Avance header ad

Β' Εθνική (Βορράς): Μάχη στη ΧΑΝΘ, τα βλέμματα στην παραμονή

Με αρκετά ενδιαφέροντα παιχνίδια διεξάγεται η 17η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο Βορρά, με το παιχνίδι της ΧΑΝΘ με την Ελευθερούπολη να είναι αυτό που ξεχωρίζει.
Β' Εθνική (Βορράς): Μάχη στη ΧΑΝΘ, τα βλέμματα στην παραμονή

Μπορεί η αρχή της 17ης αγωνιστικής στο Βορρά να ξεκίνησε το απόγευμα του Σαββάτου με τη νίκη του Φιλίππου Βέροιας επί του Ερμή Λαγκαδά, όμως το κυρίως πιάτο είναι σήμερα.

Το πρωτοπόρο Ανατόλια έχει θεωρητικά εύκολο έργο, φιλοξενούμενο από την ευχάριστη έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, Γέφυρα, με τους παίκτες του Πέτρου Γκαϊτατζή να θέλουν να διευρύνουν το σερί τους.

Στην έδρα του επιστρέφει μετά από δύο εκτός έδρας αναμετρήσεις το Αγρίνιο, το οποίο φιλοξενείται από τη Χαλκηδόνα με στόχο την επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα.

Τη δεύτερη σερί νίκη τους θέλουν να πετύχουν οι Μαχητές-Πειραματικού, οι οποίοι φιλοξενούν το Στρατώνι και έχουν τον πρώτο λόγο για το θετικό αποτέλεσμα.

Μάχη με φόντο την παραμονή στην κατηγορία διεξάγεται στο κλειστό των Φαρσάλων με την τοπική ομάδα να υποδέχεται τον Έσπερο Λαμίας, με τις δύο ομάδες να θέλουν τη νίκη για να κάνουν ένα σημαντικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μάχη ανάμεσα στους ουραγούς διεξάγεται στη Θεσσαλονίκης με τον Μακεδονικό να φιλοξενεί τους Ικάρους Σερρών και τις δύο ομάδες να θέλουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Ενδιαφέρον παιχνίδι διεξάγεται στο Βόλο με την τοπική Νίκη να υποδέχεται τον Φαίακα Κέρκυρας και να θέλουν τη νίκη για να απομακρυνθούν από τις θέσεις που είναι κοντά στον υποβιβασμό.

Τέλος, στο πλέον ενδιαφέρον παιχνίδι της ημέρας, η ΧΑΝΘ αντιμετωπίζει την Ελευθερούπολη, με τις δύο ομάδες να ψάχνουν το θετικό αποτέλεσμα για να συνεχίσουν τη μάχη για την άνοδο στην Α2.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Γέφυρας 17.00 Γέφυρα-Ανατόλια Θεοδώρου-Γαζέτας (Δέλλας Τρ.)
Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Προποντίς Χαλκηδόνα Καλογερόπουλος Λ.-Τσουμαχίδης (Μπέστιας)
Φαρσάλων 17.00 Φάρσαλα-Έσπερος ΓΣ Λαμίας Σιμητόπουλος-Αγραφιώτης Ι. (Βαρνάς Γ.)
Πεύκων 17.00 Μαχητές-Στρατώνι Παπαγεωργίου-Εκίζογλου (Τζιοπάνος)
Ν. Ιωνίας Βόλου (κθ) 17.00 Νίκη Βόλου-Φαίακας Κοϊμοτζόγλου-Λουλουδιάδης (Μηναρετζόπουλος)
Μακεδονικού 17.00 Μακεδονικός-Ίκαροι Σερρών Ελευθεριάδης-Ντόγκας (Πολυχρονίδης)
Μ. Τσίκινας 19.00 ΧΑΝΘ-Ελευθερούπολη Ταρενίδης Κ.-Παπαγερίδης (Φωτιάδης)

 

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Bicos
Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο