Απόδραση του Προμηθέα από το «Ιβανώφειο»

Σε ένα παιχνίδι με τεράστιο ενδιαφέρον, που οι δύο ομάδες στερήθηκαν την παρουσία των καλύτερων παικτών τους στο τελευταίο μέρος του αγώνα, ο Προμηθέας επικράτησε του Ηρακλή και έφυγε από την Θεσσαλονίκη με το «διπλό»

Σε ένα ματς που έσπασε καρδιές, ο Προμηθέας έφυγε από το «Ιβανώφειο» με το «διπλό» επικρατώντας του Ηρακλή με 70-72. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε από το -8 της τρίτης περιόδου, πήρε προβάδισμα με 70-68 1:58 πριν το τέλος, αλλά η αποβολή του Χάνλαν με 5 φάουλ στοίχισε στις τελευταίες επιθέσεις με αποτέλεσμα να μην έχει τις καλύτερες επιλογές στο τελευταίο δίλεπτο.

Από την άλλη, ο Προμηθέας διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι να τραυματιστεί ο Αγραβάνης και στο τέλος τον ΄έσωσε η δυναμική άμυνα και το λέι-απ του Κατσίβελη που διαμόρφωσε το 70-72 στα 54'' πριν την λήξη. Κορυφαίος για τους νικητές, ο Αγραβάνης με 18 πόντους, ενώ ο Έλις ακολούθησε με 12 και 9 ριμπάουντ. Παράλληλα, σημαντικά καλάθια πέτυχε ο Κασελάκης που τελείωσε την αναμέτρηση με 9 πόντους και 8 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Καστρίτη, ο Χάνλαν είχε 21 πόντους και οι Ζάρας και Σούλερ από 14 και 11, αντίστοιχα.

Ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε από πολλές εναλλαγές στο σκορ και υψηλό σκορ. Ο «Γηραιός» πήρε προβάδισμα με 9-4 στα πρώτα 4' του αγώνα, όμως ο Προμηθέας απάντησε άμεσα στηριζόμενος στη γραμμή των ψηλών του. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν ένα ισχνό προβάδισμα στη πρώτη περίοδο, μετά την μείωση τη2 διαφορά από τον Προμηθέα σε 11-9. Η συγκεκριμενη εικόνα διατηρήθηκε και μετά to 23-21 της πρώτης περιόδου μς τον Ηρακλή να διατηρεί ένα μικρό προβάδισμα μέχρι το 36'. Εκεί, κάποια αβίαστα λάθη της ομάδας του Καστρίτη έφεραν το 35-39(18') με απανωτά τρίποντα από Αγραβάνη και Μπαμπ. Εν τέλει, το τρίποντο του Ζάρα στο τελευταίο λεπτό έδωσε την δυνατότητα στον Ηρακλή να μείωσει σε 39-40.

Ο Ηρακλής ξεκίνησε με ένα μικρό σερί 5-0 τα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με την αρωγή του Χάνλαν για το 44-40 του 22'. Παρόλα αυτά, απανωτά τρίποντο των Αγραβάνη και Κασελάκη έδωσε την δυνατότητα να προσπεράσει με σερί 2-14 για το 46-54 του 26'. Ο Ηρακλής κατάφερε να διατηρηθεί σε απόσταση αναπνοής όμως, κλείνοντας την περίοδο στο - 4(51-55). Το σερί του Ηρακλή συνεχίστηκε και στη Τετάρτη περίοδο με τον Χάνλαν να το αυξάνει στο 8-1 για 54-55 του 32'.Ο τραυματισμός του Αγραβάνη στοίχισε στην ομάδα του Μάκη Γιατρα επιθετικά και ο Ηρακλής κατάφερε να πάρει το «μομέντουμ» του αγώνα. όμως ο Προμηθέας και διατηρήθηκε πνευματικά στο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ. Στο 38' , ο Ηρακλης έβγαλε την άμυνα και ο Χάνλαν έδωσε το προβάδισμα στη συνέχεια με επιτυχημένο λέι-απ. Στη αμέσως επόμενη φάση, ήρθε το 5ο φάουλ του Καναδού και η αποχώρηση του από τον αγώνα με τον Κασελάκη να ισοφαρίζει σε 70-70 με 1:30 να απομένουν για τη λήξη. Ο Ηρακλής έκανε κάκιστες επιλογές στις επόμενες δύο επιθέσεις και δεν μπόρεσε να απαντήσει στο εύστοχο λέι-απ του Κατσίβελη με 58'' να απομένουν που διαμόρφωσε το τελικό 70-72.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 39-40, 51-55, 70-72

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καστρίτης): Τέπιτς 5 (1), Καββαδάς 5, Σούλερ 11 (1), Ντέιβις 7(1), Χάνλαν 21 (2), Μανωλόπουλος, Οκερεαφόρ 5, Κακαρούδης 2, Ζάρας 14 (4), Γεωργαλάς, Καλαϊτζίδης, Φίλλιος.

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Λίποβι 8(2), Κασελάκης 9(2), Φίλερ 4, Ρόμπινσον 8, Έλις 12, Μπαμπ 8 (2), Καφέζας, Αγραβάνης 18 (4), Κουρουπάκης, Κατσίβελης 5, Μαντζούκας, Μπαζίνας.