Avance header ad

Β' Εθνική (Νότος): Έβαλε φωτιά στην κορυφή ο Παπάγου, πήρε το ντέρμπι το Παγκράτι

Το μπαμ της αγωνιστικής πέτυχε ο Παπάγου, ο οποίος επικράτησε της Δάφνης Δαφνίου. Χαμόγελα στο Μετς με το Παγκράτι να επικρατεί του Τρίτωνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Νίκη στο φινάλε για τον Δούκα, σπουδαίο διπλό επί του Πανελευσινιακού για τον Οίακα Ναυπλίου.

Μπορεί να είναι μόλις η 2η αγωνιστική του β' γύρου του φετινού πρωταθλήματος, όμως έχουν πάρει ήδη... φωτιά όλα τα σημεία ενδιαφέροντος της βαθμολογίας, από την κορυφή και τη μάχη της ανόδου, μέχρι τη μάχη για την παραμονή στην κατηγορία. Η νίκη του Παπάγου επί της Δάφνης Δαφνίου άλλαξε τα δεδομένα, την ώρα που το Παγκράτι κέρδιζε τον Τρίτωνα στο ντέρμπι της αγωνιστικής. Κομβικής σημασίας νίκη για τον Οίακα Ναυπλίου επί του Πανελευσινιακού. Νίκη ανάσα για την Ένωση Ιλίου επί του Μανδραϊκού. Καθαρίζει σιγά σιγά με την παραμονή και βλέπει πιο ψηλά ο Έσπερος.

Έχασε αλλά παραμένει στην κορυφή η Δάφνη

Την ήττα μετά από 5 σερί θετικά αποτελέσματα γνώρισε η Δάφνη Δαφνίου, με την ομάδα του Παπάγου να επικρατεί με 83-73 στο αποτέλεσμα της ημέρας. Η ομάδα του Περικλή Ταυρόπουλου προερχόταν μετά από την εκτός έδρας νίκη επί του ΚΑΟ Κορίνθου και έψαχνε την υπέρβαση κόντρα στους "πράσινους", μια υπέρβαση που ήρθε μέσα από τη διαρκή προσπάθεια των "στρατηγών" σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όντας μπροστά στο σκορ και πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ στο 39-37. Στο γ' δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έπαιξαν την καλύτερη περίοδο τους φέτος, έχοντας ένα επιμέρους 28-14 και δημιουργώντας μία διαφορά ασφαλείας, χάρη στην εξαιρετική τους άμυνα. Η συνέχεια είχε σχεδόν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Δάφνη να προσπαθεί να μειώσει τη διαφορά, με την ομάδα του Παπάγου να παίρνει τη νίκη. Κορυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι ο "αειθαλής" Τόλης Κουτρούλιας με 23 πόντους και 2 τρίποντα.

Ντέρμπι μέχρι το φινάλε στο Μετς

Εξαιρετικό παιχνίδι διεξήχθη στο Μετς, με το Παγκράτι να διατηρεί για ένα ακόμα παιχνίδι αλώβητη την έδρα του, επικρατώντας του Τρίτωνα με 81-77. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις καλύτερες προοπτικές με το σκορ στο α' δεκάλεπτο να κλείνει στο 30-23, με τους "ροσονέρι" να έχουν ευστοχήσει μέχρι τότε σε 5 τρίποντα. Η συνέχεια βρήκε τον Τρίτωνα να τρέχει ένα σερί 12-0 και να βρίσκεται μπροστά στο σκορ, όμως οι παίκτες του Δημήτρη Λιόγα αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο προηγούμενοι με 48-47. Στο β' ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ακόμα πιο δυνατά και προσπάθησαν να είναι πιο συνεπείς στα αμυντικά τους καθήκοντα, με αποτέλεσμα να βρεθούν μπροστά στο σκορ και να κλείσουν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ. Το φινάλε ήταν δραματικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι τα τελευταία λεπτά και 1' περίπου πριν το φινάλε οι γηπεδούχοι βρέθηκαν μπροστά με +4 (79-75), κρατώντας τη διαφορά μέχρι το φινάλε. Μία διαφορά όμως που ενδέχεται να παίξει καθοριστικό ρόλο στο τέλος της σεζόν, με τον Τρίτωνα να μην είναι χαρούμενος, αλλά να μην είναι και στενοχωρημένος, έχοντας τη διαφορά του πρώτου μεταξύ τους παιχνιδιού. Κορυφαίοι για ένα ακόμα παιχνίδι ο Γιάννης Ροδοστόγλου με 19 πόντους και ο "εγκέφαλος" της φετινής ομάδας, Γιάννης Τζιβελέκας με άλλους 18.

