Ανατροπή με Σιμόν για την Εφές

Τι κι αν η Γκραν Κανάρια βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με 10 πόντους λίγο πριν το φινάλε κόντρα στην Εφές Αναντολού, ο Σιμόν είχε τη δική του απάντηση και με δικό του σουτ στο φινάλε χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του με 94-90.

Σε αγώνα θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Γκραν Κανάρια με την Εφές Αναντολού, με τους γηπεδούχους να έχουν τον έλεγχο του αγώνα στο μεγαλύτερο διάστημα του, όμως λίγα λεπτά πριν το φινάλε οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό, πέτυχαν τους απαραίτητους πόντους και "έκλεψαν" τη νίκη. Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κρούνοσλαβ Σιμόν με 18 πόντους, ενώ άλλους 17 πέτυχε ο Μίτσιτς. Από την πλευρά των ηττημένων, ο Ντι Τζέι Στρόμπερι πέτυχε 19 πόντους, όμως δεν στάθηκαν αρκετοί για να έρθει η δεύτερη νίκη για τη Γκραν Κανάρια.

Ο αγώνας

Το παιχνίδι έδειξε από νωρίς πως θα κυλήσει σε ρυθμούς ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται από τα πρώτα κιόλας λεπτά κοντά στο σκορ και καμία από τις δύο να μην μπορεί να ξεφύγει. Το αρχικό 0-7 έγινε 16-9, για να ισορροπήσει η κατάσταση στη συνέχεια, ενώ οι βολές του Μίτσιτς στο φινάλε έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 25-24.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' δεκάλεπτο με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν ακόμα και στο +7 (45-38) χάρη στον Κρίστοφερ Έβανς, όμως ο Μίτσιτς βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και διατηρούσε πολλές φορές μόνος του τη διαφορά σε χαμηλά επίπεδα. Το τρίποντο του Μότουμ λίγο πριν το φινάλε μείωσε στους 4 (52-48), ενώ το καλάθι του Σιμόν έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 52-50.

Το β' ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες να επικεντρώνονται εκ νέου στα επιθετικά τους καθήκοντα και λιγότερο στην αμυντική τους λειτουργία. Το τρίποντο του Μπουμπουά έβαλε μπροστά τους Τούρκους μετά από αρκετή ώρα, όμως το υπέρ τους σκορ δεν διατηρήθηκε για πολλά λεπτά, με τη Γκραν Κανάρια να παίρνει και πάλι το προβάδισμα και χάρη στον Χάνα έφτασε ξανά τη διαφορά στο +7 (67-60). Η Εφές δεν τα παράτησε, συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έκλεισε το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο -3 (73-70).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συναρπαστικό από άποψη σασπένς, μιας και η Γκραν Κανάρια βρέθηκαν στα μέσα της περιόδου να προηγείται ακόμα και με διψήφια διαφορά πόντων, όμως τότε ξέμεινε από δυνάμεις και άρχισε η αντεπίθεση της Εφές. Το επιθετικό ξέσπασμα από τον Σιμόν βοήθησε ώστε να μειωθεί η διαφορά αισθητά, ενώ λίγα δεύτερα πριν το φινάλε και ενώ το σκορ ήταν στο 90-89, ο έμπειρος σουτέρ δοκίμασε από τα 6,75 και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Ένα προβάδισμα που διατήρησε μέχρι τέλους.

Τα δεκάλεπτα: 25-24, 52-50, 73-70, 90-94.