LUAVI header ad

Β' Εθνική (Νότος): Στην Α2 η Δάφνη, πλησιάζει ο Οίαξ, ήττα σοκ για Τρίτωνα

Στην Α2 και μαθηματικά βρίσκεται από σήμερα η Δάφνη Δαφνίου μετά τη νίκη της επί του Γλαύκου και την ήττα του Τρίτωνα από τον ΚΑΟ Κορίνθου. Πέρασε από τη Μάνδρα ο Οίαξ Ναυπλίου. Αγκαλιά με την παραμονή ο Πανερυθραϊκός.

Τη μεγαλύτερη στιγμή της ιστορίας της ζει η Δάφνη Δαφνίου, η οποία παίρνει και μαθηματικά την άνοδο στην Α2 μετά την επικράτηση της επί του Γλαύκου και την ήττα-σοκ του Τρίτωνα από τον ΚΑΟ Κορίνθου. Σπουδαία εκτός έδρας νίκη για τον Οίακα Ναυπλίου επί του Μανδραϊκού. Επιστροφή στις νίκες για τον Δούκα και τον Πρωτέα Βούλας. Κλείδωσε την παραμονή η Πεντέλη μετά και τη νίκη της επί του Παγκρατίου. Πήρε τη νίκη ο Πανερυθραϊκός επί του Πανελευσινιακού. Γλαύκος, και Κρόνος Αγ. Δημητρίου αποχαιρετούν το πρωτάθλημα, με το τέταρτο εισιτήριο του υποβιβασμού να αναζητά κάτοχο και την Ένωση Ιλίου να θέλει ένα μεγάλο... θαύμα με 3 νίκες και αντίστοιχες ήττες του ΚΑΟΚ.

"Πράσινη" κυριαρχία και ιστορική άνοδος

Την πιο χρυσή σελίδα της ιστορίας της έγραψε σήμερα η Δάφνη Δαφνίου, η οποία επικράτησε του Γλαύκου με 83-61 και είναι και μαθηματικά πλέον στην Α2, εκμεταλλευόμενη την ήττα του Τρίτωνα από τον ΚΑΟ Κορίνθου. Οι "πράσινοι" δυσκολεύτηκαν στα μέσα του αγώνα και παρά το καλό ξεκίνημα και την αρχική διαφορά των 9 πόντων λίγο πριν το φινάλε της α' περιόδου, οι Πατρινοί ανέβασαν στροφές στο β' δεκάλεπτο και μέσω της επίθεσης τους κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο φτάνοντας τη Δάφνη στο σκορ. Μάλιστα οι παίκτες του Δημήτρη Παπαδόπουλου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στις αρχές της γ' περιόδου, όμως τότε ξεκίνησε η αντεπίθεση των παικτών του Μάη Κωνσταντινίδη, η οποία ήρθε από τα 6,75. Γοργόνης, Κουφόπουλος και Παπαδιονυσίου ήταν άψογοι στην περιφέρεια και κατάφεραν να δημιουργήσουν στα τελευταία λεπτά διαφορά ασφαλείας, με τη Δάφνη να παίρνει μία άνετη νίκη. Μία ιστορική συνάμα νίκη που στέλνει την ομάδα του Χαϊδαρίου στην Α2 για πρώτη φορά στην ιστορία της, με τους πανηγυρισμούς μετά το τέλος του αγώνα να είναι έξαλλοι.