Πέρασε από την Ελευσίνα και συνεχίζει ο Οίαξ

Εξαιρετική εμφάνιση και νίκη πήρε ο Οίαξ Ναυπλίου επί του Πανελευσινιακού εκτός έδρας με 85-74 και έκανε ένα ακόμα βήμα για να κυνηγήσει την άνοδο στην Α2. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν από νωρίς μπροστά στο σκορ και προσπάθησαν να κυριαρχήσουν και να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα, κάτι το οποίο πέτυχαν και έδειξαν από νωρίς την επιθετική φιλοσοφία της ομάδας, πετυχαίνοντας 27 πόντους. Στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός μείωσε τη διαφορά και προσπάθησε να βρεθεί και μπροστά στο σκορ, όμως ο εξαιρετικός Κουμπούρας (22 πόντοι) σε συνδυασμό με τον Παπαντωνίου (14 πόντοι), βοήθησαν τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά, διατηρώντας τον Οίακα μπροστά στο σκορ. Στο β' ημίχρονο η ομάδα του Ναυπλίου είχε σταθερά το προβάδισμα, δυσκολευόταν όμως ο Πανελευσινιακός έδινε τη δική του μάχη για την ανατροπή, όμως στο φινάλε η κούραση, αλλά και η εμπειρία με την ευστοχία έπαιξαν καθοριστικό ρόλο, με την ομάδα του Χάρη Κουλουριώτη να παίρνει μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη και να πηγαίνει με άλλο αέρα στη συνέχεια του πρωταθλήματος, έχοντας ιδανικό πρόγραμμα.

Το φιλί της ζωής από το Δενδρινό

Ένα ακόμα επικό φινάλε έλαβε χώρα στο Δαΐς, με τον Κωνσταντίνο Δενδρινό να ντύνεται πάλι... σούπερ ήρωας και να χαρίζει τη νίκη στο Δούκα επί του ΚΑΟ Κορίνθου με 67-65. Το παιχνίδι είχε ιδιαίτερο ενδιαφέρον με τον ΚΑΟ να είναι αυτός που είχε το προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του αγώνα, κρατώντας τον Δούκα μόλις στους 14 πόντους στο α' δεκάλεπτο χάρη στην εξαιρετική του άμυνα. Μια άμυνα που διασπάστηκε με τον πλέον εμφατικό τρόπο στο β' δεκάλεπτο, όταν ο Μποχωρίδης ανέλαβε δράση και με ένα επιμέρους 19-5, πέρασε μπροστά στο σκορ στο τέλος του ημιχρόνου. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων μπήκε με ανάλογο ρυθμό και στο β' ημίχρονο και προσπαθούσε συνεχώς να δημιουργήσει μια διαφορά ασφαλείας. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και χάρη στο Μακρή κατάφεραν να προηγηθούν λίγο πριν το φινάλε με 64-65. Τότε, ο Δενδρινός βαφτίστηκε... Σούπερμαν και με το καλάθι του στην εκπνοή χάρισε τη νίκη στο Δούκα που παραμένει σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο.

Φινάλε ακατάλληλο για καρδιακούς και στη Βούλα

Εκπληκτικό φινάλε είχαμε και στο κλειστό της Βούλας, με τον Πρωτέα να παίρνει τη νίκη επί του Πανερυθραϊκού και να απέχει δύο νίκες από τις θέσεις που οδηγούν στην άνοδο. Ο Πανερυθραϊκός ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ, όμως οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς, με τον Πρωτέα να μένει πίσω στο σκορ στο τέλος της α' περιόδου. Η συνέχεια όμως ήταν εξαιρετική για τους γηπεδούχους, οι οποίοι με ένα επιμέρους 22-14 και έχοντας τον Ματαλιωτάκη σε απίστευτη κατάσταση, κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Το παιχνίδι απέκτησε διαφορετικό ενδιαφέρον στο φινάλε όταν οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή έδειξαν ότι μπορούν να... κλέψουν τη νίκη και έφτασαν το παιχνίδι στο 70-70. Τότε ο Αγγελόπουλος έγινε ο άνθρωπος της στιγμής και με το τρίποντο του στο φινάλε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του Βαγγέλη Βλάχου. Κορυφαίος ο Μανώλης Ματαλιωτάκης, με τον "ψηλό" του Πρωτέα να πετυχαίνει double double με 27 πόντους και 18 ριμπάουντ.

