Avance header ad

Α2: Συνεχίζει ασταμάτητη η πρώτη τριάδα, κομβικές νίκες για Πευκοχώρι και Μαρούσι

Με νίκες συνέχισαν οι τρεις πρωτοπόροι της βαθμολογίας επικρατώντας εκτός έδρας, την ώρα που ο Διαγόρας Δρυοπιδέων πέρασε άνετα από την έδρα του Εθνικού. Μείζονος σημασίας νίκες για Ευρώπη Πευκοχωρίου και Μαρούσι κόντρα σε Χαρίλαο Τρικούπη και Κόροιβο αντίστοιχα.

Αγωνιστική με πολλές εκτός έδρας νίκες ήταν η 17η, με τη βαθμολογία να μη διαφοροποιείται σε μεγάλο βαθμό, με τον κερδισμένο της ημέρας να είναι ο Ιπποκράτης που με το διπλό του στην έδρα του Ψυχικού μπήκε στη μάχη των playoffs. Νίκη που ξεκαθαρίζει ίσως το τοπίο αναφορικά με τον απευθείας υποβιβασμό πήρε ο Απόλλων Πατρών επί της Καβάλας, την ώρα που η Ευρώπη Πευκοχωρίου σταμάτησε το σερί του Χαριλάου Τρικούπη.

Ονειρεύεται playoffs ο Ιπποκράτης

Στον πρώτο αγώνα της ημέρας, ο Ιπποκράτης πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Ψυχικού με 61-59. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον Ιπποκράτη να αποκτά στο τέλος του α’ δεκαλέπτου ένα ισχνό προβάδισμα με 9-15. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, με το Ψυχικό να περνάει και μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά της β’ περιόδου με 22-20, όμως το σερί 9-5 των νησιωτών τους έστειλε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 29-27, σε ένα α’ ημίχρονο όπου οι δύο ομάδες ήταν σχεδόν… τσακωμένες με το τρίποντο. Στο β’ ημίχρονο ο Ιπποκράτης βρήκε λύσεις από τα 6,75 σπάζοντας το 0% που έκλεισε το α’ μέρος και χάρη στο Χατζηνικόλα έφτασε τη διαφορά στο +10 (34-44). Η αστοχία του Ιπποκράτη, σε συνδυασμό με τους 7 σερί πόντους του Παναγιωταρά βοήθησαν ώστε το Ψυχικό να μειώσει αρχικά σε 41-44, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 45-44, με ένα σερί 11-0 των γηπεδούχων. Το φινάλε ήταν συναρπαστικό με τις δύο ομάδες να διεκδικούν μέχρι τέλους τη νίκη και να εναλλάσσονται στο σκορ, όμως το φάουλ και η τεχνική ποινή εν συνεχεία του Αρσενόπουλου, έδωσε στο φινάλε το προβάδισμα στον Ιπποκράτη που πήρε και τη νίκη.

Πέρασε και από την Καστοριά ο Ιωνικός

Πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ιωνικός Νικαίας επί της Καστοριάς με 73-65 και έκανε ένα ακόμα βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την απευθείας άνοδο στην Basket League. Οι Νικαιώτες είχαν "σημαδεμένο" το σημερινό παιχνίδι ως ένα από τα δύσκολα που είχαν να δώσουν στο β' γύρο του πρωταθλήματος και μπορεί να δυσκολεύτηκαν κόντρα την αξιόμαχη ομάδα του Νίκου Καραγιάννη, όμως στο τέλος πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη. Οι "γουναράδες" ξεκίνησαν πολύ καλά τον αγώνα και ευτύχησαν να βρεθούν και μπροστά στο σκορ με 12-9 στα πρώτα 6' λεπτά, όμως τότε βάρεσε το... καμπανάκι της αφύπνισης για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι με ένα σερί 4-9 έκλεισαν το δεκάλεπτο προηγούμενοι στο σκορ. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' δεκάλεπτο, με τον Ιωνικό να έχει μεν το προβάδισμα, όμως η Καστοριά κοιτούσε στα μάτια τον αντίπαλο της και έδειχνε με κάθε τρόπο ότι θέλει να παλέψει για τη νίκη. Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο β' ημίχρονο, με τον Ιωνικό να προσπαθεί να χτίσει μία διαφορά ασφαλείας, όμως ο Πέτρος Μελισσαράτος έβαζε συνεχώς την ομάδα του στο παιχνίδι, κρατώντας τη ζωντανή για το θετικό αποτέλεσμα, όμως οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έφυγαν με το διπλό στις αποσκευές τους. Κορυφαίος της αναμέτρησης ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ άλλους 17 πόντους είχε ο Καράμπουλας.

