Avance header ad

Επιστροφή στις νίκες για τους Μπακς, ήττα για τους Μαβερικς, ρεκόρ ο Ουέστμπρουκ (vids)

Ο Γιάννης επέστρεψε μετά από απουσία 1 παιχνιδιού και οδήγησε την ομάδα του στη νίκη, ο Χαρντεν νίκησε τον Ντόνσιτς, 10ο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ του Ουέστμπρουκ

Οι Μπακς επέστρεψαν στις νίκες μετά την συντριβή από τους Μάτζικ επικρατώντας των Μπουλς με 99-112.Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε τρομερή εμφάνιση έχοντας 29 πόντους, 17 ριμπάουντ και 8 ασίστ με τον Μπλέντσο να προσθέτει 19. Τα «ελαφια» είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού με το Σικάγο να μειώνει στους 3(97-100) περίπου τρία λεπτά πριν την λήξη αλλά το Μιλγουόκι να κρατάει τους,«ταυρους» στους 2 πόντους στα εναπομείναντα λεπτά και να επιστρέφει στις νίκες μετά από την «κακή παρενθεση» του Ορλάντο. Για το Σικάγο, ο Λαβιν είχε 27 πόντους.

Το Ντάλας δεν τα κατάφερε, πάρα την εξαιρετική εμφάνιση του Λούκα Ντόνσιτς γνωρίζοντας την ήττα με 120 - 104. Το παιδί θαύμα του ευρωπαϊκού μπάσκετ έφτασε κοντά στο τριπλ-νταμπλ έχοντας 21 πόντους, 10 ριμπάουντ και 8 ασίστ όμως έπεσε στο τρομερό Τζέιμς Χάρντεν ο οποίος συμπλήρωσε 30 παιχνίδια με 30+ πόντους παίζοντας μάλιστα, με πρόβλημα στον ώμο. Ο «μουσιας» τελείωσε το παιχνίδι με 31 πόντους, 8 ριμπάουντ και 7 ασίστ με τον Κρις Πολ να προσθέτει 17 πόντους μοιράζοντας 11 ασίστ.

O Ράσελ Ουέστμπρουκ έγραψε ιστορία στην νίκη των Θάντερ επί του Πόρτλαντ με 120-111. Ο σταρ της Οκλαχόμα πέτυχε το 10ο συνεχόμενο τριπλ-νταμπλ και έκανε ρεκόρ στην ιστορία του NBA. O «RW» είχε 21 πόντους, 11 ασίστ και 14 ριμπάουντ. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «άμοιρους» Μπλέιζερς, ο Πολ Τζορτζ τελείωσε τον αγώνα με 47 πόντους, 10 ασίστ και 12 ριμπάουντ συνεχίζοντας τις απίστευτες εμφανίσεις του τελευταίου μήνα. Το πρώτο ημίχρονο ήταν ένας μονόλογος της Οκλαχόμα με τους Μπλέιζερς να αντιδρούν στην 3η περίοδο και να μειώνουν στους 5(82-87) χωρίς να καταφέρουν να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο στο τελευταίο δωδεκάλεπτο. Για το Πόρτλαντ, ο Λίλαρντ είχε 31 πόντους, 6 ασίστ και 7 ριμπάουντ.

