LUAVI header ad

Β' Εθνική (Νότος): Πρωταθλητής ο Οίαξ, στα μπαράζ το Παγκράτι

Πρωταθλητής στο Νότο της Β' Εθνικής αναδείχθηκε ο Οίαξ Ναυπλίου που μπορεί να ηττήθηκε από τον Παπάγου, ηττήθηκε όμως και η Δάφνη Δαφνίου, με την ομάδα της Αργολίδας να τερματίζει στην 1η θέση. Στα μπαράζ κατάταξης το Παγκράτι.

Την πρώτη θέση του πρωταθλήματος στο Νότο της Β' Εθνικής κατέκτησε ο Οίαξ Ναυπλίου, ο οποίος ηττήθηκε μεν σε έναν αγώνα γιορτή από τον Παπάγου, όμως δεν εκμεταλλεύτηκε το αρνητικό αποτέλεσμα η Δάφνη Δαφνίου που ηττήθηκε με τη σειρά της από τον ΚΑΟ Κορίνθου. Στα μπαράζ κατάταξης θα βρεθούν Τρίτων και Παγκράτι που πήραν τα ροζ φύλλα αγώνα κόντρα σε Πανελευσινιακός και Κρόνο Αγ. Δημητρίου αντίστοιχα. Με διπλό στο Δαΐς έκλεισε τη σεζόν ο Μανδραϊκός. Με 8 σερί νίκες τελείωσε τη σεζόν ο Πανερυθραϊκός επικρατώντας του Γλαύκου εκτός έδρας.

Επίλογος με νίκη για Κουτρούλια

Με τον καλύτερο τρόπο ολοκλήρωσε την καριέρα του ο Τόλης Κουτρούλιας, με τον υπερ-σκόρερ των εθνικών πρωταθλημάτων να κρεμάει τη φανέλα του μετά τη σημερινή νίκη επί του πρωταθλητή Οίακα Ναυπλίου, επικρατώντας με 106-96. Ο Οίαξ μπορεί να φοβήθηκε ότι θα έχανε τον τίτλο του πρωταθλητή, όμως η ήττα της Δάφνης στην Κόρινθο από τον ΚΑΟΚ διατήρησε την ομάδα της Αργολίδας στην κορυφή. Το παιχνίδι ήταν εντυπωσιακό, με τις δύο ομάδες να παίζουν απελευθερωμένα και επιθετικά και τους "στρατηγούς" να έχουν τον έλεγχο του αγώνα, ειδικά στο β' ημίχρονο, όπου ευτύχησαν να προηγηθούν ακόμα και με διψήφια διαφορά πόντων. Ο Οίαξ προσπάθησε στα τελευταία 2' λεπτά να διεκδικήσει το διπλό, όμως η ομάδα των Βορείων Προαστίων ξεπέρασε τους 100 πόντους και έφτασε στη μεγάλη νίκη. Μετά το τέλος του αγώνα οι άνθρωποι του Παπάγου βράβευσαν τον Τόλη Κουτρούλια για την προσφορά του στην ομάδα τη φετινή σεζόν αλλά και για τη συνολική του πορεία στα ελληνικά παρκέ. Ο έμπειρος "ψηλός" τελείωσε τον αγώνα στους 21 πόντους, με τον Ζώρζο να είναι για ένα ακόμα παιχνίδι εξαιρετικός με 28 πόντους.

Έχασε την ευκαιρία η Δάφνη Δαφνίου

Την ευκαιρία να τελειώσει το φετινό πρωτάθλημα με ακόμα περισσότερα χαμόγελα κατακτώντας την 1η θέση απώλεσε η Δάφνη Δαφνίου που ηττήθηκε από τον ΚΑΟ Κορίνθου με 81-75. Η Δάφνη μπορεί να ήταν καλύτερη στο α' δεκάλεπτο και να προηγήθηκε με 17-15, όμως στη συνέχεια κόλλησε επιθετικά, με τον ΚΑΟΚ να το εκμεταλλεύεται και το επιμέρους 18-11 να του δίνει προβάδισμα στο σκορ. Η συνέχεια βρήκε τον ΚΑΟΚ να διατηρεί την υπέρ του διαφορά, ενώ στα πρώτα λεπτά της δ' περιόδου βρέθηκε να προηγείται ακόμα και με +10 (64-54), με τους "πράσινους" να προσπαθούν να κάνουν τη δική τους αντεπίθεση στο τελευταίο λεπτό και να μειώνουν ακόμα και στους 4 (79-75). Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι βρήκαν τον τρόπο και κατάφεραν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ και να πάρουν τη νίκη, η οποία όμως δεν τους έβγαλε από την δυσχερή θέση να υποβιβαστούν στη Γ' Εθνική.

