Επιτέλους νίκη για Άρη

Ο Άρης μετά από έξι ανεπιτυχή αποτελέσματα επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας άνετα του Περιστερίου με 72-59 στο Αλεξάνδρειο για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Με την επιστροφή του Λευτέρη Μποχωρίδη ο οποίος ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο παιχνίδι της επιστροφής του, ο Άρης επέστρεψε και εκείνος στις νίκες στην Basket League. Οι Θεσσαλονικείς με όπλο την σκληρή άμυνα δεν άφησαν κανένα περιθώριο στο Περιστέρι να διεκδικήσει την νίκη στο Αλεξάνδρειο. Κορυφαίος για τον Άρη φυσικά ο Μποχωρίδης με τους 27 πόντους. Από το Περιστέρι διασώθηκε ο Μπλέικ με 10 πόντους.

Ο αγώνας

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη προηγήθηκε με 8-4(4'. Στην συνέχεια το Περιστέρι αντέδρασε και με κύριο εκφραστή των επιθέσεων τον Μορέιρα πέρασε μπροστά στο σκορ με 13-10. Προς το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση με αποτέλεσμα το δεκάλεπτο με 19-14 υπέρ του Αρη.

Στην δεύτερη περίοδο ο Άρης έκανε ένα γρήγορο σερί 6-0 αυξάνοντας έτσι την διαφορά στους οκτώ 27-19(12').Οι φιλοξενούμενοι ωστόσο αντέδρασαν άμεσα και απάντησαν με ένα σερί 8-0(27-27).Στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου ο Άρης βρήκε σκορ στην επίθεση και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 39-35.

Στην έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου με πρωταγωνιστή τον Μποχωρίδη ο Άρης έφτασε την διαφορά στο +8(43-35). Οι Περιστεριώτες αντέδρασαν και μείωσαν σε 45-42 στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου. Ωστόσο προς το τέλος της περιόδου ο Άρης πάτησε γκάζι στην επίθεση φτάνοντας για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο αριθμό(52-42)στο 28'.Ο Άρης διατήρησε την διαφορά έως το τέλος του δεκαλέπτου (58-48)

Στην τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Λευτέρη Μποχωρίδη έφτασαν την διαφορά στους 15 τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης καθαρίζοντας έτσι την υπόθεση νίκη. Τα τελευταία λεπτά ήταν άκρως τυπικά καθώς το αποτέλεσμα είχε κριθεί. Το τελικό 72-59  δείχνει την εικόνα του αγώνα

Δεκάλεπτα :19-14,41-35,58-48,72-59

Τα στατιστικά του αγώνα εδώ

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ:  Παπαπέτρου-Τζαφλέρης-Παφίλης

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 27 , Φλιώνης 5 (1), Μιλόσεβιτς 5 (11 ριμπάουντ), Ντραγκίσεβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Μόρις 12 (5 ριμπάουντ), Φιτζπάτρικ, Σιδηροηλίας 2, Τάλτον 2, Γκετσεβίτσιους 5 (1), Σλαφτσάκης 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Σμιθ 5 (1), Σαλούστρος 2, Μορέιρα 8, Βασιλόπουλος 6 (2), Γκρέι 5, Μπλέικ 10 (1), Ξανθόπουλος 2, Σκορδίλης 4, Αγραβάνης, Γόντικας 2, Χάτσερ 7 (1), Μόουζες 8.