LUAVI header ad

Β' Εθνική (Νότος): Ξέσπασε ο Πανερυθραϊκός, έκαναν την ανατροπή Μεγαρίδα και Πεντέλη

Την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Β' Εθνικής πέτυχε ο Πανερυθραϊκός επικρατώντας του Παπάγου στο πιο αμφίρροπο παιχνίδι της ημέρας. Εκτός έδρας νίκη για την Πεντέλη με ανατροπή, όπως με ανατροπή κέρδισε και η Μεγαρίδα κόντρα στον ΚΑΟ Μελισσίων.

Τέλος στις ήττες έβαλε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επικράτησε του Παπάγου και ελπίζει πλέον σε ανάλογη συνέχεια στο πρωτάθλημα για να επιτύχει τους στόχους του. Τη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πέτυχε η Μεγαρίδα, η οποία μπορεί να βρέθηκε να είναι πίσω στο σκορ με 70-72 με λίγα δεύτερα να απομένουν, όμως ήρθε η ανατροπή και η μεγάλη νίκη. Ανατροπή πέτυχε και η Πεντέλη, επικρατώντας εκτός έδρας του μαχητικού Δούκα και φτάνοντας στη δεύτερη νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα.

Ξέσπασε ο Πανερυθραϊκός

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το ντέρμπι με τον ΑΣ Παπάγου ο Πανερυθραϊκός, επικρατώντας με 82-65 και πήρε την πρώτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αφήνοντας πίσω τις δύο ήττες της έναρξης της σεζόν. Η ομάδα του Δημήτρη Χουχουλή είχε από τα πρώτα κιόλας λεπτά τον έλεγχο του αγώνα και χάρη στην ευστοχία τους από τα 6,75, τόσο με τον Νικολακόπουλο όσο και με τον Σκάνδαλο, κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά στο σκορ από το α' δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και στο β' δεκάλεπτο, με τους "στρατηγούς" να προσπαθούν να μπουν στον αγώνα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Στο β' ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν κι άλλο τη διαφορά και επί της ουσίας να "κλειδώσουν" τη νίκη, γεμίζοντας χαμόγελα τους φίλους της ομάδας ενόψει της συνέχειας.

Ψαρόπουλος for the win

Άγαλμα ετοιμάζονται να στήσουν στα Μέγαρα προς τιμήν του Σωκράτη Ψαρόπουλου. Ο έμπειρος φόργουορντ ήταν ο άνθρωπος κλειδί στην επικράτηση της Μεγαρίδας έναντι του ΚΑΟ Μελισσίων με 75-72. Ο ΚΑΟ Μελισσίων ήταν αυτός που κέρδισε το χειροκρότημα, με την ομάδα των Βορείων Προαστίων να πραγματοποιεί την καλύτερη της εμφάνιση για φέτος, έχοντας το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Η Μεγαρίδα είχε μπει νωθρά στα πρώτα λεπτά και δυσκολευόταν να επιβάλλει το ρυθμό της, με αποτέλεσμα να πετύχει μόλις 9 πόντους στο α' δεκάλεπτο και να έχει δεχθεί τους διπλάσιους. Ο Γιώργος Μάνταλος κατάφερε να αφυπνίσει τους παίκτες τους, οι οποίοι μπήκαν ανανεωμένοι στη συνέχεια, χωρίς όμως να καταφέρουν να εξαλείψουν τη διαφορά. Η εικόνα άρχισε να διαφοροποιείται στο β' ημίχρονο, όταν οι γηπεδούχοι έπαιζαν καλύτερα και έδειχναν ότι μπορούσαν να πάρουν στο φινάλε τη νίκη. Η διαφορά των 9 πόντων μετετράπη σε διαφορά καλαθιού, όμως ο ΚΑΟΜ αποδείχθηκε... σκληρό καρύδι, κρατώντας το υπέρ του προβάδισμα μέχρι και σχεδόν το φινάλε του αγώνα. Τότε μίλησε το άστρο του Σωκράτη Ψαρόπουλου, με τον φόργουορντ της ομάδας της Δυτικής Αττικής να είναι ο άνθρωπος που είχε... κρύο αίμα και με το τρίποντο του χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο νόμος του "Σίτι"

