Γ' Εθνική (2ος Όμιλος): Πάλεψε αλλά ηττήθηκε από τα Μελίσσια η Καλλιθέα

Τα Μελίσσια άντεξαν στη Ρόδο και παρά τη μεγάλη προσπάθεια της Καλλιθέας, κατάφεραν να πάρουν το «διπλό» με 66-60.

Τα Μελίσσια ξεκίνησαν με το δεξί τις υποχρεώσεις τους για το 2019, επικρατώντας στη Ρόδο με 66-60 επί της Καλλιθέας.

Οι Ροδίτες μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και απειλώντας με τους Παρδακά και Εκινέ κατάφεραν να προηγηθούν με 22-17 στο πρώτο δεκάλεπτο. Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα των φιλοξενούμενων στο δεύτερο δεκάλεπτο. Αφήνοντας την Καλλιθέα χωρίς καλάθι για 5 αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν επιμέρους 0-8 και προηγήθηκαν με 25-22. Η Καλλιθέα έβγαλε αντίδραση (26-25, 17') αλλά οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν εκ νέου το προβάδισμα, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια όντας μπροστά με 32-31. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν και πάλι δυνατά στην επανάληψη και η υπέρ τους διαφορά για πρώτη φορά έγινε διψήφια (31-41, 24'). Η ομάδα της Ρόδου και πάλι βρήκε απαντήσεις μειώνοντας σε 39-41 στο 27, για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-50. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Καλλιθέα έφτασε σε απόσταση αναπνοής στο 35' (52-53) με καλάθι του Παρδακά. Ο ηγέτης της ομάδας του κόουτς Μπίλια μείωσε και πάλι με δύο βολές 1 λεπτό πριν το φινάλε (58-61). Στις τελευταίες επιθέσεις ωστόσο οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά άστοχοι, οι παίκτες της Αθηναϊκής ομάδας ήταν ψύχραιμοι στις βολές με αποτέλεσμα το τελικό σκορ να είναι το 60-66.

Διαιτητές: Κανελλόπουλος, Τσακαλογιάννης
Δεκάλεπτα: 22-17, 31-32, 44-50, 60-66.
Καλλιθέα Ρόδου (Μπίλιας): Εκκινέ 15 (1), Παναγιωταράκος 7, Παναγιωταράκος 7 (1), Παρδακάς 23 (1), Παναγιωταράκος 7, Κανύχης 6, Γυφτάκης 2, Σκορδάλης 7 (1), Χατζηγεωργίου, Ματσαμάς, Μπίλλιας, Μήτσης
Μελίσσια (Δάγλας): Κυπαρίσης 12 (2), Στεργίου 2, Γεραμάνης, Οικονομόπουλος 17 (2), Λέπουρης , Κοντός 2, Σοφρωνάς 8 (3), Ζήρος 3 (1), Καραχάλιος 19, Καραβανάς 3