Μία νίκη του χάλασε το όνειρο

Με νίκη ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα ο Τρίτωνας, ο οποίος επικράτησε στην παράταση του Πανελευσινιακού με 95-93 και ισοβαθμεί με τη Δάφνη Δαφνίου, με το μεταξύ τους αποτέλεσμα να είναι αυτό που επί της ουσίας έκρινε την άνοδο τη φετινή σεζόν. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον πλέον ιδανικό τρόπο για τους "σταχυοφόρους" που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ και έκλεισαν το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +8. Η συνέχεια ήταν κομμένη και ραμμένη στα μέτρα του Τρίτωνα, ο οποίος με ένα επιμέρους 27-12 απέκτησαν όχι μόνο προβάδισμα αλλά και διαφορά στο σκορ. Μάλιστα, η ομάδα του Μιχάλη Μιχελάκου βρέθηκε να έχει τον απόλυτο έλεγχο στο γ' δεκάλεπτο, με τους παίκτες του Λευτέρη Καλογήρου να μην μπορούν να βρουν εύκολους πόντους και τους φιλοξενούμενους να ανοίγουν τη διαφορά. Παρόλα αυτά το ξέσπασμα του Πανελευσινιακού στο δ' δεκάλεπτο έφερε την ισορροπία στο σκορ, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση. Εκεί, ο Τρίτωνας ήταν πιο εύστοχος και έδειξε να θέλει περισσότερο τη νίκη με αποτέλεσμα η ομάδα των Σεπολίων να κλείσει με θετικό τρόπο τη φετινή σεζόν. Πλέον ο Τρίτωνας καλείται να δώσει τη μάχη των μπαράζ κατάταξης αντιμετωπίζοντας το Αγρίνιο.

Απόρθητο το Μετς

Με τον ιδανικότερο τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα το Παγκράτι, το οποίο επικράτησε του Κρόνου Αγ. Δημητρίου με 82-60 και τερμάτισε στην 4η θέση της βαθμολογίας, περιμένοντας πλέον τον αγώνα με το Φίλιππο Βέροιας για το μπαράζ κατάταξης σε περίπτωση ανακατατάξεων από τις ανώτερες κατηγορίες. Οι "ροσονέρι" είχαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα τον έλεγχο του παιχνιδιού, όμως δεν μπορούσαν να ξεφύγουν με μεγάλη διαφορά, με τον Κρόνο να δίνει τη δική του μάχη στην τελευταία του παράσταση στην κατηγορία. Η διαφορά ξέφυγε στο σκορ στο β' ημίχρονο, χάρη στο επιμέρους 23-16, με τους παίκτες του Δημήτρη Λιόγα να  θέλουν στη συνέχεια να δώσουν διαστάσεις θριάμβου προκειμένου να ευχαριστήσουν και τον κόσμο τους για την παρουσία τους στο κλειστό του Μετς σε όλη τη διάρκεια της σεζόν. Το φινάλε βρήκε το Παγκράτι να τελειώνει τον αγώνα με 22 πόντους διαφορά, διατηρώντας αλώβητο το Μετς σε όλη τη διάρκεια της σεζόν, έχοντας ηττηθεί μόλις μία φορά από τον Παναθηναϊκό στο θεσμό του Κυπέλλου. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Γιάννης Τζιβελέκας με 24 πόντους και 4 τρίποντα.

Ιδανικό φινάλε για τον Πανερυθραϊκό

Την απόλυτη ανατροπή πέτυχε στο τελευταίο μέρος της σεζόν ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος με τη σημερινή του νίκη επί του Γλαύκου με 76-66 έφτασε τις 8 σερί νίκες, μετατρέποντας τις πιθανότητες υποβιβασμού στην Γ' Εθνική, στον τερματισμό στην 7η θέση της βαθμολογίας, επιτυχία που πιστώνεται στο πλάνο που ακολούθησε από την αρχή μέχρι το τέλος ο σύλλογος. Οι φιλοξενούμενοι έλεγξαν από τα πρώτα κιόλας λεπτά τον αγώνα και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ, ενώ το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα των Βορείων Προαστίων μπροστά στο σκορ με διψήφια διαφορά. Ο Γλαύκος προσπάθησε να ισορροπήσει το σκορ μετά την ανάπαυλα χωρίς να τα καταφέρει σε καλό βαθμό, με αποτέλεσμα να στερέψει στη συνέχεια από δυνάμεις και οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή να ανεβάσουν στροφές στο τελευταίο δεκάλεπτο και να φτάσουν στην 8η σερί νίκη.

