LUAVI header ad

Α' ΕΣΚΑΝΑ: Πήρε το ντέρμπι κορυφής ο Ίκαρος Καλλιθέας, με ανατροπή η ΑΕ Καλλιθέας

"Διπλό" τίτλου πανηγύρισε ο Ίκαρος Καλλιθέας στο Μοσχάτο στην έδρα της μέχρι πρότινος αήττητης Ελευθερίας. Τεράστια ανατροπή για ΑΕ Καλλιθέας κόντρα στην Δάφνη Αγίου Δημητρίου.
Α' ΕΣΚΑΝΑ: Πήρε το ντέρμπι κορυφής ο Ίκαρος Καλλιθέας, με ανατροπή η ΑΕ Καλλιθέας

Στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της βαθμολογίας κυριάρχησαν οι άμυνες. Η Ελευθερία Μοσχάτου ήταν πιο εύστοχη στο πρώτο ημίχρονο και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-28. Στην τρίτη περίοδο ο Ίκαρος Καλλιθέας βρήκε λύσεις και ισορρόπησε το παιχνίδι στους 42 πόντους ενώ στο τελευταίο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 10-17 έφυγαν με το τεράστιο "διπλό" από το Μοσχάτο (ίσως μία νίκη που θα δώσει στον Ίκαρο την άνοδο και μαζί την επιστροφή στις Εθνικές κατηγορίες). Τραγικά τα ποσοστά και των δύο ομάδων από το τρίποντο. Σαν να είχε μαγνήτη το σίδερο, αμφότεροι με 18%. 5/28 η Ελευθερία και 4/22 ο Ίκαρος στα σουτ πίσω από τα 6,75 μέτρα.

Η Δάφνη Αγίου Δημητρίου έκανε μία ονειρική δεύτερη περίοδο στο κλειστό Εθνικής Αντιστάσεως βρίσκοντας σκορ από παίκτες που συμπληρώνουν το ροτέισιον. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το 22-20 της ΑΕ Καλλιθέας να μετατραπεί σε 28-41 στο ημίχρονο (6-21). Στη τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με μεγάλα καλάθια του Τσιμπούκη επέστρεψαν στο παιχνίδι. Στην τελευταία δε περίοδο τα ποσοστά των Καλλιθεωτών ανέβηκαν ακόμα περισσότερο με αποτέλεσμα να φτάσουν στο τελικό 82-71 το οποίο δεν αντιπροσωπεύει σε καμία περίπτωση την εικόνα του αγώνα. Στην Δάφνη έχουν παράπονα από την διαιτησία αλλά η ομάδα φαίνεται να έχει αχίλλειο πτέρνα τα ριμπάουντ (31-14). Έτσι, η ομάδα του κόουτς Σεραφείμ Σπανού "έπεσε" στο 3-5 όπου πλέον βρίσκεται και η ΑΕ Καλλιθέας.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της όγδοης αγωνιστικής:

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. 82-71

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ 61-80

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ-ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ 51-73

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 52-59

ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ-ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ 72-85

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ 46-73

ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ-ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΣ 102-71

Τα φύλλα αγώνα:

ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ-ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. 82-71
Διαιτητές: Δελαγραμμάτικας,. Πλατέλα , Σίμα
Δεκάλεπτα: 22-20, 28-41, 54-56, 82-71
ΑΕ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Καβάσιλας, Κωνσταντώνης): Παπάζογλου 9, Σμυρνής 15(3) , Καραγιώργης 7, Ιμαριάγκμπε 2, Λάμπρου 6 ,Πάσμα 1, Παπαζαφειρόπουλος 15, Τσιμπούκης 25(4), Μαυρομανωλάκης , Καραγιάννης 2
ΔΑΦΝΗ ΑΓ. ΔΗΜ. (Σπανός): Σολούκος 6, Τσίλαγας 17(2), Κιουρτζίδης 13(2) , Ιορδάνου 4, Σωτηρόπουλος 5(1) , Βούτας 14, Τσίκας , Τσιούτσιας , Κατσαρέας 4, Τσακίρης 5(1) , Αλεβίζος , Κατσούλης 5