Πλησιάζει στο όνειρο

Σπουδαία εκτός έδρας νίκη πήρε ο Οίαξ Ναυπλίου επί του Μανδραϊκού, επικρατώντας με 79-69 και πέρασε από το δυσκολότερο εμπόδιο που έχει μέχρι το φινάλε της σεζόν, έχοντας πλέον διαφορά 2 νικών από τον 3ο Τρίτωνα και φαντάζει το φαβορί για την άνοδο. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ενδιαφέρον, με συνεχείς ανατροπές και υψηλό σκορ στο α' ημίχρονο. Μπορεί λοιπόν οι φιλοξενούμενοι να ήταν αυτοί που βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος της α' περιόδου, όμως στη συνέχεια οι παίκτες του Σάββα Κατσούνη ανέβασαν στροφές και χάρη στην επίθεση τους κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Η συνέχεια ήταν ανάλογη σε όλη τη διάρκεια, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ, αλλά καμία να μην αποκτά διαφορά ασφαλείας. Όλα κρίθηκαν επί της ουσίας στο φινάλε, όταν η κούραση του Μανδραϊκού έπαιξε καθοριστικό ρόλο για να αποκτήσουν οι φιλοξενούμενοι διαφορά 10 πόντων και να φτάσουν στη νίκη. Κορυφαίοι για τους νικητές οι δύο εμπειρότεροι παίκτες της ομάδας, Φάνης Κουμπούρας και Μιχάλης Πελεκάνος με 27 και 22 πόντους αντίστοιχα.

Χάνει το τρένο

Την τέταρτη ήττα του στη σειρά γνώρισε ο Τρίτωνας και τη δεύτερη εντός έδρας, αυτή τη φορά από τον ΚΑΟ Κορίνθου με 62-59.Το άγχος λειτούργησε ανασταλτικά σε ένα ακόμα παιχνίδι για τους παίκτες του Μιχάλη Μιχελάκου και παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν μπροστά στο σκορ στο τέλος του α' δεκαλέπτου, η συνέχεια βρήκε τον ΚΑΟ Κορίνθου να ξεκινά την αντεπίθεση του και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου. Τα... φαντάσματα έκαναν ξανά την παρουσία τους στο κλειστό του Στρέφη, με τους παίκτες του Τρίτωνα να παίζουν με εμφανές το στοιχείο του άγχους, με τον ΚΑΟΚ να διαχειρίζεται άψογα την γ' περίοδο και να παραμένει μπροστά στο σκορ. Στο φινάλε οι γηπεδούχοι ξέσπασαν και λίγο πριν το φινάλε βρέθηκαν να προηγούνται με 59-55. Το σερί 7-0 παρόλα αυτά των φιλοξενούμενων άλλαξε όλα τα δεδομένα και έφερε την ανατροπή. Πλέον ο Τρίτων βρίσκεται με την πλάτη στον τοίχο στην υπόθεση άνοδος, την ώρα που ο ΚΑΟΚ πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, αν και έχει ακόμα ένα... βουνό να ανέβει.

Έπιασε το... 13αρι

Τη 13η νίκη της στο φετινό πρωτάθλημα πανηγύρισε η Πεντέλη που επικράτησε του Παγκρατίου με 73-66, με τους "ροσονέρι" να γνωρίζουν μία ακόμα εκτός έδρας ήττα. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εξαιρετικά τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμα και με 7 πόντους (16-9), όμως ένα επιμέρους 3-13, έφερε το Παγκράτι μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά, με το ημίχρονο να κλείνει στο 35-34. Το Παγκράτι πήρε ξανά το προβάδισμα στις αρχές του β' ημιχρόνου, όμως το σερί 6-0 της ομάδας των Βορείων Προαστίων έδωσε εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο δεν έχασαν μέχρι το τέλος του αγώνα. Μάλιστα, οι παίκτες του Κώστα Χαρτοματσίδη προσπάθησαν να ανεβάσουν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα, χωρίς να τα καταφέρουν, όμως κράτησαν τη διαφορά και πήραν την πολύ σπουδαία νίκη. Η Πεντέλη είχε και 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων, με τον Σαλτουρίδη να είναι ο πρώτος σκόρερ με 15 πόντους.

