LUAVI header ad

Α2: Μπαμ από Ερμή Αγιάς και Αμύντα, ντεμπούτο με νίκη για Μέξα, άνοιξε λογαριασμό ο Απόλλων

Πολύ μεγάλη νίκη επί του Ιωνικού Νικαίας πέτυχε ο Ερμής Αγιάς, την ώρα που ο Αμύντας έπαιρνε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Καρδίτσα. Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Κώστας Μέξας, πρώτη νίκη για τον Απόλλωνα. Την ανατροπή της χρονιάς πέτυχε η Ευρώπη Πευκοχωρίου.

Αγωνιστική με πολλές εκπλήξεις και ανατροπές ήταν η 5η, με τη νίκη του Ερμή Αγιάς και την αναρρίχηση του στην κορυφή της βαθμολογίας μετά και τη νίκη του επί του Ιωνικού Νικαίας, να είναι το γεγονός της αγωνιστικής.

Οι Θεσσαλοί υποδέχθηκαν τον μέχρι πρότινος αήττητο Ιωνικό Νικαίας, με την ομάδα του Μάριου Γούναρη να μην έχει στη διάθεση του τον Λιακόπουλο και τον Πετροδημητρόπουλο. Η ομάδα του Γιώργου Σκαραφίγκα μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, όμως με ένα επιμέρους σκορ 23-10 στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να πετύχει μία σπουδαία ανατροπή και να εκθρονίσει τον Ιωνικό από την κορυφή. Ο Ερμής εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τα φτωχά ποσοστά των φιλοξενούμενων από τα 6,75 (μόλις 16,7%) και σε συνδυασμό με την εξαιρετική εμφάνιση του ηγέτη Νέστορα Κόμματου με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ αλλά και του Λεωνίδα Τριανταφύλλου με 14 πόντους, πήρε τη σπουδαία νίκη.

Την πρώτη του νίκη στη δεύτερη θητεία του στον Ηρακλή γνώρισε ο Κώστας Μέξας στο ντεμπούτο του στον πάγκο της ομάδας, με τον "γηραιό" να επικρατεί της Καστοριάς με 78-87.Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο α' ημίχρονο, με καμία από τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγει στο σκορ και η διαφορά των 2 πόντων υπέρ της Καστοριάς στην ανάπαυλα δεν ήταν μεγάλη. Ο Ηρακλής μπήκε πιο συγκεντρωμένος στην επανάληψη και με ένα επιμέρους σκορ 11-23 στο γ' δεκάλεπτο κατάφερε να δημιουργήσει διψήφια διαφορά πόντων που ουσιαστικά τον οδήγησε στη νίκη. Εξαιρετικός ήταν ο Ρονάλντας Ρουτκάουσκας που πέτυχε double double με 25 πόντους και 13 ριμπάουντ, όμως δεν ήταν ο μόνος, με τον Στεν Σοκ να πετυχαίνει και αυτός double double με 17 πόντους και 10 ασίστ.

Τη δεύτερη έκπληξη της αγωνιστικής πέτυχε ο Αμύντας, ο οποίος πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη κόντρα στην Καρδίτσα, επικρατώντας με 74-75, σε ένα παιχνίδι θρίλερ. Μάλιστα, ο Αμύντας δημιουργεί σιγά σιγά παράδοση κόντρα στον ΑΣΚ, μιας και με το διπλό είχε φύγει και την περασμένη σεζόν από την Θεσσαλία. Η ομάδα του Αλέξανδρου Ζαβού βρέθηκε να προηγείται στο τέλος του α' δεκαλέπτου και μάλιστα συνέχισε να είναι μπροστά, εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι η ομάδα του Γιάννη Τζήμα ήταν επηρεασμένη από τη διακοπή του πρωταθλήματος. Παρόλα αυτά οι Θεσσαλοί ανέβασαν στροφές στο β' ημίχρονο και έχοντας τον έλεγχο κάτω από το καλάθι με το Μαγκουνή, προσπάθησαν να μειώσουν τη διαφορά. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν θρίλερ, με την Καρδίτσα να φτάνει τον αγώνα στον πόντο, όμως δεν κατάφερε ποτέ να περάσει μπροστά στο σκορ, με αποτέλεσμα να γνωρίζει την πρώτη εντός έδρας ήττα για τη φετινή σεζόν.