Πώς να χάσει με τέτοιο Ρουτκάουσκας (;)

Εκτός έδρας νίκη πήρε όμως και ο Ηρακλής, ο οποίος επικράτησε της Καρδίτσας με 78-66 και παραμένει σε απόσταση αναπνοής από την κορυφή, διατηρώντας τις ελπίδες για άμεση άνοδο στη Basket League. Ο "γηραιός" βρήκε αντίσταση στα πρώτα λεπτά του αγώνα, με τον ΑΣΚ να μπαίνει δυνατά στο παρκέ και να παλεύει για να έχει τον έλεγχο του αγώνα, με αποτέλεσμα να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο τέλος του α' δεκαλέπτου με 18-15. Η συνέχεια ανήκει όμως στον Ηρακλή και τον Ρονάλντας Ρουτκάουσκας, με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν ένα επιμέρους 21-7 στο β' δεκάλεπτο και να χτίζουν διαφορά 11 πόντων που τους έκανε φαβορί για το θετικό αποτέλεσμα. Στο β' ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά άστοχες στα πρώτα λεπτά και έδωσαν περισσότερη σημασία στα αμυντικά τους καθήκοντα, ενώ στο φινάλε η ομάδα του Γιάννη Τζήμα πάλεψε για την ανατροπή, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα, με το καλάθι του Ρουτκάουσκας στο φινάλε να κάνει το τελικό 66-78. Κορυφαίος μακράν του δεύτερου ο έμπειρος σέντερ που πέτυχε double double με 23 πόντους και 19 ριμπάουντ, συγκεντρώνοντας 37 πόντους στο σύστημα αξιολόγησης.

Όλο και πιο κοντά στο όνειρο ο Ερμής

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Ερμής Αγιάς, ο οποίος επικράτησε του Αμύντα με 83-67 μετατρέποντας το, κατά τα άλλα, αμφίρροπο παιχνίδι, σε παράσταση για ένα ρόλο. Ο Αμύντας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +12 του Ερμή Αγιάς, δείχνοντας ότι έχει το πάνω χέρι στον αγώνα. Στη συνέχεια όμως το σύνολο του Γιάννη Λίβανου έπαιξε εξαιρετικά στην άμυνα δεχόμενη 40 πόντους σε τρεις περιόδους, με τον Νέστορα Κόμματο να αναλαμβάνει δράση επιθετικά και να κάνει... πάρτι από τα 6,75 με 5/6 τρίποντα. Ο ηγέτης των Θεσσαλών πέτυχε ένα ακόμα double double με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ είχε και 6 ασίστ και 3 κλεψίματα, δείχνοντας γιατί παρά την ηλικία του, αποτελεί και έναν εκ των κορυφαίων παικτών του πρωταθλήματος. Μαζί με τους υπόλοιπους συμπαίκτες του, ο Ερμής Αγιάς έφτασε τη διαφορά ακόμα και στο +20, παίρνοντας μία μείζονος σημασίας νίκη.

100αρα με πάρτι από τα 6,75 για το Διαγόρα

Με τον πλέον επιβλητικό τρόπο συνέχισε τα θετικά αποτελέσματα ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος επικράτησε του αδύναμου Εθνικού με 100-72 σε ένα από τα ευκολότερα απογεύματα του στο φετινό πρωτάθλημα. Ο αγώνας δεν χρήζει ιδιαίτερης ανάλυσης, με δεδομένη τη διαφορά δυναμικότητας ανάμεσα στους Πειραιώτες και την ομάδα του Αιγάλεω, με το εντυπωσιακό στοιχείο της ημέρας να μην είναι άλλο από το 52,8% στα τρίποντα από πλευράς Διαγόρα, ένα ποσοστό που θα ζήλευαν ομάδες... Ευρωλίγκας και όχι μόνο. Ο Γιώργος Σκαραφίγκας έδωσε σε όλους τους παίκτες του χρόνο συμμετοχής, ακόμα και στον μικρό Μανώλη Καλλίλα, με το Νίκου να είναι ο πρωταγωνιστής της αναμέτρησης με τις 15 ασίστ που μοίρασε. Πρώτος σκόρερ ο Μάρτζος με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ για τον έμπειρο "ψηλό".

