Γαλλία:Απάντησε με «break» η Σαλόν(pic/vid)

Το 2-1 στη σειρά των τελικών έκανε η Σαλόν αφού κέρδισε εκτός έδρας το Στρασβούργου με 70-71 με ένα τρομερό καλάθι στην εκπνοή

Η Σαλόν, κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα στη σειρά των γαλλικών τελικών, αφού επικράτησε με 71-70 εκτός έδρας του Στρασβούργου. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και προηγήθηκαν με 25-20 στην πρώτη περίοδο κι έκλεισαν το ημίχρονο με 39-36. Στην επανάληψη, το Στρασβούργο ήλεγχε το παιχνίδι και φαινόταν έτοιμο για να κάνει εκείνο το 2-1 στη σειρά. Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με ένα επιμέρους 11-19 και μ' ενα «τρελο»  buzzerbeater κατάφεραν να κάνουν το break και να επικρατήσουν με 71-70.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Ρόμπερσον με 20 πόντους ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο πρώην παίχτης του Παναθηναϊκού A. Slaughter με 17 πόντους

Τα δεκάλεπτα:25-20,39-36,59-52,70-71