιλογές έφεραν την ήττα, η οποία όμως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως... γλυκιά, με δεδομένο ότι ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι μπορεί να... δαμάσει τη "βασίλισσα" και να πάρει το μεγάλο διπλό σε δύο βράδια.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε την αναμέτρηση με τους Καλάθη, Κιλπάτρικ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη, με τη Ρεάλ να έχει στην πεντάδα της τους Καμπάτσο, Φερνάντεθ, Τέιλορ, Ράντολφ και Ταβάρες. Οι δύο ομάδες περισσότερο "έκλεισαν" η μία τους παίκτες της άλλης, με τους Μαδριλένους να παίρνουν τους πρώτους πόντους από τον Τέιλορ. Οι "πράσινοι" ήταν αρκετά άστοχοι στα πρώτα λεπτά και έβρισκαν μόνο πόντους σχεδόν αποκλειστικά κάτω από το καλάθι, με τους Έλληνες να έχουν κολλήσει και τον Τόμας με τον Κιλπάτρικ να δίνουν λύσεις. Τα δύο φάουλ των Ταβάρες, Ρούντι και Τέιλορ έφεραν αλλαγές στο παρκέ, με το "τριφύλλι" να προχωρά και αυτό στις απαραίτητες προσθαφαιρέσεις και η είσοδος των Βουγιούκα και Λάνγκφορντ έδωσε τις απαραίτητες λύσεις, με τον Παναθηναϊκό να είναι μεν πίσω στο σκορ, αλλά να ελέγχει το παιχνίδι.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' δεκάλεπτο, με τη Ρεάλ να έχει πλέον στην πεντάδα της τον Τζέισι Κάρολ και να δίνει λύσεις από τα 6,75. Ο Παναθηναϊκός πλήρωνε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την κακή κατάσταση στην οποία βρισκόταν ο Καλάθης, ο οποίος δυσκολευόταν να δώσει τις αγαπημένες του ασίστ, αλλά έχανε και καλάθια που σε φυσιολογικές ημέρες δεν θα έχανε. Οι παίκτες του Πάμπλο Λάσο δυσκολεύονταν και αυτοί να βρουν πόντους, έχοντας κακά ποσοστά από τα 6,75, με το σερί 6-0 του Παναθηναϊκού, να φέρνει για πρώτη φορά το σκορ στον πόντο (32-31). Οι "πράσινοι" και πάλι όμως μπλόκαραν επιθετικά, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να τρέξουν ένα σερί 11-4, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει στο 43-35.

Το β' ημίχρονο ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για το "τριφύλλι", το οποίο είδε τη Ρεάλ να είναι εξαιρετική στην επίθεση και να φτάνει τη διαφορά στο +14. Το 50-36 φάνταζε ως μια διαφορά που δύσκολα μπορούσε να εξαλειφθεί, όμως ο Ρικ Πιτίνο είχε κι άλλους άσσους στο μανίκι του. Η άμυνα έσφιξε ξανά και τα δύο σερί τρίποντα του Παπαπέτρου βοήθησαν ώστε ο Παναθηναϊκός να μπει ξανά στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 51-46. Η εικόνα δεν άλλαξε και μπορεί στο τέλος της περιόδου να πάγωσαν άπαντες από τον τραυματισμό του Λεκαβίτσιους, ο οποίος αιμορραγούσε στο μάτι, όμως οι παίκτες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να μείνουν προσηλωμένοι στο στόχο του, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 58-52.

Το φινάλε του αγώνα είχε τα πάντα εκτός από... happy end. Θα μπορούσε να πει κανείς πως ο Ρικ Πιτίνο είχε δώσει εντολή στον Καλάθη να είναι... κακός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, να κοιμίσει τους αντιπάλους του και να ξεσπάσει στο φινάλε. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού είχε ένα εκπληκτικό 7λεπτο, στο οποίο πήρε από το χέρι την ομάδα του και με δύο δικά του τρίποντα αλλά και ένα του Τόμας με δική του ασίστ, οι "πράσινοι" κατάφεραν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ και να κάνουν όνειρα για μια μεγάλη νίκη που θα σημάνει και το πρώτο break της σειράς των playoffs. Η αφλογιστία του Παναθηναϊκού στα τελευταία δύο λεπτά, σε συνδυασμό με τις σκληρές άμυνες της Ρεάλ και την ευστοχία τους στις βολές, έφερε την ανατροπή και τη νίκη για τη Ρεάλ, με το "τριφύλλι" να πληρώνει τις κακές επιλογές στην επίθεση με πολλά άστοχα τρίποντα στο φινάλε.

Ο έλεγχος

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός αμυντικά, κατάφερε να έχει "ασφαλισμένα" τα κύρια όπλα της Ρεάλ Μαδρίτης, μιας και κανείς από τη βασική πεντάδα δεν έφτασε σε διψήφιο αριθμό πόντων, πλην του Τζέφρεϊ Τέιλορ. Η Ρεάλ πήρε επί της ουσίας τη νίκη χάρη σε δύο παίκτες που δεν θεωρούνται τα βασικά γρανάζια της, τον Τέιλορ και τον Κοζέρ. Οι "πράσινοι" πλήρωσαν επί της ουσίας την κακή παρουσία του Νικ Καλάθη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και κυρίως δημιουργικά, μιας και είχε μόλις 10 ασίστ όλη η ομάδα. Ο Ρικ Πιτίνο πήρε βοήθειες από όλη σχεδόν την ομάδα, με χαρακτηριστικό το παράδειγμα του Ίαν Βουγιούκα που είχε 10 πόντους και 6 ριμπάουντ. Σε όλα θα πρέπει να προσμετρηθεί και η διαιτησία της αναμέτρησης, με το... κλίσε παράδειγμα των βολών να δείχνει εν πολλοίς ένα μέρος του τρόπου που σφύριζαν οι τρεις διευθύνοντες, με τους γηπεδούχους να έχουν 22 προσπάθειες από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, την ώρα που οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 8.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 43-35, 58-52, 75-72

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 12, Ράντολφ 3 (1), Φερνάντεθ 7 (2), Καμπάσο 8 (6 ασίστ), Ρέγες, Αγιόν 2, Κάρολ 8 (2), Ταβάρες 8 (8 ριμπάουντ), Ντεκ 2, Πρέπελιτς 7 (1), Τόμπκινς 5 (1), Τέιλορ 13 (3).
Παναθηναϊκός: Τόμας 12 (2), Λάνγκφορντ 9, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 8 (2), Γκιστ 2, Βουγιούκας 10 (6 ριμπάουντ), Λεκαβίτσιους 7 (1), Κιλπάτρικ 5 (1), Λοτζέσκι, Καλάθης 17 (3/10 τρίποντα), Αντετοκούνμπο.

Δείτε τα αναλυτικά στατιστικά του αγώνα εδώ!