Χτίζει σερί ο Έσπερος

Την τρίτη σερί νίκη του πανηγύρισε ο Έσπερος, ο οποίος επικράτησε του Γλαύκου με 63-51 και παραμένει στο α' μισό της βαθμολογίας μετά από 17 αγωνιστικές. Η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη ήταν σοβαρή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και μέσω της άμυνας της κατάφερε να δημιουργήσει μία διαφορά ασφαλείας, δεχόμενη μόλις 15 πόντους σε ένα ημίχρονο. Στο β' ημίχρονο ο Έσπερος ανέβασε κι άλλο στροφές επιθετικά, έφτασε να προηγείται ακόμα και με +16 (28-44), ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κατέβασαν στροφές, με αποτέλεσμα ο Γλαύκος να μειώσει τη διαφορά, όμως δεν ήταν αρκετό για να έρθει η ανατροπή. Πλέον στον Έσπερο στρέφουν το βλέμμα τους στο παιχνίδι με την Πεντέλη, εκεί όπου αν πάρουν τη νίκη, κλειδώνουν την παραμονή και κοιτούν μόνο ψηλά και χωρίς άγχος.

Τρόμαξε αλλά νίκησε η Πεντέλη

Την 8η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πεντέλη, η οποία μπορεί να δυσκολεύτηκε κόντρα στον ανεβασμένο Κρόνο Αγ. Δημητρίου, όμως πήρε το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 69-67. Ο Κρόνος κέρδισε τις εντυπώσεις με το ξεκίνημα του και χάρη στην εξαιρετική του άμυνα κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του α' δεκαλέπτου με 11-20. Η συνέχεια ήταν εξαιρετική για τους παίκτες του Κώστα Χαρτοματσίδη που έτρεξαν ένα επιμέρους 25-13 και πήγαν στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ. Ο Κρόνος δεν τα παράτησε και στο τελευταίο δεκάλεπτο πάλεψε για να κλέψει τη νίκη, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά, όμως στο φινάλε χαμογέλασαν οι γηπεδούχοι, παίρνοντας μία κομβικής σημασίας νίκη. Κορυφαίος ο Νίκος Καρούζος με 20 πόντους και 5 τρίποντα.

Έμεινε στο ντέρμπι με τον Πανελευσινιακό ο Μανδραϊκός

Την ήττα από την Ένωση Ιλίου γνώρισε ο Μανδραϊκός με 71-63, μπαίνοντας εκ νέου σε μπελάδες ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Η ομάδα της Δυτικής Αττικής φαίνεται πως έμεινε στις... δάφνες του ντέρμπι με τον Πανελευσινιακό και επέστρεψε στα αρνητικά αποτελέσματα. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν τον ιδανικό τρόπο στην άμυνα ώστε να κόψουν τις πάσες προς τον Δέδε που προερχόταν από υψηλές... πτήσεις, με αποτέλεσμα μείνουν οι φιλοξενούμενοι σε χαμηλό σκορ για τα δεδομένα τους. Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μέχρι και τα τελευταία λεπτά, με την Ένωση Ιλίου να προηγείται με 64-61, όμως ο Μανδραϊκός δεν κατάφερε να ισοφαρίσει, με αποτέλεσμα στις τελευταίες φάσεις να φτάνει η διαφορά στο +8.