Την τρίτη σερί νίκη του πανηγύρισε το Αιγάλεω, το οποίο επικράτησε του Λοκρού Αταλάντης με 84-74 και πλέον βρίσκεται μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας, έχοντας βέβαια και έναν αγώνα περισσότερο σε σχέση με τους "συγκατοίκους" που είχε στην 1η θέση την προηγούμενη Κυριακή. Το ξεκίνημα για το Αιγάλεω ήταν καλό, με την ομάδα του Δημήτρη Λιόγα να επιβάλλει το ρυθμό της στα πρώτα λεπτά και να έχει το προβάδισμα στο σκορ. Παρόλα αυτά, ο Λοκρός έδειξε αντίδραση και μείωσε τη διαφορά με αποτέλεσμα το β' ημίχρονο να είναι ένα τελείως διαφορετικό παιχνίδι. Στο β' ημίχρονο το "Σίτι" είχε εν δράσει τον απόλυτο ηγέτη του, Χριστόδουλο Καράβολα, ο οποίος αποτέλεσε για ένα ακόμα παιχνίδι το βαρύ πυροβολικό της ομάδας και χάρη στους 33 πόντους που πέτυχε, οδήγησε την ομάδα του στην πολύτιμη νίκη.

Τρόμαξε αλλά πήρε τη νίκη ο Μανδραϊκός

Επιστροφή στις νίκες για τον Μανδραϊκό, ο οποίος επικράτησε του Πρωτέα Βούλας με 78-76, σε έναν αγώνα που αρχικά φαινόταν εύκολος για την ομάδα της Δυτικής Αττικής, όμως η μαχητικότητα των φιλοξενούμενων εμφανίστηκε στο β' ημίχρονο και παραλίγο να κάνει τη μεγάλη ανατροπή. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εκπληκτικά την αναμέτρηση δημιουργώντας διψήφια διαφορά στο σκορ (29-15), με τους έμπειρους της ομάδας να βρίσκονται... on fire. Το β' ημίχρονο δεν ήταν το καλύτερο δυνατό, με τις δύο ομάδες να μην είναι τόσο εύστοχες, όμως ο Πρωτέας κατάφερε να μειώσει, έστω και λίγο και να μπει με καλύτερη ψυχολογία στα αποδυτήρια. Οι παίκτες του Σάββα Κατσούνη μπήκαν στην επανάληψη και πάλι έχοντας επιβάλλει το ρυθμό τους και κατάφεραν να ανοίξουν τη διαφορά στο +14, όμως το φινάλε μετατράπηκε σε... χιτσκοκική ταινία, με τον Πρωτέα να τρέχει ένα επιμέρους 19-31 και να μπαίνει στο παιχνίδι, εκμεταλλευόμενο την αστοχία των γηπεδούχων στις βολές και την πτώση ενέργειας, όμως δεν ήρθε στο τέλος η ανατροπή. Πρώτος σκόρερ για τον Μανδραϊκό ήταν ο Διονύσης Καραμπάτσος 15 πόντους, όσους και ο Βεσκούκης, σε έναν αγώνα που 5 παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Μίλησε η εμπειρία στο τέλος

Τη δεύτερη νίκη της στις πρώτες τρεις αγωνιστικές πανηγύρισε η Πεντέλη, η οποία επικράτησε εκτός έδρας του Δούκα με 68-61, με την ομάδα των Εκπαιδευτηρίων να κερδίζει το χειροκρότημα για την παρουσία της σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Το νεανικό σύνολο του Κώστα Αγγέλου είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και μέχρι και τις αρχές του δ' δεκαλέπτου κρατούσε την τύχη στα χέρια της. Τότε, η εμπειρία των παικτών του Κώστα Χαρτοματσίδη φάνηκε στο παρκέ, με αποτέλεσμα να έρθει η εκτός έδρας νίκη. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Γιάννης Ντιμπ, ο οποίος στην πιο παραγωγική εμφάνιση του με τη νέα του ομάδα πέτυχε 17 πόντους, οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη.