Δεν χάνει στη Λιθουανία η Ζαλγκίρις

Σε ένα πολύ ωραίο παιχνίδι η Ζαλγκίρις υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Μακάμπι με 99-84, στα πλαίσια της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Ακόμη μία νίκη για τη Ζαλγκίρις στο ''σπίτι'' της. Οι Λιθουανοί έπαιξαν εξαιρετικό μπάσκετ και επιβλήθηκαν τη Μακάμπι με 99-84, συνεχίζοντας την εκπληκτική τους πορεία τη φετινή σεζόν και έβγαλαν αντίδραση για την ήττα τους από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Το φιλμ του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Στα τελευταία 3 λεπτά της περιόδου, η Ζαλγκίρις πήρε ένα προβάδισμα 5 πόντων με τρίποντο του Ουάιτ (17-12), ενώ στα 1:38 ο Μίσιτς έκανε το 23-16. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με 26-20 υπέρ των Λιθουανών.

Στη δεύτερη περίοδο η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πάτησε το γκάζι και ανέβασε το προβάδισμά της σε διψήφια επίπεδα (37-25). Η Μακάμπι όμως αντέδρασε και με μία αντεπίθεση διαρκείας μείωσε στους 5 (42-37). Ο Πάνγκος με τρίποντο ανέβασε ξανά τη διαφορά (50-41) και το ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 53-46. Χαρακτηριστικό είναι πως σε εκείνο το σημείο η Ζαλγκίρις είχε 9/13 τρίποντα, ενώ η Μακάμπι μετρούσε 0/8!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Μπόλντεν έσπασε το ρόδι από τα 6,75 για τους φιλοξενούμενους και με 2 σερί τρίποντα μείωσε στο πόντο (55-54). Εκεί όμως η Ζαλγκίρις αντέδρασε και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Αρχικά οι Γιανκούνας και Καβαλιάουσκας ανέβασαν τη διαφορά στους 8 (66-58), στα μισά της περιόδου, ενώ ο Πάνγκος έδωσε αέρα 12 πόντων (70-58 3:20). Το τρίτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 76-62 υπέρ των γηπεδούχων. Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει, όμως η ομάδα του Γιασικεβίτσιους έβρισκε πάντα τις λύσεις και δεν άφησε περιθώρια στους Ισραηλινούς. Έτσι, η Ζαλγκίρις πήρε ακόμη μία νίκη με σκορ 99-84.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Πάνγκος και Γιανκούνας με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, με τον πρώτο να μοιράζει και 11 ασίστ, ενώ πολύ καλή δουλειά έκανε και ο Τουπάνε με 15 πόντους. Για τους ηττημένους, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ρολ με 17 πόντους.

Με αυτή τη νίκη η Ζαλγκίρις βελτίωσε το ρεκόρ της σε 13-8, ενώ η Μακάμπι έπεσε στο 11-10.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 26-20, 53-46, 76-62, 99-84.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 6, Πάνγκος 16 (3), Τουπάνε 15 (2), Ούντριχ, Γιανκούνας 17 (1), Μιλάκνις 12 (3), Μίτσιτς 12 (3), Ουάιτ 8 (1), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 9 (1).

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Σπάχια): Τόμας 12 (1), Ρολ 17 (2), Κέιν 2 , Τάιους 4, Ντιμπαρτολομέο 2, Κόουλ 9, Μπόλντεν 12 (1), Παραχούσι 14, Τζάκσον 12 (1).