Ήττα στην Ιταλία για τον Άρη

Ο Άρης δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα στην Ιταλία από την Αβελίνο με σκορ 79-66, στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής του Τσάμπιονς Λιγκ της FIBA.

Η Αβελίνο νίκησε τον Άρη με 79-66 στην Ιταλία και πλέον οι ελπίδες για πρόκριση των ''Θεσσαλονικιών'' στην επόμενη φάση είναι μηδαμινές.

ο παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ (8-7). Στη συνέχεια η Αβελίνο πήρε ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (12-7), όμως οι Μποχωρίδης και Μπελ έβαλαν μπροστά τον Άρη (12-13). Το σύνολο του Παναγιώτη Γιαννάκη κρατούσε την υπέρ του διαφορά, χάρη στον Μάρα, ο οποίος ολοκλήρωσε τη πρώτη περίοδο με 12 πόντους και το δεκάλεπτο έκλεισε με 21-25 υπέρ των ‘’Θεσσαλονικιών’’.

Οι Ιταλοί μπήκαν δυναμικά στη δεύτερη περίοδο και έτρεξαν ένα σερί 10-0 για να προηγηθούν με 31-25. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 31-29 με τον Μούρτο, αλλά ο Εντιαγέ έκανε μεγάλη ζημιά στους ‘’κίτρινους’’ και ανέβασε τη διαφορά στο +7 (36-29), ενώ λίγο αργότερα οι Ριτς και Λέουνεν  ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 για την Αβελίνο (41-29). Ο Άρης κατέβασε τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (41-33), ωστόσο οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια με +10 (43-33), με καλάθι του Λέουνεν στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρης μείωσε σε 52-45, όμως η Αβελίνο ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 10 (55-45). Ο Ντουβιέ ξανά έβαλε στο παιχνίδι τους φιλοξενούμενους (55-50), όμως οι Φιντιπάλντο και Ριτς έδωσαν αέρα 13 πόντων στους Ιταλούς στο τέλος της τρίτης περιόδου (63-50).  Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού, ο Μποχωρίδης κατέβασε τη διαφορά στους 5 (65-60), όμως η Αβελίνο βρήκε ξανά τις λύσεις και ανέβαζε σταδιακά τη διαφορά και δεν επέτρεψε στον Άρη να ξανά επιστρέψει  στο ματς και οι Ιταλοί πήραν τη νίκη με 79-66.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν οι Ριτς με 13 πόντους και Εμπαγιέ με 11 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ για τους ηττημένους, ο Μάρας έκανε εξαιρετική εμφάνιση με 19 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Αβελίνο ανέβηκε στο 6-7 και βρίσκεται πλέον στη θέση, ενώ ο Άρης έπεσε στο 4-9 και είναι στην τελευταία θέση και δεν θα συνεχίσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 43-33, 63-50, 79-66

ΑΒΕΛΙΝΟ (Σακριπάντι): Γουέλς 11 (1), Φιτιπάλντο 4 (1), Λέουνεν 7 , Σκραμπ 5 (1), Φιλόι 12 (4), Ντ' Ερκολέ 12 (4), Ριτς 13 (1), , Φεσένκο 4, Εντιαγιέ 11, Παρλάτο.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Μάρας 19 (4), Μποχωρίδης 11 (3), Καλαϊτζάκης, Φλιώνης 2 , Πουλιανίτης,  Χρηστίδης, Μούρτος, 2 Αθηναίου, Προύιτ 11 (1), Ντούβιερ 12 (2), Μπελ 9 (1).