Δεκάλεπτα: 14-15, 31-29, 46-45, 71-63
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Παπαγεωργίου 2, Μπέλλας Γ. 10(2), Τσακίρης 18(1), Φουντάς 19(5), Μπολάτογλου 4, Μπέλλας Οδ. 6, Τσιουμπρής 2, Μανταλβάνος 10, Πανουσόπουλος, Τσώλης, Κατσαρός, Γεροκώστας
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Παπανικολάου 2, Γεωργοπαπαδάκος Σ. 18(2), Δέδες 7, Γκαιντάσοφ 12, Σεργιένκο 5, Ρεκουνιώτης 8, Χάλαρης 9, Γεωργοπαπαδάκος Ν. 2, Κοπακάκης, Φωτόπουλος

ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 74-85
Δεκάλεπτα: 20-27, 45-48, 55-62, 74-85
Διαιτητές: Κυριακόπουλος-Φάκαρος
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 17 (1), Ηλιάδης 12 (1), Καράμπελας 6 (1), Μουρατίδης, Βούλγαρης 2, Σταθόπουλος 7, Ιωάννου, Ψαρόπουλος 19 (3), Δούκας 4, Αναγνωστάκης 7,
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 2, Κουμπούρας 22 (2), Πελεκάνος 14 (2), Γεωργιάδης 4, Μανάκας 8 (2), Μπουρτσουκλής, Αναγνωστόπουλος 21 (1), Παπαντωνίου 14 (2).

ΠΑΓΚΡΑΤΙ – ΤΡΙΤΩΝΑΣ 81-77
Δεκάλεπτα: 30-23, 48-47, 61-65, 81-77
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος-Μπούκας
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 18, Μαγιντόμπε 3 (1), Κούτρας 5 (1), Κατωπόδης 7 (2), Λυτόπουλος 6 (1), Φωτίου, Δερμιτζάκης 16 (2), Δόξας, Ροδοστόγλου 19 (3), Μπένος 7, Αρμάος.
Τρίτωνας (Μιχελάκος): Κούτουλας 6 (1), Ψαρόπουλος 15 (1), Καλατζής 6 (2), Ντιμπ 19 (1), Νικολακόπουλος 6 (2), Δαμιανάκος, Μαλτέσιος 17, Κουκουνιλας 5, Τσούτσος 3 (1).

ΔΟΥΚΑΣ – ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ 67-65
Δεκάλεπτα: 14-19, 33-24, 52-44, 67-65
Διαιτητές: Δολγύρας-Χριστινάκης
Δούκας (Χούμπαυλης): Παππάς 9, Δενδρινός 8 (1), Μποχωρίδης 19 (4), Βουγιούκας 8, Ξύδης 2, Τσιτσιγιάννης 7, Πετς, Λάκκας 2, Μήτσιαλος, Αποστολίδης 12, Γκίνης, Σακελλαρίου,
ΚΑΟ Κορίνθου (Νικητόπουλος): Νιφοράς 10 (2), Σακελλαράκης 13, Μακρής 15 (3), Θεοδωρίδης 3 (1), Κεφαλάς 9 (1), Περρωτής 6, Μπαλλής, Τασσιόπουλος 2, Κωνσταντίνου 7 (2).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 73-70
Δεκάλεπτα: 21-22, 43-36, 63-54, 73-70
Διαιτητές: Μπίκας, Αποστολίδης
Πρωτέας Βούλας (Βλάχος): Κυρίλης 5 (1), Ματαλιωτάκης 27, Ματσάγγος, Αγγελόπουλος 18 (4), Μόρφης 5, Παπαδάκης 5 (1), Παπαρέγκας 9 (1), Γάργαλης 2, Γεωργιάδης 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 9, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 8 (2), Ντουζίδης 2, Σκάνδαλος 24 (2 τρίπ., 4 κλεψ.), Γιαουρτόγλου 7 (1), Γεωργιάδης, Στάθης 7, Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης 13 (2)

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 83-73
Δεκάλεπτα: 22-20, 39-37, 67-51, 83-73
Διαιτητές: Κάρδαρης-Καλογερόπουλος Φ.
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης 4, Πρισκομάτης 7, Ζώρζος 14 (1), Παπαπέτρου 12, Κουτρούλιας 23 (2), Αγγελόπουλος, Γιαννίκος 2, Χρυσός 5 (1), Μπάλος 16, Μάνδαλος
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Κάννας, Γκάτζο 7 (1), Κουφόπουλος 4 (1), Γοργόνης 12 (3), Καραμπατσος, Ψημίτης 7, Σαλέχ 3, Δομπρογιάννης 6, Παπαδιονυσίου 17 (1), Τάταρης 2, Αρνόκουρος 9