Fridays

Γ’ Εθνική (2ος όμιλος): ΒΑΟΛ, ο φόβος και ο τρόμος των «μεγάλων»

Στην Χίο ο ΒΑΟΛ κατάφερε να κάνει ακόμη μία φορά την έκπληξη, παίρνοντας τη νίκη κόντρα στον Ερμή Σχηματαρίου με σκορ 58-55, παίχνιδι στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Γ’ Εθνικής κατηγορίας.

Στην Χίο ο ΒΑΟΛ πέτυχε την νίκη της αγωνιστικής, με τους νησιώτες να επικρατούν με σκορ 58-55 κόντρα στον Ερμή Σχηματαρίου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο, με την πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 12-20. Η ομάδα του ΒΑΟΛ πήρε μπροστά στην δεύτερη περίοδο και άρχισε σταδιακά να μειώνει την διαφορά από τον αντίπαλο της, καταφέρνοντας να πάει στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 34-33. Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες δεν άφηναν η μία την άλλη να ξεφύγει στο σκορ, με τους γηπεδούχους όμως να είναι αυτοί που πήραν την νίκη τελικά με σκορ 58-55. Η ομάδα της Χίου με την νίκη της αυτή κατάφερε να απομακρυνθεί κι άλλο από τις τελευταίες θέσεις, ενώ πλησίασε της πρώτη 5αδα, απέχοντας μόλις 2 νίκες. Ο Ερμής Σχηματαρίου με την ήττα αυτή, έπεσε από την δεύτερη θέση και βρίσκεται πλέον πέμπτος με ρεκόρ 9-5.

Ο Λοκρός τα βρήκε σκούρα στα Χανιά, όπου κατάφερε να πάρει δύσκολα την νίκη κόντρα στον ΑΟΚ με σκορ 78-74, ενώ χρειάστηκε ο έξτρα χρόνος της παράτασης για να αναδειχθεί ο νικητής. Οι δύο ομάδες σε όλη την διάρκεια του αγώνα ήταν άκρως ανταγωνιστικές και καμία δεν κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά, ενώ το σκορ ημιχρόνου ήταν το 52-56. Η ομάδα των Χανίων πάλεψε μέχρι το τέλος με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση, με την ομάδα του Λοκρού όμως να είναι αυτή που πήρε στο τέλος το ροζ φύλλο αγώνα, με το τελικό σκορ να είναι το 74-78. Οι φιλοξενούμενοι με την νίκη αυτή και εκμεταλλευόμενοι την ήττα του Ερμή Σχηματαρίου κατάφεραν να ανέβουν στην 4 θέση, έχοντας ρεκόρ 9-5. Από την άλλη ο ΑΟΚ παρά την ήττα του ήταν τυχερός, με τις υπόλοιπες ομάδες που παλεύουν για την παραμονή, να μην καταφέρνουν και αυτές να πάρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα.

Στην έδρα του ο Κρόνος δεν δυσκολεύτηκε να πάρει την νίκη με σκορ 81-71 κόντρα στον Άρη Πετρούπολης. Οι γηπεδούχοι πάτησαν “δυνατά” στο παρκέ από τα πρώτα λεπτά, καταφέρνοντας να κλείσουν την πρώτη περίοδο με σκορ 18-12. Οι παίκτες του Κρόνου στην συνέχεια αύξησαν λίγο ακόμα την διαφορά τους από τον Άρη, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το υπέρ τους σκορ 43-34. Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ήταν πιο απλά για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν εύκολα στην 8 φετινής τους νίκη και παρέμειναν κοντά στις πρώτες θέσεις.

Ανανεωμένος επέστρεψε από το ρεπό του ο Έσπερος, ο οποίος αν και δυσκολεύτηκε αρχικά, κατάφερε στην Καλλιθέα να πάρει τη νίκη κόντρα στον Άρη Νίκαιας με σκορ 88-76. Οι γηπεδούχοι στην αρχή του αγώνα έδειχναν να πατάνε καλά μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κάτι που φάνηκε και στο τελικό αποτέλεσμα της πρώτης περιόδου (24-17). Η ομάδα της Νίκαιας όμως εμφανίστηκε ανταγωνιστική στη συνέχεια μειώνοντας την διαφορά, ενώ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της σκορ 39-38. Οι παίκτες του Γράψα όμως, μετά την επανέναρξη του παιχνιδιού μπήκαν με διαφορετική ψυχολογία, περνώντας εκ νέου μπροστά στο σκορ, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρουν και μία σημαντική διαφορά, η οποία τους βοήθησε να φτάσουν στη νίκη τελικά με σκορ 88-76. Η ομάδα της Καλλιθέας πλέον βρίσκεται μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (11-2), έχοντας μάλιστα και ένα παιχνίδι λιγότερο από τους διώκτες της.

Στο Ηράκλειο ο ΟΦΗ πραγματοποίησε μία γεμάτη εμφάνιση, με τους Κρητικούς να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με σκορ 78-58, κόντρα στην ομάδα της Μαναγίτσας. Οι δύο ομάδες στα πρ΄ψτα λεπτά του αγώνα ήταν κοντά στο σκορ η μία με την άλλη, οι γηπεδούχοι όμως ανεβάζοντας ρυθμούς στην δεύτερη περίοδο, ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με τους υπέρ τους σκορ 47-33. Η ομάδα του κόουτς Ράλλη συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς και στο δεύτερο μέρος του αγώνα, αυξάνοντας σταδιακά την διαφορά στο σκορ, την στιγμή που οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις ώστε να αντιδράσουν. Τελικά οι γηπεδούχοι έφτασαν σε άνετη επικράτηση με σκορ 78-58, πλησιάζοντας παράλληλα την δεύτερη θέση, όπου εκεί συγκατοικούν πλέον, η Πεντάλη και ο Έσπερος Λαμίας.

Η Πεντέλη στην έδρα της κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες, επικρατώντας κόντρα στον Έσπερο Λαμίας με σκορ 83-72. Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή του αγώνα, ότι το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν η επιστροφή στις νίκες, αλλά και να μην χαθεί κι άλλο πολύτιμο έδαφος στην μάχη της κορυφής. Η Πεντέλη έκλεισε εντυπωσιακά το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 46-33, ενώ συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς και στο άλλο μισό του αγώνα, με την ομάδα της Λαμίας να μην μπορεί να αντιδράσει. Πλέον οι δύο ομάδες βρίσκονται ισόβαθμες στην δεύτερη θέση, όντως μία νίκη λιγότερη από τον Έσπερο Καλλιθέας.