LUAVI header ad

Δεν έφτανε μόνο ο Παπαπέτρου

Ο Παναθηναϊκός μπορεί να είχε έναν ιστορικό και εκπληκτικό Ιωάννη Παπαπέτρου, όμως η κάκιστη αμυντική του λειτουργία και η ευστοχία της Άλμπα οδήγησαν το παιχνίδι σε διπλή παράταση με τους "πράσινους" να γνωρίζουν την ήττα με 106-105.

Δύσκολη βραδιά για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος γνώρισε τη δεύτερη ήττα του για φέτος εντός έδρας, αυτή τη φορά μάλιστα από την Άλμπα Βερολίνου, σε μία από τις πλέον οδυνηρές ήττες των τελευταίων ετών. Οι "πράσινοι" μπορεί να ήταν καλοί επιθετικά, έχοντας σε ονειρώδη ημέρα τον Ιωάννη Παπαπέτρου, ήταν όμως τραγικοί στην άμυνα, με την Άλμπα να φτάνει στο καλάθι με κάθε πιθανό και απίθανο τρόπο, με αποτέλεσμα να έρθει αυτή η ανέλπιστη ήττα, σε έναν αγώνα που το rotation μετριάστηκε στους... 5,5 παίκτες.

Μετά το σημερινό αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός βρίσκεται στο 4-4 και με την πλάτη στον τοίχο, μετρώντας τέσσερα αρνητικά αποτελέσματα σε ένα ιδιαιτέρως εύκολο πρόγραμμα και με τη "διαβολοβδομάδα" και ένα πάρα πολύ δύσκολο πρόγραμμα να παραμονεύει.

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου δεν συνδύασε τα ιστορικά νούμερα του με νίκη. Ο διεθνής φόργουορντ πέτυχε 39 πόντους, όντας ο πρώτος σκόρερ της σύγχρονης ιστορίας του Παναθηναϊκού σε έναν αγώνα, όμως δεν οδήγησε την ομάδα του στη νίκη. Συγκινητικός ο Νίκος Παππάς με 14 πόντους και 4 ασίστ, καλός ο Τζέικομπ Ουάιλι 22 πόντους, σημαντικές βοήθειες από τον ΝτεΣόν Τόμας με 16 πόντους. Μοιραίοι για τους "πράσινους" ο Τάιρις Ράις που αστόχησε στην τελευταία φάση και ο Νικ Καλάθης που είχε την ευκαιρία να τελειώσει το παιχνίδι πριν την 2η παράταση, ενώ "γλίτωσε" το triple double, φτάνοντας τα 9 λάθη.

Ο Αγώνας

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε τον αγώνα με το Νίκο Παππά στη σύνθεση του εν τη απουσία του Τζίμερ Φριντέτ, με τους Καλάθη, Τόμας, Μήτογλου και Ουάιλι να είναι οι υπόλοιποι. Οι Γερμανοί ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα και βρέθηκαν να προηγούνται με 11-6, με τον Σίκμα να πετυχαίνει τους πρώτους 6 πόντους της ομάδας. Η κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στην αμυντική του λειτουργία έφερε τον Παπαπέτρου στο παρκέ, με τον διεθνή φόργουορντ να δείχνει από νωρίς πως βρίσκεται σε μεγάλη μέρα, πετυχαίνοντας 11 πόντους στο α’ δεκάλεπτο. Η ανατροπή ήρθε δια χειρός Παπαπέτρου, ενώ ο Ουάιλι έκανε το 26-22, όμως οι φιλοξενούμενοι δεν φάνηκαν να επηρεάζονται, με την άμυνα του Παναθηναϊκού να είναι ωσεί παρούσα και το δεκάλεπτο να κλείνει στο 31-31.

Το ξεκίνημα του β’ δεκαλέπτου ήταν χείριστο για το «τριφύλλι» που είδε την Άλμπα να τρέχει ένα σερί 10-0 και να αποκτά διαφορά 8 πόντων (31-39). Τα αμυντικά κενά του Παναθηναϊκού έφεραν γρήγορα πίσω στο παρκέ τους Καλάθη-Παππά-Παπαπέτρου, με τον Παππά να μοιράζει δύο σερί ασίστ και η διαφορά να μειώνεται στους 4 (41-45). Παρόλα αυτά, η εκπληκτική ευστοχία της Άλμπα δεν άφηνε περιθώρια στους παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη, με τη διαφορά να σκαρφαλώνει για πρώτη φορά στο +10 (46-56), ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 58-49.

