LUAVI header ad

Γ'Εθνική (1ος όμιλος): Η... ένταση σε Κόρινθο και Πάτρα και ο καταιγιστικός ΑΟΠΦ

Η 2η αγωνιστική δεν επιφύλασσε τρομερές εκπλήξεις από τα αποτελέσματα, όμως είχε δύο αναμετρήσεις που επιβεβαίωσαν σε κάθε πτυχή τους τον όρο ντέρμπι

Η 2η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Γ'Εθνικής πέρασε στην ιστορία αφήνοντας και πάλι θετικές εντυπώσεις όσον αφορά την ανταγωνιστικότητα του. Ο ΝΕΟΛ απέδειξε ότι έχει την προσωπικότητα να σταθεί σε μία δύσκολη έδρα, όπως αυτή της Κορίνθου με τους γηπεδούχους να δημιουργούν ...καυτή ατμόσφαιρα στο πρώτο επίσημο εντός έδρας παιχνίδι της σεζόν.

Από την άλλη, το Ληξούρι έδειξε και πάλι την ποιότητα του και χωρίς να είναι ιδιαίτερα εύστοχο από το τρίποντο προηγήθηκε ακόμη και με +13(27-40 στο 26'), με τον Μιχάλη Πολίτη να αποδεικνύει γιατί αγωνιζόταν την περασμένη σεζόν στον Χαρίλαο Τρικούπη, ενώ και ο Ηλίας Αντωνάτος έβαλε το λιθαράκι του από την περιφέρεια με τους δύο γκαρντ να πετυχαίνουν συνολικά τους 29 από τους 56 πόντους της ομάδας τους.

Η Κόρινθος εξέφρασε έντονα παράπονα για την διαιτησία  καθώς η ομάδα δέχτηκε 4 τεχνικές ποινές, παρόλα αυτά η παρουσία της στα πρώτα 26' του αγώνα έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να πάρουν μία διαφορά ασφαλείας και το πλεονέκτημα για τη νίκη. Μάλιστα, 5' πριν την λήξη του αγώνα, υπήρξε ένταση στις εξέδρες μεταξύ οπαδών των δύο ομάδων χωρίς να γίνει κάτι σοβαρό.

Στο άλλο μεγάλο ντέρμπι της ημέρας, ο Γλαύκος επικράτησε της Παναχαϊκής στη «μάχη» της Πάτρας σε ένα παιχνίδι που έχει πολύ ένταση και κρίθηκε στο τέλος. Η φροντ-λάιν του Γλαύκου έκανε την διαφορά με τον Παναγιώτη Λαμπρόπουλο να κυριαρχεί με 17 πόντους στο ζωγραφιστό, ενώ και ο Παναγιώτης Παπαβασιλόπουλος έκανε εξαιρετική δουλειά με 14 πόντους και τρίποντο.

Στο παιχνίδι, υπήρξε ένταση 2:48 πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς οι διαιτητές πήραν μία περίεργη απόφαση, όπου μετά το σφύριγμα των διαιτητών, ο προπονητής του Γλαύκου χρεώθηκε με δύο τεχνικές ποινές μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα.

Από την άλλη, οι Παναχαϊκή έμεινε χωρίς ροζ φύλλο αγώνα τις πρώτες δύο αγωνιστικές, αλλά και πάλι έδειξε ότι μπορεί να πάει καλύτερα στη συνέχεια γνωρίζοντας ακόμη μία ήττα στις λεπτομέρειες. Πάντως, στο χθεσινό παιχνίδι για τους φιλοξενούμενους στοίχισαν οι πολλές χαμένες βολές και η μεγάλη αστοχία καθώς είχε μόλις 2 εύστοχα τρίποντα.

Τέλος, ο ΑΟΠΦ έδειξε ότι δεν αστειεύεται φέτος καθώς ...διέλυσε τον Ηλυσιακό με 53-85 στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης». Η ομάδα του Αλέξη Παπαδάτου δεν δέχτηκε σε κανένα 10λεπτο πάνω από 16 πόντους, ενώ οι γηπεδούχοι έβαλαν 37 σε τρεις περιόδους, μετά το τέλος της πρώτης.

Ο Γιάννης-Μάριος Γραμματικός έκανε ακόμη μία τρομερή εμφάνιση καθώς μετά τους 21 πόντους της πρεμιέρας, φόρτωσε το καλάθι της ομάδας του Αντώνη Φώτση με 26 πόντους ευστοχώντας σε 6 τρίποντα έχοντας 9 στις δύο πρώτες αναμετρήσεις του πρωταθλήματος.