Η Νέα Υόρκη έσπασε αρνητικό σερί ηττών στην ιστορία της μετά την επικράτηση των Κάβαλιερς με 107-104. Κορυφαίος στο ντέρμπι των «τελευταίων» στην Ανατολή, ο Κόλιν Σέξτον με 20 πόντους με τον Κέβιν Λαβ να αγωνίζεται 16 λεπτά και να έχει 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από πλευράς Νικς, ο Καντίμ Άλεν πέτυχε ρεκόρ καριέρας με 25 πόντους. Οι Πίστονς επικράτησαν των Ουίζαρντς με 121-112 φτάνοντας στην 4η σερί νίκη και μπαίνοντας για τα καλά στο κυνήγι της 8ης θέσης στην Ανατολή. Για ακόμη μια φορά, το Ντιτρόιτ στηρίχθηκε στην φροντ-λάιν του με τον Ντράμοντ να πετυχαίνει 32 πόντους μαζεύοντας 17 ριμπάουντ, ενώ ο Γκρίφιν σταμάτησε στους 31 με 9 ασίστ και 9 ριμπάουντ. Τα «πιστόνια» εκμεταλλεύτηκαν το καλό τρίτο δωδεκάλεπτο και έφτασαν σε μία κομβικής σημασίας νίκη. Για την Ουάσινγκτον, ο Μπιλ πέτυχε 32 πόντους, ενώ ο Πόρτις πρόσθεσε 24 .

Οι Πέισερς άντεξαν στο 2ο ημίχρονο και εκμεταλλευόμενοι την διαφορά που πήραν στο πρώτο 24λεπτο του αγώνα έφτασαν στην νίκη με 99-90. Για τους Πέισερς, αυτή ήταν η 6η συνεχόμενη νίκη με τον Τέρνερ να είναι ο πρώτος σκόρερ της Ιντιάνα με 18 πόντους. Από την άλλη, ο Κέμπα Ουόλκερ σταμάτησε στους 34 πόντους οι οποίοι, βέβαια δεν ήταν αρκετοί για καταφέρει η ομάδα του να πάρει την νίκη. Το Τορόντο επικράτησε του Μπρούκλιν με 127-125 με τον Λέοναρντ να πετυχαίνει το καλάθι, που έσπασε την ισοπαλία 4.2 δεύτερα πριν την λήξη. Ο σούπερσταρ των Ράπτορς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 30 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Ιμπάκα είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Επιπλέον, Ο Μαρκ Γκασόλ ήρθε από τον πάγκο για να πετύχει 16 πόντους. Για τους Νετς, που έχουν 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια, ο Ράσελ είχε 28 πόντους με τον Χάρις να προσθέτει 24.

Η επιστροφή των Ρόουζ και Τιγκ πρόσφερε μια σπουδαία νίκη στους Τίμπεργουλφς με 130-120 επί των Κλίπερς. Η Μινεσότα άντεξε μια απίστευτη εμφάνιση του Λου Ουίλιαμς που σταμάτησε στους 45 πόντους με τον Χαρέλ να «σιγοντάρει» με 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Οι «λύκοι» κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 10 πόντων(125-115) τρία λεπτά πριν την λήξη με τον Ρόουζ να επιστρέφει μετά από απουσία 6 παιχνιδιών και να έχει 22 πόντους και 6 ασίστ, ενώ ο Τιγκ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους και 10 ασίστ. Τέλος, ο Τάουνς πρόσθεσε 24 πόντους με 10 ριμπάουντ. Το Ντένβερ έβαλε τέλος σε ένα σερί τριών ηττών μετά την επικράτηση τους επί του Μαϊάμι με 103-87. Ο Γιόκιτς ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης με 23 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Μπίσλι συνέχισε τις εξαιρετικές εμφανίσεις προσθέτοντας επίσης 23 πόντους. Για τους Χιτ, ο Ουίνσλο είχε 15 πόντους.

Κλίβελαντ Καβαλιερς - Νιου Γιορκ Νικς  107-104

Ντιτρόιτ Πίστονς - Ουάσινγκτον Ουίζαρντς 121-112

Ιντιάνα Πέισερς- Σάρλοτ Χορνετς 99-90

Τορόντο Ράπτορς - Μπρούκλιν Νετς 127-125

Σικάγο Μπουλς - Μιλγουόκι Μπακς 99-112

Χιούστον Ρόκετς - Ντάλας Μάβερικς 120-104

Μινεσότα Τίμπεργουλφς - Λος Άντζελες Κλίπερς 130-120

Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ - Πόρτλαντ Τρέιλ Μπλέιζερς 120-111