Φινάλε με ψηλά το κεφάλι

Την τελευταία της νίκη στη Β' Εθνική πανηγύρισε η Ένωση Ιλίου, η οποία επικράτησε του αδιάφορου Έσπερου με 79-69, με την ομάδα των Δυτικών προαστίων να παίρνει την κατιούσα για τη Γ' Εθνική με ψηλά το κεφάλι. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και χάρη στην άμυνα τους κράτησαν μόλις στους 10 πόντους τον Έσπερο, με αποτέλεσμα να έχουν το προβάδισμα στο σκορ. Η εικόνα δεν άλλαξε ούτε και στη συνέχεια, με τον Έσπερο να έχει μόνο τον Γραμματικό να δίνει επιθετικές λύσεις, την ώρα που η Ένωση μετέτρεψε τον αγώνα σε γιορτή, προκειμένου να ευχαριστήσει τους φιλάθλους της για την παρουσία τους. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μπουν στη διεκδίκηση του αγώνα με την έναρξη του β' ημιχρόνου, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι, με την Ένωση Ιλίου να φτάνει στη νίκη.

Διαιτητές: Φραγκούλη-Γαρινή
Παγκράτι (Λιόγας): Τζιβελέκας 24 (4), Μαγιντόμπε 7 (1), Κούτρας 2, Κατωπόδης 5 (1), Λυτόπουλος, Φωτίου 7 (1), Δαρτζέντας, Δερμιτζάκης 14 (4), Δόξας 12, Ροδοστόγλου 2, Μπένος 8, Αρμάος 1.
Κρόνος Αγ. Δημητρίου (Ρουμελιώτης): Κακαργιάς 3 (1), Στραγανιώτης 1, Νάτσο, Ξιούρας 13 (4), Ζαραιδώνης 11 (1), Κόης 10 (2), Μπακλαβάς, Σολώμος 14, Καρακεχαγιάς 3, Τσάβος, Ανδρεάτος 5.

ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ – ΕΣΠΕΡΟΣ 79-69
Δεκάλεπτα: 18-10, 36-28, 57-50, 79-69
Διαιτητές: Τηγάνης-Κούλης Χαρ.
Ένωση Ιλίου (Κτιστάκης): Τσακίρης 15, Φουντάς 14 (2), Μπέλλας Γ. 12 (4), Μανταλβάνος 4, Τσιουμπρής 3, Κατσαρός 6(2), Μπέλλας Οδ. 18 (2), Παπαγεωργίου 7 (1),Μπολάτογλου, Μούχο, Βάτσιος, Τσιόλης.
Έσπερος (Μάντζαρης): Χατζηκίδης 6 (2), Αγγελόπουλος 10 (1), Γεωργιάδης 2, Γραμματικός 34 (8), Μούτσα 6, Χαρούνι Λ. 1, Σκουλούδης 6, Μπούση 2, Χαρούνι Κ. 2, Θεοδοσίου, Κοντραφούρης, Βλασσόπουλος.

ΠΑΠΑΓΟΥ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 106-96
Δεκάλεπτα: 26-24, 54-47, 80-69, 106-96
Διαιτητές: Κατραχούρας-Κωνσταντινίδου
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης, Πίνης, Πρισκομάτης 14 (2), Χρυσός 11 (1), Κουτρούλιας 21, Αγγελόπουλος 4, Μπάλος 11, Γιαννίκος 19 (1), Ζώρζος 26 (1),
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Ραζής 3 (1), Κουμπούρας 5, Πελεκάνος 19 (1), Παπαντωνίου 20 (2), Γεωργιάδης 8, Μανάκας 24, Μπουρτσουκλής 5, Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 4

ΓΛΑΥΚΟΣ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ 66-76
Δεκάλεπτα: 17-21, 29-43, 48-58, 66-76
Διαιτητές: Σταθόπουλος, Κουτσοδήμος
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 16 (3), Βανδώρος 7 (2), Γιαννικόπουλος 5, Αργυρόπουλος 2, Κούτρας, Αγγελόπουλος 5, Δαβάνης 24 (3), Τσεκλένης 5 (1), Σπυράκος 2.
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 2, Στογιάνοβιτς 8 (1), Ντουζίδης 10 (2), Κουντούρης 3 (1), Σκάνδαλος 18 (3), Γιαουρτόγλου 9 (1), Γεωργιάδης 7 (1), Στάθης 9, Αντωνίου, Καστανιώτης 5, Ματζιώρης 5 (1).

ΚΑΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ – ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ 81-75
Δεκάλετα: 15-17, 33-28, 57-52, 81-75
Διαιτητές: Νάστος-Τσιμπούρης
ΚΑΟ Κορίνθου (Καρακώστας): Νιφοράς 17 (3), Γεωργίου 9 (1), Μακρής 20 (3), Θεοδωρίδης 4, Κεφαλάς 2, Περρωτής 3, Κωνσταντίνου 14 (3), Πράττης, Σακελλαράκης 12, Δανίκας
Δάφνη Δαφνίου (Κωνσταντινίδης): Κάννας 2, Γκάτζο 9 (1), Κουφόπουλος 15 (1), Μουστόπουλος 15, Παπαδιονυσίου 8 (2), Τάταρης 2, Αρνόκουρος 4, Γοργόνης 11 (1)