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό

Στις νίκες επέστρεψε ο Δούκας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας του Κρόνου Αγ. Δημητρίου με 79-74 και αποκτά πλέον ελπίδες για την κατάληψη της 3ης θέσης της βαθμολογίας, όντας σε ισοβαθμία αυτή τη στιγμή με το Παγκράτι. Ο Κρόνος παρά τα προβλήματα απουσιών και το δεδομένο υποβιβασμό του, πάλεψε το παιχνίδι στα ίσα και μάλιστα το τέλος του ημιχρόνου τον βρήκε να προηγείται, έστω και με ένα πόντο. Στο γ' δεκάλεπτο οι παίκτες του Νάσου Χούμπαυλη "ξέσπασαν" επιθετικά, έχοντας σε εξαιρετική ημέρα για ένα ακόμα παιχνίδι τον Άλκη Παππά που σταμάτησε στους 23 πόντους με τρία σερί τρίποντα στο τέλος του δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ήταν αμφίρροπο μέχρι και το φινάλε, όμως η ομάδα των Βορείων Προαστίων έφτασε στο τέλος στη νίκη.

Ξέσπασε στην Ένωση Ιλίου

Το πλέον εύκολο απόγευμα του είχε ο Πρωτέας Βούλας, ο οποίος επικράτησε με άνεση της Ένωσης Ιλίου με 92-67 και κυνηγά την πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Οι γηπεδούχοι έχτισαν με το καλημέρα μια διαφορά 20 πόντων, με την Ένωση Ιλίου να πετυχαίνει μόλις 7 πόντους. Η συνέχεια δεν άλλαξε, με τους φιλοξενούμενους να είναι μεν πιο εύστοχοι, αλλά η διαφορά διατηρήθηκε στο ακέραιο, ενώ στο β' ημίχρονο αυξανόταν συνεχώς, με αποτέλεσμα να έρθει η πλέον εύκολη νίκη για τους παίκτες του Βαγγέλη Βλάχου που ξέσπασαν μετά τα τελευταία αρνητικά αποτελέσματα.

Παράσταση για ένα ρόλο

Την πλέον σημαντική νίκη του πέτυχε ο Πανερυθραϊκός, ο οποίος επιβλήθηκε του Πανελευσινιακού με 80-59 και έκανε το σημαντικότερο βήμα για να μείνει στην κατηγορία, φτάνοντας πλέον τις 12 νίκες. Το παιχνίδι μπορεί να ήταν αρχικά ντέρμπι, μιας και αμφότερες οι ομάδες ήθελαν το ροζ φύλλο αγώνα για να τελειώσουν με την υπόθεση παραμονή, όμως στο β' ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Χουχουλή επέβαλλαν το ρυθμό τους και μέσω της πιεστικής τους άμυνας κατάφεραν να δημιουργήσουν διαφορά στο σκορ και να πάρουν την πολύ σπουδαία νίκη. Ο Πανελευσινιακός πλήρωσε επί της ουσίας το γεγονός ότι πέτυχε μόλις 32 πόντους στο β' ημίχρονο, με αποτέλεσμα η διαφορά να ξεφύγει και να έρθει μία ήττα που τον δυσκολεύει στη μάχη της συνέχειας.

Σκορ και θέαμα στην Καλλιθέα

Την τρίτη σερί νίκη του σε διάστημα 7 ημερών πανηγύρισε ο Έσπερος, ο οποίος επιβλήθηκε του Παπάγου με 93-82, στο οποίο της αγωνιστικής που είχε το μεγαλύτερο σκορ, θέαμα, αλλά και πρόσωπα που ένωναν τις δύο ομάδες, όπως ο Περικλής Ταυρόπουλος. Ο Έσπερος μπήκε εκπληκτικά στο α' δεκάλεπτο και πέτυχε 31 πόντους, δημιουργώντας διαφορά 10 πόντων, όμως στη συνέχεια οι "στρατηγοί" ισορρόπησαν τον αγώνα και έκλεισαν το ημίχρονο με το σκορ στο 48-48. Το παιχνίδι ήταν αρκετά αμφίρροπο στη συνέχεια, με τον Έσπερο να έχει μεν το προβάδισμα, αλλά τον Παπάγου να ακολουθεί κατά πόδας, με τους παίκτες του Αντώνη Μάντζαρη να φτάνουν στο τέλος στη νίκη, παίρνοντας προβάδισμα στη μάχη για το α' μισό της βαθμολογίας.

