LUAVI header ad

Β' Εθνική (Νότος): Άντεξε στην πίεση ο Εθνικός

Με το διπλό έφυγε από το κλειστό των Μελισσίων ο Εθνικός, επικρατώντας στο 5λεπτο της παράτασης του ΚΑΟΜ με 78-74. Σπουδαία νίκη για την Πεντέλη κόντρα στον Έσπερο.

Επιστροφή στις νίκες για τον Εθνικό. Η ομάδα του Πειραιά μπορεί είχε αλλαγή προπονητή, με τον Κώστα Οικονομάκη να καλείται μέσα σε λίγες ώρες να κοουτσάρει τη νέα του ομάδα, όμως το αποτέλεσμα είχε θετικό πρόσημο, με τον Εθνικό να επικρατεί του ΚΑΟ Μελισσίων με 78-74. Όλα κρίθηκαν στα τελευταία λεπτά, όταν και οι γηπεδούχοι πήγαν για τη μεγάλη ανατροπή, μιας και οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν μπροστά στο σκορ στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, έστω και με μικρές διαφορές, με τον ΚΑΟΜ να προηγείται με 65-64, 1'  πριν τη λήξη. Τότε, ο Σάκης Γεωργοπαπαδάκος ήταν αυτός που πήρε τη μπάλα όταν αυτή ζύγιζε... τόνους και με τρίποντο (5/7 μέχρι τότε) ισοφάρισε σε 67-67 με 37'' να απομένουν για το φινάλε. Ο ΚΑΟ Μελισσίων πήρε και πάλι προβάδισμα στα 8'' πριν τη λήξη, όμως ο Πέττας αυτή τη φορά έγινε ο ήρωας και με τρίποντο έκανε το 70-70 στέλνοντας το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί, όλα κρίθηκαν στο νήμα, με τον... Σπανούλη των φτωχών να κάνει το 72-76 χάρη στις δύο εύστοχες βολές του, ο ΚΑΟΜ μείωσε ξανά, για να βρεθεί αυτή τη φορά ο Πέττας στη γραμμή της φιλανθρωπίας, ενώ το κλέψιμο του Αγγελόπουλου ήταν η καθοριστική στιγμή για το φινάλε του αγώνα.

Πολύ σπουδαία νίκη πήρε η Πεντέλη, η οποία επικράτησε του Έσπερου με 75-67 και έφτασε τις πέντε νίκες σε επτά αγώνες, ισοβαθμώντας με την ομάδα της Καλλιθέας αλλά και τη Μεγαρίδα, τον Παπάγου, και το Αιγάλεω. Η ομάδα των Βορειων Προαστίων μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ στο τέλος του α' δεκαλέπτου, όμως η συνέχεια ήταν διαφορετική, με την ομάδα του Κώστα Χαρτοματσίδη να διατηρεί τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ. Μάλιστα, λίγο στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό. Ο Έσπερος επιχείρησε την αντεπίθεση και μείωσε στο καλάθι, όμως οι γηπεδούχοι ήταν πιο εύστοχοι και συγκεντρωμένοι στο φινάλε και πήραν τη νίκη.