Ήττα-καμπανάκι για τον Παναθηναϊκό από τη Μακάμπι

Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επιβλήθηκε του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ (82-71) για το «Παύλος Γιαννακόπουλος», με την ομάδα του λαού να... χτυπάει καμπανάκι στο τριφύλλι ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ δεν μπόρεσε να κερδίσει τη Μακάμπι Τελ Αβίβ (82-71) και εμφάνισε μερικές τρανταχτές αδυναμίες λίγο καιρό πριν την έναρξη των επίσημων υποχρεώσεων.

Μετά το αρνητικό αποτέλεσμα, οι «πράσινοι» θα αντιμετωπίσουν τη Φενέρμπαχτσε την Κυριακή (22/9, 15:45), ενώ η Μακάμπι Τελ Αβίβ θα κοντραριστεί με την Αρμάνι Μιλάνο (22/9, 18:00) με φόντο την κατάκτηση του τίτλου.

Η ισραηλινή ομάδα στηρίχθηκε στις συνεργασίες των περιφερειακών της με τους ψηλούς, σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ που δυσκολεύτηκε αρκετά στο πικ εν ρολ. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου έδειξε εξαιρετικό πρόσωπο και παρά τις σημαντικές απουσίες (Έισι, Κάσπι, Καλοιάρο), παίρνοντας από το ξεκίνημα του αγώνα το προβάδισμα (2-10), το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Φριντέτ να μειώνει ωστόσο με τρίποντο σε 20-24. Η Μακάμπι συνέχισε να είναι αρκετά εύστοχη κοντά από τη ρακέτα ενώ σε συνδυασμό με την κακή άμυνα του Παναθηναϊκο, σημείωσε 30 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο! Οι πράσινοι προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά με όπλο τους την ευστοχία από την περιφέρεια αλλά η Μακάμπι διατήρησε μια διαφορά περίπου 10 πόντων μέχρι το ημίχρονο (45-54). Σε αντίθεση με το πρώτο μέρος, το δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε πιο χαμηλά νούμερα, με τις ομάδες να μένουν πιο χαμηλά στην επίθεση και τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ να κυνηγά συνέχεια το σκορ. Οι Ισραηλινοί κράτησαν το τέμπο και την άμυνά τους σε υψηλά επίπεδα, προηγήθηκαν με διψήφιες διαφορές και τελικά έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (56-70). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «πράσινοι« βελτίωσαν την άμυνά τους και μείωσαν στους 8 (67-75, 37'). Η αστοχία τους σε ελεύθερα σουτ όμως δεν επέτρεψε στην ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη να παλέψει για την ολική ανατροπή στα τελευταία λεπτά, με τη Μακάμπι να πανηγυρίζει τη νίκη με σκορ 71-82.

Τα δεκάλεπτα: 20-24, 45-54, 56-70, 71-82.

Παναθηναικός (Πεδουλάκης): Τόμας 11, Ράις 17, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 10, Παππάς, Μπεντίλ 3, Μήτογλου 2, Ουάιλι 4, Καλάθης 5, Φριντέτ 15, Μπράουν 2, Τζόνσον, Βουγιούκας

Μακάμπι (Σφαιρόπουλος): Μπράιαντ 11, Ουίλμπεκιν 11, Χάντερ 10, Κοέν, Αβντίγια 2, Ντόρσει 18, ΝτιΜπαρτολομέο, Ουόλτερς 9, Κοέν 7, Μπλακ 14, Ζούσμαν