Σερί ήταν και πάει

Φρένο στο επιτυχημένο σερί του Χαριλάου Τρικούπη έβαλε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία επιβλήθηκε με 73-71 σε ένα παιχνίδι με συναρπαστικό φινάλε. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο στα πρώτα λεπτά, με τους γηπεδούχους να παίρνουν ένα ισχνό προβάδισμα, ενώ στη συνέχεια η ομάδα του Ευρυπίδη Μελετιάδη έτρεξε ένα επιμέρους 17-10, με το οποίο οι γηπεδούχοι μπήκαν στα αποδυτήρια με μία διαφορά στο +10. Στη συνέχεια ο Τρικούπης μπήκε εμφανώς ανεβασμένος και διαφοροποιημένος σε σχέση με το πρώτο μέρος και το επιμέρους 12-25 άλλαξε τις ισορροπίες, με την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου να έχει πλέον τον πρώτο λόγο για τη νίκη. Το φινάλε ήταν δραματικό και παρά το προβάδισμα των φιλοξενούμενων με 66-59, Βελισσαρίου και Γκάτζιας είχαν διαφορετική άποψη και έφεραν το παιχνίδι στον πόντο. Το άστοχο σουτ του Πολίτη έγινε επίθεση για το Πευκοχώρι, με τον Καμπουρίδη να πετυχαίνει την ανατροπή.

Βυθίστηκε η Καβάλα, δείχνει το βάρος της φανέλας ο Απόλλων

Το πλέον κομβικό βήμα για την αποφυγή του άμεσου υποβιβασμού πραγματοποίησε ο Απόλλων Πατρών, ο οποίος επικράτησε της Καβάλας με 80-60, με τη διαφορά πλέον ανάμεσα στις δύο ομάδες να φτάνει τις 2 νίκες. Η Καβάλα μπορεί να ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και να βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όμως ο Χουχούμης (12π.) και ο Ναούμης (12π., 6ρ.) δεν ήταν αρκετά να δώσουν το μεγάλο διπλό στην ομάδα τους. Οι "μελανόλευκοι" μπήκαν αποφασισμένοι για την ανατροπή στο β' ημίχρονο και παίζοντας... σκυλίσια άμυνα κατάφεραν να δεχτούν μόλις 20 πόντους, δημιουργώντας στο φινάλε μια διαφορά 20 πόντων, παίρνοντας την πολύ σημαντική νίκη. Κορυφαίος για την ομάδα του Κώστα Δελέγκου δεν ήταν άλλος από τον Χριστόφορο Στεφανίδη με τον πολύπειρο γκαρντ να σταματά στους 18 πόντους, έχοντας 5 ασίστ και 3 κλεψίματα. Πολύ καλός και ο Αντόν Καζαρνόφσκι με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και ισάριθμα κλεψίματα.

Οι "μπέμπηδες" δίνουν την παραμονή στο Μαρούσι

Τις δυνατότητες τους έδειξαν οι μικροί του Αμαρουσίου, με την ομάδα του Κώστα Κεραμιδά να επικρατεί του αξιόμαχου Κοροίβου με 75-70. Το παιχνίδι ήταν συναρπαστικό με το Μαρούσι να κυριαρχεί στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης και χάρη στον ενθουσιασμό και την ενέργεια του κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά 11 πόντων. Οι παίκτες του Μιχάλη Κουταλιανού δεν παράτησαν το παιχνίδι και μάζεψαν σιγά σιγά τη διαφορά μέσω της αμυντικής τους προσπάθειας, με αποτέλεσμα το φινάλε του αγώνα να μετατραπεί σε θρίλερ. Τα δύο τρίποντα από Λεϊμάνις και Θεοδωράκο έδωσαν προβάδισμα στους φιλοξενούμενους, όμως ανέλαβαν δράση στη συνέχεια ο Στασινός με τον Μιχαλούτσο και τον Χατζηδάκη και έδωσαν εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα των Βορείων Προαστίων. Ο Λεϊμάνις έχασε στα τελευταία δεύτερα την ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Ξυδά να βγαίνει στο transition και να κλειδώνει ουσιαστικά τη νίκη για το Μαρούσι. Κορυφαίος της αναμέτρησης ο Μάνος Χατζηδάκης με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, κομβικοί οι Στασινός και Ξυδάς που είχαν αμφότεροι 8 ασίστ, με τον πρώτο να προσθέτει 12 πόντους και τον δεύτερο 8.