LUAVI header ad

Β' Εθνική (Νότος): Ντέρμπι με φόντο την άνοδο στη Μετς, έξοδοι για Δάφνη και Οίακα

Με το μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα στο Παγκράτι και τον Τρίτωνα να ξεχωρίζει, διεξάγεται η 17η αγωνιστική της Β' Εθνικής στο Νότο.
Β' Εθνική (Νότος): Ντέρμπι με φόντο την άνοδο στη Μετς, έξοδοι για Δάφνη και Οίακα

Στο Μετς συγκεντρώνονται όλα τα βλέμματα στη σημερινή αγωνιστική, με το Παγκράτι να θέλει τη νίκη κόντρα στον Τρίτωνα, στο μεγάλο ντέρμπι με φόντο τη μάχη της ανόδου.

Η πρωτοπόρος Δάφνη Δαφνίου θα βρεθεί στα Βόρεια Προάστια και θα φιλοξενηθεί στο κλειστό του Παπάγου, θέλοντας να συνεχίσει το επιτυχημένο σερί που χτίζει τις τελευταίες αγωνιστικές.

Δύσκολη έξοδο έχει ο Οίαξ Ναυπλίου, ο οποίος φιλοξενείται στο κλειστό της Γούβας από τον Πανελευσινιακό, με τους φιλοξενούμενους να "καίγονται" για τη νίκη προκειμένου να παραμείνει κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας.

Στην έδρα του επιστρέφει ο Δούκας, ο οποίος αντιμετωπίζει τον υπολογίσιμο και μαχητικό ΚΑΟ Κορίνθου, με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να θέλει να επιστρέψει στις νίκες.

Τον Πανερυθραϊκό υποδέχεται ο Πρωτέας Βούλας, με τις δύο ομάδες να θέλουν να επιστρέψουν στα θετικά αποτελέσματα, με τον πρώτο να θέλει να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού και το δεύτερο να κυνηγήσει την μάχη της πρώτης πεντάδας.

Ντεμπούτο στον πάγκο του Γλαύκου κάνει σήμερα ο Δημήτρης Παπαδόπουλος, με τους Πατρινούς να υποδέχονται τον ανεβασμένο στα τελευταία παιχνίδια Έσπερο.

Την τρίτη σερί νίκη του ψάχνει ο Μανδραϊκός, ο οποίος φιλοξενείται στο Ίλιον από την Ένωση, με την ομάδα του Γιάννη Κτιστάκη από την άλλη να ψάχνει μία νίκη που θα την βάλει ξανά στο κόλπο της παραμονής.

Να απομακρυνθεί κι άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού θέλει η Πεντέλη, η οποία φιλοξενεί στο κλειστό των Βορείων Προαστίων τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της 17ης αγωνιστικής:

Γ. Γεννηματάς 17.00 Πρωτέας Βούλας-Πανερυθραϊκός Μπίκας-Αποστολίδης (Παλάτος)
Νέας Πεντέλης 17.00 Πεντέλη-Κρόνος Αγ. Δημητρίου Φασόλης-Ορφανός Εμ. (Κουλούρης)
Γλαύκου 17.00 Γλαύκος-Έσπερος Σταθόπουλος-Κώτσου (Πίγκας)
Μετς 17.00 Παγκράτι-Τρίτων Κωνσταντινόπουλος-Μπούκας (Ελευθεριάδης)
Ιλίου Β’ 17.00 Ένωση Ιλίου-Μανδραϊκός Τσολάκος-Σιδέρης (Παπαδόπουλος Κ.)
2ο Ελευσίνας 17.00 Πανελευσινιακός-Οίαξ Ναυπλίου Κυριακόπουλος-Φάκαρος (Μουζάκης Στ.)
Δαϊς 17.00 Δούκας-ΚΑΟ Κορίνθου Δολγύρας-Χριστινάκης (Παππάς)
Παπάγου 17.00 Παπάγου-Δάφνη Δαφνίου Κάρδαρης-Καλογερόπουλος Φ. (Ζερδεβάς)

 

Tags:

ΣΧΟΛΙΑ

Εγγραφείτε στο newsletter μας
Ενημερωθείτε πρώτοι για τα τελευταία νέα, αποκλειστικά ρεπορτάζ και ειδήσεις απο όλο τον μπασκετικό κόσμο