LUAVI header ad

Β’ Εθνική (Βορράς): Τα φώτα στο Ανατόλια

Με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις διεξάγεται η 18η αγωνιστική της Β’ Εθνικής στο Βορρά.
Β’ Εθνική (Βορράς): Τα φώτα στο Ανατόλια

Η πρωτοπόρος Καβάλα υποδέχεται την Χαλκηδόνα, με την ομάδα του κόουτς Καραπιπερίδη να θέλει να συνεχίσει το θετικό σερί της προσθέτοντας ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνα.

Ο συνοδοιπόρος στην κορυφή της βαθμολογίας, Χαρίλαος Τρικούπης, φιλοξενείται στην Καρδίτσα από τους Τιτάνες Παλαμά, με τους γηπεδούχους να θέλουν να ξεκολλήσουν από την τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Μπορεί οι δύο πρωτοπόροι του βαθμολογικού πίνακα να έχουν σχετικά εύκολο έργο, όμως το παιχνίδι της αγωνιστικής διεξάγεται στο κλειστό του Ανατόλια, με την ομάδα των εκπαιδευτηρίων να υποδέχεται τους Ικάρους Σερρών, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να παραμείνουν σε υψηλές πτήσεις στη βαθμολογία.

Αμφίρροπο θεωρείται το παιχνίδι στο κλειστό του Αγρινίου με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τα Φάρσαλα. Η ομάδα του Γιάννη Διαμαντάκου είναι εμφανώς βελτιωμένη και πιο αποτελεσματική σε σχέση με την αρχή του πρωταθλήματος και θέλει να εκμεταλλευτεί τα αρνητικά αποτελέσματα των νεοφώτιστων εκτός έδρας.

Το διάλειμμα της προηγούμενης βδομάδας θέλει να εκμεταλλευτεί με τον καλύτερο τρόπο η Ευρώπη Πευκοχωρίου, με την ομάδα του Ευρυπίδη Μελετιάδη να υποδέχεται τη Γέφυρα και να θέλει να παραμείνει ψηλά στο βαθμολογικό πίνακα.

Βεβαίως δεν μπορεί να λείψει και το τοπικό ντέρμπι από την αγωνιστική, με τους Μαχητές Δόξας Πεύκων να υποδέχονται τον Ερμή Λαγκαδά. Οι γηπεδούχοι έχουν μείνει πίσω στο βαθμολογικό πίνακα και επιζητούν το θετικό αποτέλεσμα, την ώρα που η ομάδα του κόουτς Τσούρμα να θέλει ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα.

Τέλος, στα θετικά αποτελέσματα θέλει να επιστρέψει η Ασπίδα Ξάνθης, με την ομάδα των Ιωαννίδη-Κωτάκη να υποδέχεται το Στρατώνι και εκμεταλλευόμενη την έδρα της να πάρει μία ακόμα νίκη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 18ης αγωνιστικής:

Παλαμά 17.00 Τιτάνες Παλαμά-Χαρίλαος Τρικούπης Μελανίδης-Ντόγκας (Τέγα)
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Χαλκηδόνα Ταρενίδης Κ.-Εκίζογλου (Μπρίγκος)
Χ. Χριστοδούλου 17.00 Ασπίς Ξ.-Στρατώνι Τζιοπάνος Ν.-Παπαδόπουλος Χαρ. (Σαλικίδης)
Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Φάρσαλα Δαρλαμήτσος-Κοτσίρης (Σταυρόπουλος)
Ανατόλια 17.00 Ανατόλια-Ίκαροι Σερρών Φακίτσας-Γερακίνης (Δροσόπουλος)
Πεύκων 17.00 Μαχητές Δόξα Πεύκων-Ερμής Λαγκαδά Θεοδώρου-Φουτζήλας (Τζιοπάνος)
Ν. Μουδανιών 18.00 Ευρώπη 87 Πευκοχωρίου-Γέφυρα Μπακάλης-Ζαχαριάδης (Παπαγεωργίου)

Η Βαθμολογία (σε 17 αγώνες):

1. Καβάλα 29 (13-3)
2. Χαρίλαος Τρικούπης 29 (13-3)
3. Ίκαροι Σερρών 28 (12-4)
4. Ανατόλια 26 (10-6)
5. Ερμής Λαγκαδά 26 (10-6)
6. Πευκοχώρι 25 (10-5)*
7. Φάρσαλα 25 (9-6)
8. Αγρίνιο 24 (8-8)
9. Στρατώνι 24 (8-8)
10. Μαχητές Δόξας Πεύκων 23 (7-9)
11. Ασπίδα Ξάνθης 22 (6-10)
12. Γέφυρα 21 (6-9)*
13. Χαλκηδόνα 20 (4-12)
14. Ελίμεια 18 (2-14)
15. Τιτάνες Παλαμά 17 (1-15)
(*) Έχουν κάνει τα ρεπό τους.

 

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο