Έχασε και χάνεται ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός παρότι πάλεψε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κόντρα στην Φενέρ δεν τα κατάφερε και ηττήθηκε με 75-80 στον δεύτερο αγώνα των playoffs της Ευρωλίγκας και με το 2-0 υπέρ των Τούρκων και τη συνέχεια στην Κωνσταντινούπολη μειώνονται οι πιθανότητες πρόκρισης.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ παρότι βρέθηκε να προηγείται στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα ακόμα και με 3 πόντους δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τα λάθη της Φενέρμπαχτσε στην επίθεση και ηττήθηκε για δεύτερη σερί φορά στην έδρα του, ελαχιστοποιώντας πλέον τις πιθανότητες πρόκρισης στην επόμενη φάση. Καλύτερος παίκτης του αγώνα ήταν για μία ακόμα φορά ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους, ενώ από πλευράς "Πρασίνων" ο Μάικ Τζέιμς ήταν αυτός που κράτησε όρθια την ομάδα στα δύσκολα χάρη στους 22 πόντους του.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με μια ασυνήθιστη πεντάδα με τους Καλάθη, Παππά, Ρίβερς, Σίνγκλετον και Μπουρούση, την ώρα η Φενέρ ξεκίνησε με τους Σλούκα, Μπογκντάνοβιτς, Ντατόμε, Κάλινιτς και Βέσελι. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους "Πράσινους" οι οποίοι στα πρώτα 4 λεπτά είχαν 100% ευστοχία σε όλες τις προσπάθειες. Τα τρίποντα των Ρίβερς, Μπουρούση και Παππά έδωσαν από νωρίς το προβάδισμα με 14-6. Χαρακτηριστική όμως ήταν και η άμυνα των Κυπελλούχων Ελλάδος στα πρώτα λεπτά, με τον Παππά να μαρκάρει μέχρι και στον... πάγκο τον Μπογκντάνοβιτς. Το λέι-απ του Σίνγκλετον έδωσε αέρα 10 πόντων στον Παναθηναϊκό, με τον Ζέλικο Ομπράντοβιτς να αναγκάζεται να βάλει μέσα τον Έκπε Ούντοχ και να κατεβάζει στο "3" τον Κάλινιτς. Τα δύο τρίποντα από τον Μπογκντάνοβιτς και το άλλο ένα του Άντιτς από τα 8 μέτρα μείωσαν τη διαφορά μόλις στον πόντο (16-15), αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ.Το καλάθι και φάουλ του Ντίξον έδωσε προβάδισμα στην Φενέρ με το σκορ να πηγαίνει στο 16-18 και τον Παναθηναϊκό να "κολλά" στα τελευταία 5 λεπτά της περιόδου στο σκορ. Οι τέσσερις πόντοι του Σίνγκλετον ισοφάρισαν το σκορ, όμως το λέι απ του Μπογκντάνοβιτς έκλεισε την περίοδο στο 20-22.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά και στη δεύτερη περίοδο και με τους τέσσερις γρήγορους πόντους του Τζέιμς πήρε προβάδισμα, ενώ χάρη στο τρίποντο του Αντώνη Φώτση έκανε ένα σερί 7-2, με τον Ούντοχ να είναι αυτός που τράβηξε το σκορ από πλευράς Τούρκων. Ο Τζέιμς είχε βέβαια κέφια σήμερα και με το τρίποντο του έκανε το 32-30 υπέρ των "Πρασίνων" ενώ λίγο αργότερα πέτυχε άλλους επτά πόντους, με τη Φενέρ να βρίσκει απαντήσεις τόσο με τον Ούντοχ όσο και με τον Μπογκντάνοβιτς, ο οποίος μπορεί να ήταν κλεισμένος από τους παίκτες του Παναθηναϊκού, όμως εκτελούσε κυρίως με τραβηγμένα σουτ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 43-45 σε μία περίοδο που ο Παναθηναϊκός πέτυχε 23 πόντους, εκ των οποίων οι 17 προήλθαν από τον Μάικ Τζέιμς, ενώ σε ολόκληρο το ημίχρονο δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Τζέιμς Φελντέιν. Παράλληλα και οι δύο ομάδες πέτυχαν από 6 τρίποντα στις δύο περιόδους, έχοντας σχεδόν κοινά στατιστικά (6/13 τρίποντα ο Παναθηναϊκός, 6/12 τρίποντα η Φενέρ)

Το δεύτερο ημίχρονο εκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν και πάλι στον πόντο τον αγώνα, με τον Κέι Σι Ρίβερς να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ντίξον επανέφεραν την ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπροστά στο σκορ. Η Φενέρ συνέχισε να υπερέχει στο σκορ χάρη στο λέι άπ του Κάλινιτς που έκανε το 52-55, με τον Μπουρούση να μειώνει σε 54-55 μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Καλάθη και κάρφωμα με τα δύο χέρια. Ο Σλούκας ανέβασε τη διαφορά στους 4, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται στην επίθεση και να τελειώνει τις φάσεις στα τελευταία δεύτερα της επίθεσης. Άλλο ένα τρίποντο αυτή τη φορά από το Ντίξον έκανε το σκορ 54-61, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει με τον Μπουρούση. Η είσοδος του Τζέιμς στο παρκέ έδωσε ενέργεια στον Παναθηναϊκό και χάρη στις δύο βολές του μείωσε σε 58-61, ενώ χάρη στην προσπάθεια του να σουτάρει από τα 6,75 πήρε φάουλ από τον Βέσελι στα τελευταία δεύτερα κάνοντας το 59-63 που ήταν και το σκορ της περιόδου.

Το τελευταίο κομμάτι του αγώνα ξεκίνησε με τον Κρις Σίνγκλετον να ευστοχεί από τα 6,75 και να κάνει το 62-63, με τον Ούντοχ να απαντά με ένα εντυπωσιακό κάρφωμα και να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +3. Η πιεστική άμυνα του Παναθηναϊκού σε συνδυασμό με την επιθετική συνεργασία των Τζέιμς και Γκιστ έδωσε προβάδισμα στους "Πράσινους" με το σκορ στο 66-65 ενώ το κάρφωμα του Γκιστ έδωσε αέρα τριών πόντων (68-65). Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να μετατρέψει τα επιθετικά λάθη της Φενέρ σε δικούς του πόντους με αποτέλεσμα να μειώσει σε 68-67 ο Μπογκντάνοβιτς με λέι απ, για να έρθει στην επόμενη φάση ο Ντατόμε και να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του. Η Φενέρ συνέχιζε να βρίσκει λύσεις επιθετικά, την ώρα που ο Παναθηναϊκός είχε άλλο ένα νεκρό σημείο. Τα τρίποντα των Μπογκντάνοβιτς και Τζέιμς έφεραν το σκορ στο 71-74. Οι τέσσερις σερί πόντοι του Σίνγκλετον μείωσαν τη διαφορά στον πόντο (75-76) με λιγότερο από ένα λεπτό να απομένει για το τέλος της αναμέτρησης. Οι βολές του Ντίξον 17 δεύτερα πριν τη λήξη έδωσαν προβάδισμα τριών πόντων στην Φενέρ.