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ-ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ 61-80
Διαιτητές: Κηπώσης, Χρόνης, Πηλοίδης Φ.
Δεκάλεπτα: 16-21, 30-41, 42-60, 61-80
ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓ. ΔΗΜ. (Κάσσης, Ρίμπας): Συριανός 11(3), Φωστέρης 11(3) , Μουζάκης 1, Φωσσές , Δούβος 4, Αμερσονς 2, Κουκουβάκης , Ακρίβος 5(1) , Μαρόπουλος 8(1) , Τσιγκάκος 4, Χάϊδος , Μπακλαβάς 15(1)
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Λειβάδης): Οικονόμου 7 , Θεολογίτης 8, Γιαννόπουλος 12(1) . Φωτόπουλος 14(3), Παπαργυρόπουλος 16(2) , Λεκάκης 7(1) , Κωνσταντίνου 5(1) , Λιαδής 4, Συμεωνίδης 7

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ-ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ 51-73
Διαιτητές: Κιουλάφας , Ασλανίδης , Γερουλάνος
Δεκάλεπτα: 12-20, 33-40, 42-53, 51-73
ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολιτης , Παππάς): Λύτρας , Αρμανίδης, Σαγρής 7(1), Καρελλάς 17(2), Καρλάφτης, Πεζιρκιανίδης 9, Καμπούρης 2, Καλής 11(1) , Τσίρμπας , Τσελέκος 5, Μωυσίδης , Κατσίπης
ΕΥΡΥΑΛΗ (Σιγλέτος, Κακκαβάς): Τσακναρίδης 2, Μπατής , Δορκοφίκης 6(2) , Ψυχογιός 9(3), Εμμανουηλίδης 6, Αγγελίδης 6, Μαλτέζος 5, Βαθρακοκοίλης 13(2) , Γεωργουσόπουλος , Παπαδόπουλος 1, Αποστόλου 3(1) , Μπούτος 22

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ-ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ 52-59
Διαιτητές: Πηλοϊδης, Τσαχάκης, Γεράνιος
Δεκάλεπτα: 21-19 , 32-28 , 42-42 , 52-59
ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧ. (Σίμος, Δολιανίδης): Μαρκουίζος 6, Γιαννόπουλος , Παυλιάς, Δέλλιος 3(1), Ντόσκορης 7(1), Γεράνιος, Γιαμπάνης 20, Κατσούρης 10(2), Νικολαϊδης 3(1), Ζενέλι 2, Κιούσης 1, Κρεμαστούλης .
ΑΕ ΙΚΑΡΟΥ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Παύλος, Κεφαλίδης): Γεωργιάδης 12(2), Τσιπίδης 8, Ιωακειμίδης 3(1), Τσιγγενόπουλος 6, Λαμπρόπουλος 16(1), Μούτσα, Παπαφωτίου, Βλασσόπουλος 8, Τζαγγαράκης 4, Περσίδης 2, Βαμβακούσης.

ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ-ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ 46-73
Διαιτητές: Μαυρέλης, Γεωργόπουλος, Πέππας
Δεκάλεπτα: 14-11, 29-37, 38-54, 46-73
ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ (Τσιτσόπουλος): Πατουλίδης ,Κολοβέρος 7 , Χόρτσας 6(1) , Αρμάος 2, Μακρυνιώτης , Γιαννακόδημος 6, Πουλιανός , Αντωνούσος 16, Μοροχλιάδης , Καρούτας , Υμερι 9
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗ (Παπασπυριδάκος, Δέδες): Φειδάς 3(1) , Μούκας 3(1) , Γεωργούλης 19(2), Τσεπαπαδάκης 9, Κώνστας 2, Κουζήνογλου 3, Κυριακόπουλος 11(1), Μπολουδάκης 11, Φυτσιλής , Κώης 9(1) , Κούκουρας 3(1)

ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ-ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΣ 102-71
Διαιτητές: Αναστασίου - Αυγερινός -Μπερετσός
Δεκάλεπτα: 33-16, 57-41, 83-57, 102-71
ΤΑΤΑΥΛΑ (Φαρμάκης-Μαστρογιάννης): Θεοχάρης 2, Βελιζιώτης 14(2), Μπίρμπας 18, Καλούδης 13(3), Λάβαρης 14(1), Δενδρινός, Χασάπης 9(1), Χουλιάρας 14(3), Μακρυγιάννης 7(1), Λουλούδης 3
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Θάνος-Νίκας): Καβελάρης Μ. 3(1), Σέττος 17(2), Λαμπρόπουλος 4, Φιλίππου 5(1), Κασπαριάν 12(2), Σαράκης 3(1), Καβελάρης Ι. 9(1), Δήμου 2, Ζολώτας 4, Αρκουμάνης 12(4), Μπογδανίδης

ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ-ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ 72-85
Διαιτητές: Καραβίτης , Κονταράτος , Μέλης
Δεκάλεπτα: 21-36, 38-52, 54-67, 72-85
ΠΕΡΑΜΑ (Ιμπραημάκης, Πασαγιάννης): Θωμάς 4,. Τασόπουλος 4, Γουρνάς 10, Γρύλλης 15(1) , Ιωάννου 7(1) , Ντακούλιας 6, Δαουτάκος 5(1) , Τράμπαρης 12(2) , Κετέμα 7(1) , Κατσικάδης , Πετράκης 2
ΤΡΑΧΩΝΕΣ ΔΙΑΣ (Χαριτάτος, Φαραώ): Υφαντόπουλος 13(1), Κούτρας 3(1), Πλατής 11(1), Γκίκας 4(1), Παπαδημητρακόπουλος 21(1), Καπέτσης 16(3), Καδδάς 6(1), Ξυνογαλάς 2, Ρούσσος 4 , Δάνα 5(1)

Η Βαθμολογία (σε 8 αγώνες):

1. Ίκαρος Καλλιθέας (8-0) 16
2. Ελευθερία Μοσχάτου (7-1) 15
3. Ταταύλα (6-2) 14
4. Πορφύρας (6-2) 14
5. Ευρυάλη Γλυφάδας (5-3) 13
6. Δραπετσώνα (4-4) 12
7. Ένωση Τραχώνων (4-4) 12
8. Πέραμα (3-5) 11
9. Δάφνη Αγίου Δημητρίου (3-5) 11
10. Πόλις Καλλιθέας (3-5) 11
11. Ηλεκτρούπολη (3-5) 11
12. ΑΕ Καλλιθέας (3-5) 11
13. Αστέρας Αγίου Δημητρίου (1-7) 9
14. Ίκαρος Νέας Σμύρνης (0-8) 8

Το πρόγραμμα της επόμενης αγωνιστικής (9η, 09/12):

20:30 ΚΛ «ΠΑΝ.ΣΑΛΠΕΑΣ» ΠΟΡΦΥΡΑΣ ΑΟΦ-ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ
20:00 ΚΛ ΔΗΜ ΓΛΥΦ
ΕΥΡΥΑΛΗ ΑΓΟΓ-ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΜΟΣΧΑΤΟΥ ΑΟ
20:15 ΚΛ ΕΣΠΕΡΟΥ
ΙΚΑΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ-ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΕ
20:00 ΚΛ. ΑΓ., ΔΗΜ. ΘΕΟΜΗΤ.
ΔΑΦΝΗ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ ΑΟ-ΤΑΤΑΥΛΑ ΑΟ
21:45 ΚΛ ΑΛΙΜΟΥ
ΤΡΑΧΩΝΩΝ ΔΙΑ ΑΛΙΜΟΥ ΑΕ-ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ
21:30 ΝΕΟ ΚΛ ΑΡΓΥΡ
ΗΛΕΚΤΡΟΥΠΟΛΗΣ ΑΣ-ΠΕΡΑΜΑΤΟΣ ΕΡΜΗΣ ΓΣ
20:15 ΚΛ ΕΘΝ ΑΝΤΙΣΤ
ΠΟΛΙΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΑΣ-ΙΚΑΡΟΣ ΝΕΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ ΑΟ

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο