Απάντησε με μπρέικ στο μπρέικ η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι (79-71) και με μπρέικ στο μπρέικ ισοφάρισε στο 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

Η ΑΕΚ επικράτησε με 79-71 του Περιστερίου στο Κλειστό «Ανδρέας Παπανδρέου» και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά των μικρών τελικών της Basket League.

O Γκέιμπ Γιορκ με 28 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της «Ένωσης» έχοντας 8/13 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός από την περιφέρεια ήταν επίσης ο Σάκοτα που είχε 6/10 τρίποντα, με αποτέλεσμα να φτάσει τους 23 πόντους. Επίσης, πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Ξανθόπουλος που μπορεί να είχε μόλις 2 πόντους αλλά τελείωσε το παιχνίδι με 12 ασίστ (!). Από τους ηττημένους νταμπλ νταμπλ με 17 πόντους και 11 ριμπάουντ είχε ο Μπεντίλ ενώ 15 πόντους σημείωσε ο Βασιλόπουλος.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στον αγώνα και βάζοντας την μπάλα κοντά στο καλάθι, είχαν το προβάδισμα αλλά τα λάθη δεν τους επέτρεψαν να ξεφύγουν πάρα πολύ από το πρώτο δεκάλεπτο (18-17, 10'). Δύο σερί τρίποντα του Μπεντίλ έκανε στο 13' το σκορ 23-17 ενώ τα time out που πήρε ο Μπάνκι προκειμένου να ξυπνήσει τους παίκτες δεν έπιασαν τόπο καθώς το Περιστέρι εκτόξευσε τη διαφορά στους 13 πόντους (36-23 στο 17'). Κάποια μεγάλα σουτ του Γιορκ στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, έριξαν τη διαφορά σε πιο λογικά πλαίσια (39-32). Η ΑΕΚ μάλιστα συνέχισε να είναι πολύ καλή από τη γραμμή του τριπόντου και με τον Σάκοτα να παίρνει τη σκυτάλη από τον Γιορκ, ευστόχησε σε συνεχόμενα τρίποντα και άλλαξε άρδην την κατάσταση (47-50). Οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν ψυχολογία, με αποτέλεσμα να ανεβάσουν την υπέρ τους διαφορά (52-59, 30'). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι προσπάθησε για την ανατροπή ευστοχώντας σε μερικά μακρινά σουτ αλλά τα λάθη στοίχισαν για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη που ηττήθηκε εν τέλει με σκορ 71-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-32, 52-59, 71-79.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδίλης 9, Βασιλόπουλος 15 (2), Γκρέι 7 (1), Αγραβάνης 3 (1), Καράμπελας 7 (1), Μουράτος 5, Φιλιππάκος, Μπεντίλ 17 (3), Ντάνιελ 4, Σταυρακούκας, Κάλαχαν 2, Φλέμινγκς 2

ΑΕΚ (Μπάνκι): Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 5 (1), Τζέιμς 5 (1), Εμπάκουε 4, Γιορκ 28 (8), Μωραΐτης, Σάκοτα 23 (6), Τσαλμπούρης, Χάντερ 6, Ρογκαβόπουλος 4, Θίοντορ 2.