Ανατροπή και προβάδισμα για τον Προμηθέα

Το Λαύριο είχε τη περισσότερη ώρα τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά ο Προμηθέας με ανατροπή στα τελευταία λεπτά πήρε τη νίκη (75-70) και έκανε το 1-0 στην σειρά.

Κορυφαίος για τους Πατρινούς ήταν ο Νίκος Γκίκας ο οποίος βγήκε μπροστά στο κρίσιμο σημείο και ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Πολύ καλή εμφάνιση επίσης πραγματοποίησαν οι Μο Φαγιέ (11 πόντοι, 11 ριμπάουντ) και Κέισι Πράδερ (14 πόντοι) ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν ο Μουρ (19 πόντοι) και ο Ουίγκινς (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Το Λαύριο ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι και προηγήθηκε με 4-8 στο 3' και 9-15 στο 7'. Ο Προμηθέας άρχισε να βρίσκει λύσεις στην επίθεση μειώνοντας σε 18-22 με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Στο ίδιο μοτίβο το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους φιλοξενούμενους να αυξάνουν την διαφορά πολύ γρήγορα στους 9 (20-29, 14'). Με σερί 7-0 ο Προμηθέας επέστρεψε κοντά στο σκορ αλλά και πάλι το Λαύριο ανέβασε την υπέρ του διαφορά μέχρι το ημίχρονο (31-35). Η ομάδα του Σερέτη συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα με την διαφορά να πηγαίνει πάνω από τους 10 πόντους μετά από ώρα (36-47, 26'). Ο Προμηθέας στα επόμενα λεπτά ωστόσο κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι (48-52, 30'). Οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί ως το φινάλε, με τον Πράδερ να ισοφαρίζει σε 68-68 και τον Μέιερ να διαμορφώνει το 70-70 με 2/2 βολές στα 1'28" για το φινάλε! Ο Πράδερ έκανε το 72-70 με 2/2 βολές, ενώ ακολούθησαν εκατέρωθεν κακές επιλογές, με τον Μιλόσεβιτς να σφραγίζει τελικά τη νίκη από τη γραμμή των βολών στα 13" (75-70).

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 31-35, 48-52, 75-70.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Τουτζιαράκης, Γκίκας 19, Φαγιέ 11, Σαλούστρος 9, Πράδερ 14, Λίποβι 3, Γερομιχαλός, Δημάκος 3, Ελις 4, Μιλόσεβιτς 12.

Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 12, Κακλαμανάκης 1, Γουίγκινς 17, Μέιερ 7, Μουρ 19, Νουάμου 8, Παπαδημητρίου, Κουζέλογλου 4, Βεργίνης 2, Περράκης.