Στις νίκες επέστρεψε ο Διαγόρας Δρυοπιδέων, ο οποίος επικράτησε του μαχητικού Αμαρουσίου με 80-87, αναγκάζοντας την ομάδα των Βορείων Προαστίων να γνωρίζει την πρώτη εντός έδρας ήττα του. Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων ξεκίνησε καλύτερα στο παρκέ και δημιούργησε από τα πρώτα κιόλας λεπτά μία διαφορά 9 πόντων (3-12), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στη β' περίοδο, με την ομάδα από το Αιγάλεω να αυξάνει τη διαφορά της και να εκμεταλλεύεται την εμπειρία της σε σχέση με τους παίκτες του Αμαρουσίου, με το ημίχρονο να κλείνει στο 36-55. Στη συνέχεια οι παίκτες του Κώστα Κεραμιδά ανέβασαν στροφές και ήταν πιο εύστοχοι από τη γραμμή του τριπόντου με αποτέλεσμα να μειώσουν σιγά σιγά τη διαφορά. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα πάλεψαν και για το... θαύμα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Εξαιρετική εμφάνιση από το Νίκο Κόκκαλη με 20 πόντους, ενώ άλλους 12 πόντους μαζί με 8 ριμπάουντ είχε ο Νίκος Τσιώκος.

Την ανατροπή της χρονιάς πέτυχε η Ευρώπη Πευκοχωρίου, η οποία επικράτησε του Κοροίβου με 77-70 και έφτασε αισίως τις 3 νίκες στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Κόροιβος ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και βρέθηκε να προηγείται με 11 πόντους (4-15) στα πρώτα 5' λεπτά, ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενος με 10-22. Ανάλογη ήταν η συνέχεια και στη β' περίοδο, με την ομάδα του Κώστα Σορώτου να είναι εντυπωσιακή και στις δύο πλευρές του γηπέδου και να διατηρεί το υπέρ της προβάδισμα, με το ημίχρονο να κλείνει στο 30-37. Το παιχνίδι άλλαξε μορφή στο β' ημίχρονο και συγκεκριμένα στα τελευταία 10 λεπτά, όταν οι παίκτες του Ευρυπίδη Μελετιάδη ανέβασαν στροφές, μπήκαν αποφασισμένοι για τη μεγάλη ανατροπή και πέτυχαν ένα επιμέρους σκορ 31-11, παίρνοντας μία πολύ μεγάλη νίκη. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Βασίλης Κιτσούλης με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ εξίσου πολύ καλός ήταν και ο νεαρός Κων/νος Καμπουρίδης με 13 πόντους και 8 ριμπάουντ, δείχνοντας ότι μπορεί να σταθεί στο ανταγωνιστικό πρωτάθλημα της Α2.

Σεφτέ στη φετινή Α2, έστω και μετά από 5 αγωνιστικές, έκανε ο Απόλλων Πάτρας, ο οποίος επικράτησε του Ιπποκράτη Κω με 74-72 σε ένα παιχνίδι θρίλερ. Ο Απόλλων είδε την ανανέωση του ρόστερ του να πιάνει τόπο, με τον Στεφανίδη να πετυχαίνει 13 πόντους και να μοιράζει 5 ασίστ, ενώ άλλους 14 πόντους πρόσθεσε ο Καζαρνόφσκι που μάζεψε και 5 ριμπάουντ. Φυσικά όλα δεν θα είχαν καμία αξία αν ο Μολφέτας δεν πετύχαινε το... χρυσό καλάθι στο φινάλε, μιας και σε νεκρό χρόνο ευστόχησε από κοντά κάνοντας το τελικό 74-72, χαρίζοντας τη νίκη στους "μελανόλευκους", οι οποίοι έφτασαν να προηγούνται και με διψήφια διαφορά στο σκορ, όμως ο Ιπποκράτης ανέβασε στροφές στο φινάλε και σχεδόν άγγιξε τη νίκη.

Τη δεύτερη νίκη του στην Α2 πέτυχε ο Χαρίλαος Τρικούπης, ο οποίος νίκησε την Καβάλα με 91-81 στο άτυπο ντέρμπι της περσινής Β' Εθνικής στο Βορρά. Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα, όμως δεν μπόρεσαν ποτέ να αναπτύξουν μεγάλη διαφορά στο σκορ, εκτός από το φινάλε, με την Καβάλα να ακολουθεί και να παλεύει να πάρει το θετικό αποτέλεσμα. Ο κόουτς Δημητριάδης ευτύχησε να έχει σε εξαιρετική ημέρα για ένα ακόμα παιχνίδι τον Στεφάν Τζόρτζεβιτς με 18 πόντους και 7 ριμπάουντ, όμως αυτός που έκανε τη διαφορά ήταν ο "μπομπέρ" Μιχάλης Πολίτης, ο οποίος πέτυχε 23 πόντους και μοίρασε 3 ασίστ.

Το πιο εύκολο απόγευμα από όλους το είχε το Ψυχικό, το οποίο επικράτησε με άνεση του αδύναμου Εθνικού με 113-74. Η ομάδα του κόουτς Ρεμεντέλα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τον Εθνικό να μην μπορεί να ακολουθήσει σε κανένα σημείο τους ρυθμούς του Ψυχικού. Πέντε παίκτες βρέθηκαν με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Μάρτιν Παασόγια 22 πόντους και να μοιράζει 6 ασίστ. Πολύ καλός και ο νεαρός Νίκος Αρσενόπουλος με 17 πόντους και 4 ασίστ.