Διαιτητές: Μπίκας, Καλογερόπουλος
Πανερυθραϊκός (Χουχουλής): Δέλλιος 12, Στογιάνοβιτς, Καλλιανιώτης 16 (3), Ντουζίδης 10 (2), Σκάνδαλος 10 (2), Γιαουρτόγλου 14 (3), Γεωργιάδης 2, Στάθης 14 , Αντωνίου, Καστανιώτης, Ματζιώρης, Σπάχια 2.
Πανελευσινιακός (Καλογήρου): Κυριακόπουλος 15 (3), Ηλιάδης 5 (1), Καράμπελας 2, Μουρατίδης 3 (1), Βούλγαρης 2, Σταθόπουλος 5, Ψαρόπουλος 17 (2), Δούκας 5, Αναγνωστάκης 5 (1).

ΜΑΝΔΡΑΪΚΟΣ – ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ 69-79
Δεκάλεπτα: 20-23, 43-42, 60-57, 69-79
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος-Φάκαρος
Μανδραϊκός (Κατσούνης): Χάλαρης 22 (1), Δέδες 17 (3), Γεωργοπαπαδάκος Σ. 11 (2), Σιμιτζής 1, Φωτόπουλος 9 (1), Γεωργοπαπαδάκος Ν. 3, Σεργιένκο 6, Ρεκουνιώτης, Γκαϊτάσοφ, Παπανικολάου, Κοπακάκης,
Οίαξ Ναυπλίου (Κουλουριώτης): Παπαντωνίου 7 (1), Κουμπούρας 27, Γεωργιάδης 9 (2), Πελεκάνος 22 (2), Σκορδάς 8, Αναγνωστόπουλος 3, Ραζής 3, Μπουρτσουκλής

ΕΣΠΕΡΟΣ – ΠΑΠΑΓΟΥ 93-82
Δεκάλεπτα: 31-21, 48-48, 68-64, 93-82
Διαιτητές: Αναστασίου-Χρηστίδης Π.
Έσπερος (Μάντζαρης): Αγγελόπουλος 14 (3), Γραμματικός 26 (4), Θεοδοσίου 5 (1), Παπαφλωράτος 10 (2), Βλασσόπουλος 10, Χαρούνι Κλ. 10, Χαρούνι Ν. 7 (1), Μπούσι 6, Σκουλούδης 5
Παπάγου (Ταυρόπουλος): Παπαζήσης 6, Πίνης 3, Ζώρζος 27 (5), Κουτρούλιας 26 (1), Αγγελόπουλος 5, Γιαννίκος 11 (1), Μπάλος 3

ΔΑΦΝΗ Δ. – ΓΛΑΥΚΟΣ 83-61
Δεκάλεπτα: 21-14, 36-36, 55-51, 83-61
Διαιτητές: Κώτσου-Χριστινάκης
Δάφνη Δ. (Κωνσταντινίδης): Καννάς 3, Γκάτζο, Κουφόπουλος 14 (2), Γοργόνης 15 (4), Καραμπάτσος 12 (3), Ψημίτης 2, Δομπρογιάννης 11, Μουστόπουλος 8, Παπαδιονυσίου 14, Τάταρης 2, Αρνόκουρος 2, Αχείμαστος
Γλαύκος (Παπαδόπουλος): Μοσχοβάκης 14 (1), Κατσουράνης 3, Γιαννικόπουλος 4, Κούτρας 7 (1). Δαβάνης 23 (5), Τσεκλένης 6 (2), Σπυράκος 4