LUAVI header ad

Β' Εθνική (Βορράς): Συνεχίζει ακάθεκτο το Ανατόλια, μπαμ της Χαλκηδόνας στο Αγρίνιο

Ένα ακόμα θετικό αποτέλεσμα πήρε το Ανατόλια, το οποίο επικράτησε εκτός έδρας της Γέφυρας. Τρίτη σερί ήττα και μάλιστα εντός έδρας για το Αγρίνιο, αυτή τη φορά από τη Χαλκηδόνα. "Αυτοκτόνησαν" στο φινάλε οι Ίκαροι κόντρα στο Μακεδονικό.

Φωτιά στην κορυφή έβαλε η Χαλκηδόνα, η οποία πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επί του Αγρινίου. Μία νίκη που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η Ελευθερούπολη, η οποία με την εκτός έδρας νίκη επί της ΧΑΝΘ βρίσκεται στη 2η θέση της βαθμολογίας. Νίκη ανάσα για τη Νίκη Βόλου επί του Φαίακα Κέρκυρας. Καταδικαστική ήττα για τους Ικάρους Σερρών από τον Μακεδονικό.

13 "τελικοί" για το όνειρο

Τη νίκη με 76-68 πανηγύρισε το Ανατόλια εκτός έδρας επί της Γέφυρας, συνεχίζοντας το εκπληκτικό σερί που τρέχει στο φετινό πρωτάθλημα, το οποίο τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Πέτρου Γκαϊτατζή δυσκολεύτηκε μόνο σε ένα δεκάλεπτο, στην α' περίοδο. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και χάρη στον Σωτήρη Καραποστόλου που πέτυχε 39 πόντους έφτασαν σε μία ακόμα νίκη και πλέον απομένουν άλλοι 13 "τελικοί" για να ζήσουν όνειρο της ανόδου.

Έκανε το... θαύμα της η Χαλκηδόνα

Πολύ σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο 5λεπτο της παράτασης πήρε η Χαλκηδόνα επί του Αγρινίου με 80-79, σε ένα παιχνίδι με επικό φινάλε. Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν από νωρίς τις διαθέσεις τους για το σημερινό αγώνα και ευτύχησαν στο τέλος του α' ημιχρόνου να βρεθούν μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια βρήκε το Αγρίνιο να ελέγχει τον αγώνα, όμως η αντεπίθεση της Χαλκηδόνας στο φινάλε έστειλε το παιχνίδι στην παράταση. Τότε, ο Μυλωνίδης πήρε την ομάδα πάνω και με τα δύο τρίποντα του και την ευστοχία στις βολές, πήρε τη νίκη.

Πέρασε και από τη ΧΑΝΘ η Ελευθερούπολη

Σπουδαία εμφάνιση και νίκη πήρε η Ελευθερούπολη επί της ΧΑΝΘ με 72-65 και βρίσκεται πλέον στη 2η θέση της βαθμολογίας όντας σε ισοβαθμία με το Αγρίνιο. Οι δύο ομάδες πάλεψαν από την αρχή τον αγώνα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με τη διαφορά στο +6 (38-32). Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ομάδα του Παπαδόπουλου, με τους παίκτες της Ελευθερούπολης να διατηρούν το υπέρ τους προβάδισμα μέχρι το φινάλε.

Βρίσκουν ρυθμό οι Μαχητές-Πειραματικού

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη τους με τον Λευτέρη Χατζηκυριακίδη στον πάγκο πανηγύρισαν οι Μαχητές-Πειραματικού, οι οποίοι επικράτησαν του Στρατωνίου με 72-65. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και δημιούργησαν μία διαφορά 13 πόντων στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να επανέλθουν στον αγώνα και περίοδο με την περίοδο μείωναν τη διαφορά, όμως οι παίκτες του Χατζηκυριακίδη έδειχναν αποφασισμένοι για τη νίκη, η οποία και ήρθε στο φινάλε.

Θύμισαν την περσινή τους έδρα

Τη νίκη και μάλιστα με επιβλητικό τρόπο πανηγύρισαν τα Φάρσαλα επί του Έσπερου Λαμίας με 69-52 και βρίσκονται αισίως στη 10η θέση της βαθμολογίας μετά από 17 αγώνες. Οι Θεσσαλοί παρουσιάζοντας ένα άκρως θελκτικό πρόσωπο στο β' δεκάλεπτο με το επιμέρους 24-15, κατάφεραν να δημιουργήσουν μία διαφορά ασφαλείας, η οποία έφτασε στο +17 στο τέλος του γ' δεκαλέπτου, με τους παίκτες του Χάρη Φόρου να πανηγυρίζουν μία μείζονος σημασίας νίκη.

