Εύκολο απόγευμα για το Κολοσσό

Χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες παρά μόνο στη πρώτη περίοδο, ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με 78-60 των Τρικάλων στο Βενετόκλειο, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της Stoiximan.gr Basket League.

Ο Κολοσσός Ρόδου κέρδισε εύκολα με 78-60 τα Τρίκαλα στο Βενετόκλειο και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 6-6, ενώ οι ''Θεσσαλοί'', στους οποίους έκανε ντεμπούτο ο Φώτης Τακιανός στο πάγκο, έπεσαν στο 2-10 και βρίσκονται στη προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα, με το έργο τους για τη παραμονή να δυσκολεύει.

Το φιλμ του αγώνα:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικές και άστοχες τον αγώνα, με το Κολοσσό να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα 5 πόντων (8-3) στα μισά της περιόδου, ωστόσο τα Τρίκαλα με ένα σερί 7-0 πέρασαν μπροστά με 10-8. Το σκηνικό έμεινε το ίδιο μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκάλεπτου, με τους ‘’νησιώτες’’ να κλείνουν τη περίοδο με +2 (18-16), χάρη σε δίποντο στην εκπνοή του Τσαλμπούρη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη. Αρχικά οι Τσαλμπούρης και Σταμάτης με τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +11 (27-16). Στα 5:38 ο Λούντζης σκόραρε το πρώτο καλάθι των φιλοξενούμενων στη δεύτερη περίοδο, όμως η ομάδα της Ρόδου είχε πάρει μπρος και κρατούσε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (31-20) στα 3:54. Το ημίχρονο έκλεισε με 38-22, με τον Τσαλμπούρη να σκόραρε και πάλι στην εκπνοή, αυτή τη φορά από τα 6,75. Χαρακτηριστικό του δευτέρου δεκάλεπτου είναι πως τα Τρίκαλα σημείωσαν μόλις 6 πόντους, έναντι 20 του Κολοσσού.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός κρατούσε ψηλά τη διαφορά και στα μέσα της περιόδου πήρε αέρα 20 πόντων (45-25). Τα Τρίκαλα με τους Χάρις και Τζόουνς μείωσαν στους 13( 45-32), ωστόσο δεν κατάφεραν τίποτα περισσότερο, με το δεκάλεπτο να κλείνει με 54-39 υπέρ της ομάδας του Άρη Λυκογιάννη.

Στο τέταρτο και τελευταίο μέρος του παιχνιδιού τα Τρίκαλα με κύριο εκφραστή τον Λούντζη μείωσαν στους 10 (63-53) στο 36, όμως ο Ουέαρ με 5 συνεχόμενους πόντους έβαλε τέλος στις σκέψεις των φιλοξενούμενων για επιστροφή στη διεκδίκηση του ματς και ανέβασε και πάλι τη διαφορά στους 15 (68-53). Το υπόλοιπο διάστημα του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα και έτσι ο Κολοσσός Ρόδου πήρε τη νίκη με 78-60.

Για τους νικητές, πρωταγωνιστές ήταν ο οι Τζόουνς και Ουέαρ με 14 πόντους έκαστος, με τον Τσαλμπούρη να προσθέτει ακόμη 11 πόντους. Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μιχάλης Λούντζης με 17 πόντους. Εκτός 12αδας έμεινε τη τελευταία στιγμή ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης, καθώς κρίθηκε ανέτοιμος.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-16, 37-22, 54-39, 78-60.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Λυκογιάννης): Γκρίφιν 2, Χάρις 5, Μπρέι 8 (1), Ράιτ 4, Σχίζας 5 (1), Τζόουνς 14, Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 9 (2), Παπαδάκης 6 (2), Τσαλμπούρης 11 (3), Ουέαρ 14 (2).

ΤΡΙΚΑΛΑ BC ARIES (Τακιανός): Τζόουνς 5 (1), Σλαφτσάκης 6 (1), Τέγιτς 9, Μάρεϊ 4, Κανάτσεβιτς 7 (1), Τέιμς 6 (1), Λούντζης 17 (3), Χατζηνικόλας, Φέισι 6, Καλογιαννίδης.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά του αγώνα κλικάροντας εδώ.