Διέλυσε την ΑΕΚ και ισοφάρισε τη σειρά ο Χολαργός

Ο Χολαργός πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση, κέρδισε άνετα την ΑΕΚ με 88-72 και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, η οποία μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ.

Τρομερή εμφάνιση από το Χολαργό που κυριάρχησε απέναντι στην ΑΕΚ, πήρε επιβλητική νίκη (88-72) και οδήγησε τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ.

Ο Χολαργός ξεκίνησε εντυπωσιακά το παιχνίδι και μετά το 2-2, έτρεξε σερί 7-0 και πήρε προβάδισμα 9-2, στο 3’. Ο Χάντερ με δίποντο μείωσε 9-4, στο 4’ και οι γηπεδούχοι με νέο σερί ανέβασαν τη διαφορά στο +9 (13-4), στο 5’. Με επιμέρους σκορ 11-9, ο Χολαργός πήρε προβάδισμα +11 (24-13), με το τέλος του 1ου δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι που φάνηκαν να έχουν το μομέντουμ με νέο σερί 7-0 εκτόξευσαν τη διαφορά κάνοντας το 31-13, στο 12’. Ο Λαρεντζάκης με τρίποντο μείωσε 31-16, στο 12’ και ο Ξανθόπουλος με νέο τρίποντο έκανε το 33-22, στο 14’. Ο Χάντερ έριξε περισσότερο τη διαφορά με μία εύστοχη βολή μείωσε 39-29, στο 15' αλλά με επιμέρους σκορ 6-3, οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα +13 (45-32), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου. Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε και στο +16 (60-44 στο 25.40”) με τρίποντο του Γκάρι Τάλτον, ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης και ο Βινς Χάντερ προσπαθούσαν να βάλουν ξανά την ΑΕΚ στο παιχνίδι. Όμως, ο Τόαρλιν Φιτζπάτρικ, ο Ζερμέιν Λοβ, ο Τεντι Οκερεαφόρ, ο Θωμάς Κώττας, ο Αλέξανδρος Σπυριδωνίδης και ο Μιχάλης Καμπερίδης έκαναν ότι μπορούσαν προκειμένου η διαφορά να διατηρηθεί σε υψηλά επίπεδα (68-53 στο 29′ και 79-56 στο 32′). Ο Σάκοτα με τρίποντο έκανε το 79-61, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του αγώνα και ο Καλαιτζάκης με δίποντο διαμόρφωσε το τελικό 88-72 και ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3), Τάλτον 18 (2), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10, Λοβ 6, Κώττας 8, Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15, Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6, Γιορκ 11, Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2