Έχασε από το Μακεδονικό και... χάνεται

Την ήττα με 71-68 γνώρισαν οι Ίκαροι Σερρών από το Μακεδονικό και έμεινε πίσω στη μάχη που δίνει για την παραμονή στην κατηγορία. Οι παίκτες του Κώστα Σίσκου μπορεί να είχαν το προβάδισμα στο σκορ σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως το μπλακ άουτ στο τελευταίο δεκάλεπτο, έδωσε τη δυνατότητα στο Μακεδονικό να πιστέψει στη νίκη, η οποία και ήρθε στο φινάλε, χάρη στην ευστοχία της ομάδας στις κρίσιμες επιθέσεις.

Διαιτητές: Θεοδώρου-Γαζέτας
Γέφυρα (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 13(2), Καραγιαννάκης, Ψευτογκάς, Καταβαίνης 10(2), Ζιάκας 15(2), Κουτουξίδης 2, Σιώμος 9, Κοτσάνος 19
Σ.Α.Α.Κ. Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Νικολαΐδης, Στεφανίδης , Αμπατζάς 2, Αράπης, Γαλανίδης 10(3), Κάτανος , Κωνσταντινίδης 1, Ξενιτίδης 2, Ζώτος 14, Μπρόζος 6, Καραποστόλου 39(7)

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ – ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ 73-65
Δεκάλεπτα:17-20, 33-42, 53-52, 73-65
Διαιτητές: Κοϊμοτζόγλου-Λουλουδιάδης
Νίκη Βόλου (Γιασάρης - Στρατίκης): Καραγεώργος, Βερτζάγιας, Καρπέτης, Αναγνωστόπουλος 3(1), Γιωτόπουλος 12 (4), Κουτίνας 27 (1), Τσαβές 2, Τασιούδης 14, Τσώλης 6, Τάσσος 9 (1), Διγενής
Φαίακας Κέρκυρας (Γεωργίου): Κατέχης, Γρίψιος 2, Ματενίδης 9 (1), Νεδέλκος 6 (1), Σιώπης 8 (2), Πεταλωτής 8, Περούλης 13 (2), Νίκας 14 (2), Αυγερινός, Χατζόπουλος 2, Ταουσάνης 3.

ΑΓΡΙΝΙΟ – ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ 79-80
Δεκάλεπτα: 22-21, 37-41, 55-52, 71-71, 79-80
Διαιτητές: Καλογερόπουλος - Τσουμαχίδης.
Αγρίνιο (Διαμαντάκος): Τασόπουλος 14(1), Μπερερής 3, Μιχάλογλου 21(3), Καπινιάρης 6, Χρήστου, Τσατάς, Σταμούλης, Γκρέκας 10(2), Μήτσου 23(2), Ψαράς 2, Σαρρής, Σταμίρης.
Χαλκηδόνα (Τέντσος): Σπύρας 5(1), Μαρκίδης, Δανάκης 8(1), Τσακαλέρης 16, Παπαδόπουλος 3, Λαΐδης, Μυλωνίδης 14(2), Κούτε, Δελίδης 18(1), Σικαλίδης 13(1), Φυλακτός 3(1).

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ – ΙΚΑΡΟΙ ΣΕΡΡΩΝ 71-68
Δεκάλεπτα: 16-24, 35-38, 49-56, 71-68
Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Ντόγκας
Μακεδονικός (Καραμουσαλίδης): Χαλάτσης 8, Κοντσές, Μπάρζου, Κουντουράτζογλου 16 (1), Τσινόπουλος 12 (2), Ουλουσίδης 20 (2), Καλογεράτος 5, Χαντζίδης 10, Διαμαντής, Ιωαννίδης Κομματάς, Καραθανάσης
Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κατος 2,Σιδεριδης, Γεωργιανός 4,Δαλαγκοζης 9(2),Κουτσοκωστας 7(1),Γκουτζιας,Θολιωτης 2,Καραμπεκης 2,Φωτογλου 16,Κακιουζης 26