Το β’ ημίχρονο βρήκε την Άλμπα να φτάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (53-64), με τον Παπαπέτρου να είναι αυτός που έδωσε ξανά τη λύση για τους «πράσινους», ξεπερνώντας το προσωπικό του ρεκόρ στην Ευρωλίγκα (είχε 18 πόντους, ενώ σήμερα είχε πετύχει ήδη 21 από το 26’). Ο φόργουορντ του «τριφυλλιού» βρισκόταν σε εκπληκτική κατάσταση και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (64-66). Οι Γερμανοί μπορεί να ήταν πιο άστοχοι σε σχέση με το α’ ημίχρονο, όμως δεν απέφευγαν να σουτάρουν και οι Γκίφεϊ και Σνάιντερ κατάφεραν να φτάσουν ξανά τη διαφορά στο -6 (66-72), ενώ το follow του ΕνΝοκό έκανε το 66-74.

Η ασφυκτική άμυνα των Γερμανών πάνω στον Καλάθη είχε δημιουργήσει αυτό το συνολικό πρόβλημα στον Παναθηναϊκό. Αυτό όμως που δεν είχε υπολογίσει ο Αΐτο Ρενέσες ήταν ο Ιωάννης Παπαπέτρου, ο οποίος έκανε ότι ήθελε μέσα στο παρκέ, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά, με τον Παπαπέτρου να φτάνει τους 36 πόντους, ενώ σημαντική βοήθεια στη μείωση της διαφοράς έδωσε ο Τζέικομπ Ουάιλι, με το κλέψιμο του και το κάρφωμα στη συνέχει της φάσης να μειώνουν τη διαφορά στον πόντο. Με το σκορ στο 87-88 και 26’’ να απομένουν, ο Καλάθης κέρδισε το φάουλ και βρέθηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών. Ο ηγέτης του Παναθηναϊκού ευστόχησε στην πρώτη, ενώ η δεύτερη κατέληξε σε επιθετικό ριμπάουντ από τον Τόμας, η μπάλα έφτασε ξανά στον Καλάθη, όμως ένα νέο λάθος του έμπειρου γκαρντ έδωσε την κατοχή στην Άλμπα, η οποία όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στην παράταση.

Στο 5λεπτο της παράτασης, ο Παππάς έδειξε το δρόμο στην αρχή και με τρίποντο έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, όμως 4 σερί πόντοι από την πλευρά των φιλοξενούμενων, έδωσαν και πάλι το προβάδισμα. Το παιχνίδι είχε συνεχώς εναλλαγές στο σκορ, με τη διαιτησία να τιμωρεί δύο φορές με φάουλ το Νίκο Παππά, σε δύο φάσεις που χρήζουν συζήτησης, όμως ο ίδιος έδωσε την απάντηση του στην άλλη πλευρά του παρκέ, ευστοχώντας σε σουτ 3 πόντων και κάνοντας το 98-96. Ο Χέρμανσον ήταν αυτός που έδωσε τη λύση ξανά για την Άλμπα κάνοντας το 98-98 και με 20’’ να απομένουν για το φινάλε.  Ράις και Καλάθης κατέβασαν τη μπάλα, η οποία κατέληξε στον Τόμας, ο οποίος όμως με τη σειρά του δεν ευστόχησε, με το παιχνίδι να οδηγείται εκ νέου στην παράταση.

Η κούραση ήταν εμφανής πλέον για τον Παναθηναϊκό στο δεύτερο 5λεπτο της παράτασης, με τους Καλάθη, Τόμας και Παπαπέτρου να έχουν παίξει περισσότερο από 40’ λεπτά, ενώ ακολουθούσαν κατά πόδας Παππάς και Ουάιλι. Η κούραση αυτή έφερνε και λάθη, με τον Παναθηναϊκό να μην παίρνει ποτέ το προβάδισμα στο σκορ, παρά μόνο να ισοφαρίζει. Το 105-103 ήταν η πρώτη φορά που οι «πράσινοι» πήραν το προβάδισμα χάρη στις βολές του Ουάιλι και με 26’’ να απομένουν για το φινάλε, όμως ο Σίκμα πήρε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα από την επίθεση της Άλμπα, πετυχαίνοντας καλάθι και φάουλ και χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του, με τον Ράις να αστοχεί στην τελευταία επίθεση του Παναθηναϊκού.

Τα δεκάλεπτα: 31-31, 49-58, 69-74, 88-88, 98-98, 105-106.

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Τόμας 16 (1) Ράις, Παπαγιάννης 2, Παπαπέτρου 39 (6), Παππάς 14 (4/9 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Τζόνσον 2, Μπράουν, Καλάθης 10, Γουάιλι 22, Μήτογλου.

Άλμπα Βερολίνου (Ρενέσες): Μέισον 9 (1), Γκιφάι 14 (2), Ντιλόου, Μάτισεκ, Σνάιντερ 6 (2), Χέρμανσον 20 (2), Γκεντράιτις 15 (6/8 δίποντα, 1/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Τίμαν 11 (1), Νόκο 17, Σίκμα 14