Ήρεμο απόγευμα για την “Ενωση”

Στο ΟΑΚΑ η ΑΕΚ δεν δυσκολεύτηκε ιδιαίτερα κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, με τους “κιτρινόμαυρους” να επικρατούν με σκορ 95-79.

Μετά την κατάκτηση του Κυπέλλου κόντρα στον Ολυμπιακό, η ΑΕΚ συνέχισε σε φουλ ρυθμούς, παίρνοντας τη νίκη στο ΟΑΚΑ με σκορ 95-79 κόντρα στον Κολοσσό Ρόδου, ο οποίος όσο και αν προσπαθούσε, δεν μπορούσε να βγάλει αντίδραση απέναντι στους παίκτες του Σάκοτα. Ο παίκτης που ξεχώρισε για την ΑΕΚ ήταν ο Πάντερ με 16 πόντους, ενώ πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Σάκοτα και Χάντερ, σημειώνοντας από 14 και 13 πόντους αντίστοιχα. Για τον Κολοσσό αυτοί που έκαναν την διαφορά, ήταν οι Χάρις (16π.) και Γιάνγκ (16π.).

Ο Κολοσσός ήταν η ομάδα που στα πρώτα λεπτά του αγώνα έδειχνε να πατάει καλύτερα μέσα στο γήπεδο. Η ΑΕΚ όμως ανέβασε ρυθμούς και άρχισε να παίρνει σταδιακά την διαφορά και να είναι αυτή που ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με το υπέρ της σκορ 22-16. Στην δεύτερη περίοδο η “Ένωση” κατάφερε να πάρει διαφορά 13 πόντων (37-24), μετά από τρίποντο σουτ του Σάκοτα και με μία εύστοχη βολή του Βασιλόπουλου. Οι γηπεδούχοι οι οποίοι έδειχναν συγκεντρωμένοι δεν άφησαν την ομάδα της Ρόδου να μειώσει την διαφορά, με το τελικό σκορ του ημιχρόνου να είναι το 44-33.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σταδιακά, φτάνοντας το σκορ στο -3 (57-53) από την “Ένωση”. Οι παίκτες του Σάκοτα όμως από εκείνο το σημείο και μετά έβγαλαν αντίδραση, καταφέρνοντας να κλείσουν το τρίτο δεκάλεπτο με σκορ 65-56. Στην τέταρτη περίοδο όλα είχαν κριθεί και η ΑΕΚ έπαιζε πιο άνετα στον αγωνιστικό χώρο, εκτοξεύοντας μάλιστα την διαφορά στο +20 (92-72) με τον Πάντερ

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 44-33, 65-56, 95-79

ΑΕΚ (Σάκοτα): Πάντερ 16 (3), Τζέιμς 12 (2), Γκριν 7 (1), Χάρις 7 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 14 (3), Βασιλόπουλος 3, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 8 (2), Μαυροειδής 2, Καββαδάς 9, Χάντερ 13

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Τσαλμπούρης): Ουέαρ 4, Χάρις 16 (1), Τζόουνς 8, Σχίζας 15 (3), Γεωργαλλής, Μπίλλης, Σταμάτης, Μπρέι 11 (1), Γιανγκ 16 (1), Παπαδάκης 3 (1), Τσαλμπούρης, Ράιτ 6