Επιστρέφει στο Περιστέρι ο Ήφαιστος

Σε ένα εκπληκτικό παιχνίδι, που το Περιστέρι βρέθηκε στο -23 πριν κάνει το παιχνίδι θρίλερ στο τελευταίο πεντάλεπτο,ο Ήφαιστος έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία στο τέλος με την πρόκριση να κρίνεται πλέον στο «Α.Παπανδρέου».

Ο Ήφαιστος πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στα playoff επικρατώντας με 77-71 του Περιστερίου και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι. Ο Ήφαιστος ήταν εξαιρετικός για περίπου 26' και προηγήθηκε μέχρι και με 24 πόντους με το Περιστέρι να μετατρέπει σε «θρίλερ» τα τελευταία λεπτά του αγώνα. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Σμιθ με 24 πόντους, 10 ασίστ και 5 ριμπάουντ,ενώ ο Έβανς είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Τέλος, ο Μούρτος είχε 11 πετυχαίνοντας το πιο κομβικό τρίποντο του αγώνα. Για τους φιλοξενούμενους, ο Μπέντιλ είχε 16 πόντους, ο Γκρέι πρόσθεσε 15 και ο Βασιλόπουλος 11.

Στον αγώνα το Περιστέρι προσπάθησε να αιφνιδίασει τους γηπεδούχους και προηγήθηκε 0-5 στο πρώτο 1μιση λεπτό πριν ο Ήφαιστος ισορροπήσει και καταφέρει να τρέξει σερί 15-3 μπαίνοντας στο 2ο πεντάλεπτο της 1ης περιόδου. Το Περιστέρι έκανε ένα πολύ άσχημο 6λεπτο με την διαφορά να φτάνει στο +14(25-11) με τον Σον Έβανς να κυριαρχεί κάτω από την ρακέτα για του γηπεδούχους. Η ομάδα του Αργύρη Πεδούλακη έμεινε πίσω με 17(30-13) στην 1η περίοδο, μετά από ένα μπλακάουτ αρκετών λεπτών που δεν πέτυχε πόντο.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων προσπάθησε να συνέλθει από το σοκ, κράτησε χωρίς καλάθι τους γηπεδούχους για περίπου 3μιση λεπτά με τον Ήφαιστο να διατηρεί διψήφιο προβάδισμα πετυχαίνοντας 3 τρίποντα. Σταδιακά ο ρυθμός για τον Ήφαιστο έπεσε με την διαφορά να μειώνεται στους 12(41-29) όμως ένα γρήγορο 5-0 στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου έφερε την διαφορά και πάλι στους 17(46-29).

Ο Ήφαιστος σούταρε με απίθανο ποσοστό στο παιχνίδι έχοντας 50% στις αρχές του 2ου μέρους. Δύο απανωτά δύσκολα τρίποντα από Γκότσερ και Σμιθ έφερε το 51-32 για τους γηπεδούχους. Η ομάδα του Μανωλόπουλου ανέβασε την διαφορά στο +23(57-34) με το Περιστέρι να έχει μόλις 5 πόντους σε 5μιση λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Το Περιστέρι έδειξε κάποια σημεία ζωής μείωσε μέχρι τους 15(64-49), ενώ με μπαζερ-μπιτερ του Μουράτου που πέτυχε 6 πόντους στο τελευταίο 5λεπτο, η αθηναϊκή ομάδα έφτασε στο -12(64-52).

Το Περιστέρι είχε πάρει το «μομέντουμ» του αγώνα φτάνοντας στο 64-55 μετά από τρίποντο του Φλέμινγκς. Ο Ήφαιστος προσπάθησε να περάσει την μπάλα στους ψηλούς καθώς έβαζε τη μπάλα στα χέρια του Έβανς, ο οποίος με 4 απανωτούς πόντους επανέφερε την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (68-55 στο 33'). Ο Καλάχαν του Περιστερίου ευστόχησε σε τρίποντο μετά από δύο απανωτές άστοχες προσπάθειες και επανέφερε την διαφορά στο -9, ενώ ο Μπέντιλ και ο Γκρέι μείωσαν σε 70-66 με δύο λεπτά να απομένουν.

Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Μούρτος πέτυχε κομβικό τρίποντο και στην συνέχεια πήγε στις βολές διαμορφώνοντας το 74-68. Η ομάδα του Αργύρη Πεδουλακη πήρε βαθιά ανάσα και έμεινε ζωντανή στο κυνήγι της πρόκρισης με τρίποντο του Μπέντιλ μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα(74-71). Οι γηπεδούχοι όμως ήταν ψύχραιμοι στις βολές και έφτασαν στην νίκη με 77-71.

Τα Δεκάλεπτα: 30-13, 46-29, 64-52, 77-71

Ήφαιστος (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 10(2) , Έβανς 14, Γουίγκινς 5, Σμιθ 25(4), Φρεϊμάνις 12(3) , Μανωλόπουλος, Μούρτος 11(2), Σταμάτης, Διαμαντάκος, Χαριτόπουλος 2, Μπρέιζελτον.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Σκορδιίλης 4, Βασιλόπουλος 11(2), Γκρέι 15(5), Αγραβάνης 2, Κάλαχαν 7(1), Μουράτος 6(1), Μπέντιλ 16(1) , Ντάνιελ 5, Καράμπελας, Σμιθ, Φλέμινγκς 5(1).