Ήρωας Ντε Κολό και πρόκριση για τη Γαλλία

Στην προημιτελική φάση του Μουντομπάσκετ προκρίθηκε η Γαλλία, η οποία δυσκολεύτηκε περισσότερο από όσο έδειχνε η αρχική εικόνα της αναμέτρησης με τη Λιθουανία, όμως επικράτησε με 78-75.

Η Γαλλία είχε τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, όμως η Λιθουανία έκανε τη δική της αντεπίθεσης στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφερε το σκορ στα ίσα (75-75). Ο Νάντο Ντε Κολό ήταν ο ήρωας της στιγμής για τους "τρικολόρ", μιας και 15'' πριν το φινάλε έστειλε την ομάδα του στην επόμενη φάση, ευστοχώντας από τα 6,75. Ο γκαρντ της Φενέρ ήταν εξαιρετικός, πετυχαίνοντας 21 πόντους, ενώ άλλους 24 είχε ο Φουρνιέ.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν το πλέον ιδανικό για την Γαλλία, η οποία είχε σε εξαιρετική κατάσταση από τα πρώτα κιόλας λεπτά τον Ρούντι Γκομπέρ, την ώρα που η Λιθουανία έβρισκε λύσεις σχεδόν αποκλειστικά από τον Λούκας Λεκαβίτσιους. Το 16-2 σερί των "τρικολόρ" έδωσε από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα, ενώ και στο β' δεκάλεπτο δεν άλλαξε πρακτικά κάτι, με τη Λιθουανία να μπαίνει καλύτερα επιθετικά και να βγάζει περισσότερες φάσεις, με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στους 10 (50-40) στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο β' ημίχρονο η ομάδα του Βενσάν Κολέ μπήκε και πάλι πολύ δυνατά στα πρώτα λεπτά και το 59-42 των πρώτων 4' λεπτών έδειχνε ότι η Γαλλία θα "καθαρίσει" τη νίκη. Παρόλα αυτά οι Λιθουανοί δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και ήθελαν να δώσουν τη δική τους μάχη μέχρι τέλους για να διεκδικήσουν την πρόκριση. Το επιμέρους 13-21 στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε τη Λιθουανία πολύ κοντά στη νίκη, με το σκορ στα 15'' πριν το φινάλε να είναι στο 75-75. Τότε ο Ντε Κολό ήταν αυτός που βγήκε μπροστά και με δικό του τρίποντο χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στη Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 26-14, 50-40, 65-54, 78-75.